BDDK’dan Yeni Kredi Düzenlemesi Neleri Kapsama Alıyor? - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  478,91
  % 3,73
 • AMERIKAN DOLARI
  7,2740
  % 3,08
 • € EURO
  8,6619
  % 3,13
 • £ POUND
  9,6429
  % 3,85
 • ¥ YUAN
  1,0494
  % 2,93
 • YARIM ALTIN
  1.578,80
  % 4,83
 • BITCOIN
  84767,531
  % 6,20
 • BIST 100
  1.044,36
  % -4,34

BDDK’dan Yeni Kredi Düzenlemesi Neleri Kapsama Alıyor?

BDDK’dan Yeni Kredi Düzenlemesi Neleri Kapsama Alıyor?

BDDK 1 Mayıs 2020’den itibaren geçerli olmak üzere, bankacılık kaynaklarının daha etkin ve faydalı bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla, yeni kredi düzenlemesi gerçekleştirmiştir. Düzenlemenin yapılmasında temel amaç, pandemi döneminde yaşanan ekonomik sıkıntıların etkilerinin giderilmesini sağlamaktır.

BDDK’dan Yeni Kredi Düzenlemesi Neleri Kapsama Alıyor?

Düzenlemenin Kapsamı

Yapılan düzenlemeye göre aktif rasyo hesaplarında değişiklik gerçekleştirilmiştir. Bu düzenleme kapsamında, toplam mevduatı 5 milyar TL’den az olan bankalar, yapılan düzenlemeye verilen süre içerisinde uyumlu hale gelmelidir. Bu süre 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermektedir. Ayrıca Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından yönetilen bankalar ile yatırım bankaları, bu düzenlemenin dışında ye almaktadır. Düzenlemeye göre aktif rasyo hesapmaları, her ay sonunda gerçekleştirilecektir. Aylık ortalama aktif rasyo oranlarının mevduat bankalarında %100 oranında gerçekleşmesi gerekmektedir. Katılım bankalarında ise bu oran %80 olarak uygulanmaktadır. Hesaplanan aktif rasyoların bu oranların altına düşmemesi gerekmektedir.

Aktif Rasyo Hesaplama Formülü

BDDK kararları kapsamında aktif rasyo hesaplarında kullanılan değişkenler şu şekildedir: AR=Aktif Rasyosu, krediler, menkul kıymetler, TCMB Swap(Merkez Bankası Swap), TL mevduat, yabancı para mevduat. Bu değişkenlerle rasyo hesabında kullanılan formül: AR = Krediler + ( Menkul Kıymetler x 0,75 ) + (Merkez Bankası Swap x 0,5 ) / Türk Lirası Mevduat + ( Yabancı Para Mevduat x 1,25 ) şeklindedir.

Aktif Rasyo Hesaplama Sisteminin Esasları

Aktif rasyo hesaplamaları her banka için ayrı olarak belirlenmektedir. Formülde bulunan yabancı para değişkenlerinin, Türk parasına çevrilmesinde hesaplama tarihlerinde geçerli olan Merkez Bankası döviz kurlarından hareket edilecektir. Kullanılan değişkenlerin reeskont ve tahakkuk miktarları hesaplamaya dahil edilmemektedir. BDDK kararları uyarınca Türk lirası ve yabancı para hesaplarında, bankaların yurt dışında bulunan merkez ve şubelerinin mevduatları ve borçlanma işlemleri dahil edilmemektedir. Merkez Bankası tarafından ayrılması gereken zorunlu karşılık oranları ve müşterilerden gelen nakit taleplerinin teminini sağlamak için bankalarca kasada bulundurulan likiditenin, hesaplama formülünde payda kısmından çıkarılmaması ve pay kısmına dahil edilmemesi gerekmektedir. Mevduatlara bloke konularak müşterilere kullandırılan krediler, hesaplamada pay ve paydaya dâhil edilebilmektedir.

Formülde Krediler Kısmına Dahil Edilemeyecekler

Hesaplama işleminde krediler kısmında takibe düşen, gayri nakdi, başka bankalara verilen krediler dahil değildir. Ayrıca bankanın faktöring ve finansman şirketlerine verdiği krediler ve yurt dışında yaşayan kişilere kullandırdığı krediler dahil edilmemektedir.

Formülde Krediler Kısmına Dahil Edilecekler

BDDK kredi yapılandırma ve kredi kullanımında bankaların elini güçlendirmek amacıyla yapılan düzenlemede krediler kısmına 6361 Sayılı Kanun kapsamında finansal kiralama şirketlerine sağlanan krediler, katılım bankalarına finansal kiralama olarak sağlanan kredilerin alacakları dahil edilmektedir.

Pay Kısmına Dahil Edilmeyecek İşlemler

Bankanın yurtiçi ve yurtdışında bulunan diğer bankalardan olan alacakları, pay kısmına dahil edilmemelidir. Ayrıca ters repo işlemlerinden elde edilen tutarlarda pay kısmına dahil edilmeyecektir. Pay kısmında yer alan menkul kıymetler kapsamına hisse senetleri, yatırım fonları, ihraç edilen menkul kıymetler dahil edilmeyecektir. Fakat finansal kiralama şirketlerince ihraç edilen menkul kıymetler, özel sektör tarafından ihraç edilen kira sertifikaları menkul kıymetler kalemine dâhil olmaktadır. Menkul kıymetler hesabında bilanço değerleri dikkate alınmaktadır.

Merkez Bankası Swap Kalemi

Bankaların altın, döviz vererek Türk lirası alımı yaptığı işlemler, Merkez bankası ile yapılan altın döviz işlemleri swap kalemine dahil edilmektedir. Fakat altın karşılığı döviz alma işlemleri dâhil edilmemektedir. Hesaplamada valör tarihi esas alınarak işlem yapılmalıdır. TCMB ile gerçekleştirilen diğer işlemler pay kısmında yer almamalıdır.

Düzenlemenin Kredilere Etkisi

Yapılan yeni kredi düzenlemesi kapsamında, BDDK’nın beklentisi ile uyumlu hareket edebilmek için bankalardan kredi kullanımını arttırma yönünde bir adım beklenmektedir. Özellikle daha önce kredi ödemelerini düzenli olarak gerçekleştiren kişi ve şirketlerin, ek kredi kullanması yönünde bankalar tarafından çalışmalar gerçekleştirilecektir. Bu bağlamda Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası tarafından yapılan düşük faizli konut kredisi uygulaması, kredi kullanımını arttırmak amacıyla yapılan bir uygulama olarak değerlendirilebilir.