2020 Enflasyon Gelişmeleri  - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  478,15
  % 3,57
 • AMERIKAN DOLARI
  7,2695
  % 3,02
 • € EURO
  8,6893
  % 3,34
 • £ POUND
  9,6661
  % 3,95
 • ¥ YUAN
  1,0478
  % 2,81
 • YARIM ALTIN
  1.576,60
  % 4,68
 • BITCOIN
  85000,641
  % 6,51
 • BIST 100
  1.042,10
  % -4,55

2020 Enflasyon Gelişmeleri 

2020 Enflasyon Gelişmeleri 

2020 Enflasyon gelişmeleri korona virüs sonrası en merak edilen konular arasında yerini almıştır. Korona virüs salgınının ülkemizde olduğu gibi dünyada da yayılması birçok alanda etkisini göstermekte ve küresel ekonomik faaliyetlerin sert ve olumsuz şekilde daralmasına sebebiyet vermektedir. Salgını azaltmaya ya da koruma altına almaya yönelik önlemler öncelikle tedarik zincirlerini ve üretim faaliyetlerini toparlarken, salgının dünya genelinde hızlıca yayılması nedeniyle oluşan belirsizliklerdeki artış ve durağanlık, ekonomik alanlarda daralma, haneye giren gelirin kaybı ya da gelir azalması ve şirketlerin nakit akışlarındaki aksaklık talepte ciddi bir zayıflamaya neden olmaktadır.

Salgına karşı yürürlüğe konulan sosyal mesafe tedbirleri Mart ayının ikinci haftasından başlayarak hizmet alanında faaliyet gösteren sektörlerin hızlıca zayıflamasına neden olurken, sıkışıp kalan ekonomik koşullarla birlikte talep ve belirsizlik problemlerinin devam ettiği dönemde üretim sanayisi de yavaşlamıştır. Ani ve sert şekilde küçülen küresel talep rakamlarının yanında, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki azalışın etkisiyle 2020 yılına dair enflasyon tahmin verileri gelişmiş ülkeler için önceki rapor dönemine göre gerilemeye yüz tutmuştur.

2020 Enflasyon Rakamları 

Tüketici enflasyonu 2020 yılının ilk üç ayında %11,86 ile bir önceki üç ayın ortalamasına nazaran yakın seyretmiş ve Ocak Enflasyon raporu tahmini ile uyumlu bir görünüm sergilemiştir. Bu üç aylık dönemde enerji ve gıda sektörleri enflasyonu düşürürken, temel mal ve hizmet sektörlerinin desteği önceki üç aylık döneme nazaran artmıştır. Yılın ilk üç ayında, yıllık enflasyon bir miktar yükseliş gösterse de, enflasyon beklentileri iç piyasanın talep şartları ve üretici fiyatlarındaki değişimlere bağlı olarak ılımlı seyir göstermiştir.

Ocak enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra merkez bankası bu sürecin devam etmesiyle faiz indirimine devam etmiştir. Ocak ve Şubat aylarında başlatılan kontrollü adımların ardından, emtia fiyatları ve talep koşullarının yıl sonu enflasyon tahminleri üzerindeki aşağı yönlü riskleri artırdığı gerekçesiyle Mart ve Nisan aylarında 100’er baz puan faiz indirimi yapılmıştır. Bununla birlikte TCMB likit ihtiyacının karşılanması ve firmaların nakit akışının düzenlenmesi için kapsamlı bir destek paketini devreye almıştır.

Bankaların kontrollü limit açma imkânları tanıması ve kredi çalışmalarında bulunması reel sektörün kredi talebinin karşılanmasına katkı sağlaması beklenmektedir. Alınan bu önlemler ülkemizin enflasyon dengesini sağlamayı ve finansal istikrarı desteklemeyi hedeflemektedir. Bu politikanın orta ve uzun vadede tahmini enflasyon rakamlarını yakalaması bekleniyor. Bu bağlamda, enflasyonun 2020 yılı sonunda % 7,4 olarak gerçekleşmesi, 2021 yıl sonunda % 5,4’e geriledikten sonra orta vadede % 5 seviyesinde istikrar sağlaması tahmin ediliyor. Enflasyonun, % 70 olasılıkla, 2020 yılı sonunda % 5,5 ile % 9,3 aralığında, 2021 yılı sonunda ise % 3,1 ile % 7,7 aralığında gerçekleşmesi tahmin edilmektedir.

