Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ? Avantajları Nelerdir ? - Hızlı Kredi Başvurusu- Kredi Hesapla - KOSGEB Kredisi – Kredi Bul
 • ALTIN (TL/GR)
  396,12
  % -0,43
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8666
  % 0,06
 • € EURO
  7,7643
  % 0,16
 • £ POUND
  8,6759
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  0,9812
  % -0,06
 • YARIM ALTIN
  1.288,30
  % -0,21
 • BITCOIN
  63311,598
  % -0,11
 • BIST 100
  114.808,56
  % -0,85

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Bireysel emeklilik sistemi bir nevi sosyal güvenlik sistem tamamlayıcısıdır. Çalışma hayatı gibi uzun bir dönemden sonra emeklilik sürenizde, yaşam standartlarınızı koruyarak çalışma temposu nedeni ile ertelediğiniz birçok şeyi emeklilik döneminde yapmak isteyebilirsiniz. Bireysel emeklilik sayesinde yapacağınız birikimlerle, gelecekteki yaşam standartlarınızı güvence altına alabilir ve nakit birikimi yaparak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemine işveren tarafından katılım sağlayabileceğiniz gibi bireysel olarak da katkı sağlayabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi bankalar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı bulunmaktadır. Bireysel emeklilik hesabı bulunan herkes için, yatırdığı paranın % 25’i kadar devlet katkısı sağlanmaktadır. Bireysel emeklilik sisteminde verilen devlet katkısını almaya kademeli olarak hak kazanılacaktır. Sistemde en az 3 sene kalacak kişiler devlet katkısının % 15’ine, en az 6 sene kalanlar % 35’ine ve en az 10 yıl kalanlar % 60 kadar bir pay kazanmaya hak kazanacaktır. Devlet katkısının % 100’ünü alabilmek için sistemde en az 10 sene kalmak ve 56 yaşını geçmiş olmak gerekmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları

-Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik sistemi içerisinde yatıracağınız katkı payının % 25’i kadarda devlet tarafından katkı sağlanmaktadır. Sistemde kalma sürenize göre devlet katkılarından yararlanabilirsiniz.

-Yatırım Disiplini Oluşturma

Emeklilik döneminde oluşacak nakit ihtiyacınızı karşılamak adına uzun vadede bir birikim yapma olanağınız bulunmaktadır. Bireysel emeklilik sistemine aylık, 3 aylık, 6 aylık ve senelik olarak yatırdığınız katkı payları siz emekli olana kadar, sizin adınıza birikmektedir. Herhangi bir maddi olumsuzluk yaşamanız durumunda bireysel emeklilik sisteminizi belirli bir süre için durdurabilir ve ödeme tutarınızı yeniden belirleyebilirsiniz.

-Sosyal Güvenlik Kurumu destekleyici Emeklilik Geliri

SSK, Bağ-kur ve emekli sandığı kurumlarına bağlı olarak çalışan herkes bireysel emeklilik sisteminden faydalanabilir. Kişilerin aktif çalışma süresinde alıdığı ücretler, emeklilik döneminde büyük bir azalış göstermektedir. Emekli olacağınız dönemde bu kurumlardan alacağınız gelire ek olarak bireysel emeklilik sisteminden aldığınız gelir, emeklilik süresince daha rahat bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır. Emeklilik süreniz dolduğunda ve hakkınızı kullanmak istediğinizde paranızın tamamını talep edebileceğiniz gibi belli bir kısmını alabilirsiniz.