2020 Enflasyon Gelişmeleri 

Nisan Ayı Enflasyon Gelişmeleri

Nisan ayında tüketici fiyatları %0,85 oranında artmış, yıllık enflasyon 0,92 puan azalarak %10,94’e gerilemiştir. Bu zaman zarfında yıllık enflasyon gıda haricindeki diğer sektörlerde düşüş gösterirken enflasyondaki azalmaya en büyük katkı enerji sektöründen gelmiştir. Gıda fiyatları tüm ürünlerde mevsimsel duruma kıyasla yüksek bir seviyede seyrederken, enerji fiyatları da uluslararası petrol fiyatlarındaki sert ve hızlı düşüşün etkisiyle azalmıştır. Hizmet enflasyonu, salgına bağlı olarak azalmıştır. Bu dönemde temel ürünler enflasyonu TL’deki değer kaybına rağmen yavaşlamıştır.

Mart Ayı Enflasyon Gelişmeleri

Mart ayında tüketici fiyatları % 0,57 oranında artmış yıllık enflasyon 0,51 puan azalarak % 11,86’ya gerilemiştir. Bu düşüşte enerji ve gıda sektör rakamları belirleyici olmuştur. Enerji fiyatları, TL’deki değer kaybına rağmen, salgına bağlı olarak uluslararası petrol piyasası fiyatlarındaki sert ve ciddi düşüşle önemli oranda azalmıştır. Gıda piyasasında yıllık enflasyondaki yavaşlamada taze sebze ve meyve fiyatları etki ederken, diğer gıda kalemlerinin enflasyonu artış göstermiştir. Hizmet enflasyonu bu periyotta sınırlı bir oranda geri hareket ederken, temel mallar enflasyonu döviz gelişmelerinin etkisiyle ilk olarak dayanıklı tüketim malları olmak üzere artış kaydetmiştir.

Şubat Ayı Enflasyon Gelişmeleri

Şubat ayında tüketici fiyatları % 0,35 oranında artmış, yıllık enflasyon 0,22 puan yükselişle % 12,37 olmuştur. Bu gelişme büyük oranda gıda fiyatlarından kaynaklanmıştır. Enerji piyasasındaki fiyatlar petrol fiyatlarındaki azalışla birlikte akaryakıt öncülüğünde geri seyretmiş ve grup yıllık enflasyonu azalış kaydetmiştir. Bu dönem içinde hizmet enflasyonu bir miktar artarken, temel mallarda genelenerji enfkl fiyat düşüşleri neticesinde ılımlı bir tablo görülmüştür.

Ocak Ayı Enflasyon Gelişmeleri

Ocak ayında tüketici fiyatları %1,35 seviyesinde artmış, yıllık enflasyon 0,31 puan yükselişle % 12,15 olmuştur. Bu dönemde yıllık enflasyon enerji dışındaki diğer sektörlerde gerilemiştir. Enerji enflasyonundaki gözle görülür artışta ise geçen yıl aynı dönemindeki düşük baz etkin olmuştur. Bu dönemdeki gıda piyasası fiyatları dönemsel olarak yüksek bir artış gösterse de, yıllık bazda gerilemiştir. Temel mal ve hizmet gruplarında yıllık enflasyon kısıtlı bir seviyede gerilerken, temel mallar enflasyonundaki azalışı KDV indirimine bağlı olarak dayanıklı tüketim grubu sürüklemiştir

Nisan Enflasyon Şampiyonu Ne Oldu? En Fazla Zam Gelen Ürün Hangisi? 

Nisan 2020 enflasyon verileri 5 mayısta TÜİK tarafından açıklandı. Rapora göre Nisan ayında TÜFE aylık %0,85 arttı, yıllık bazda enflasyon %10,94 oldu. Nisan ayının verilerinden yola çıkarak zam şampiyonu ise fiyatı %46,18 artan sarımsak oldu.

Mayıs Ayı Zam Şampiyonu Ne Oldu?

Mayıs ayında açıklanan enflasyon verilerine göre çilek zam şampiyonu oldu.