Otomobillerin, motosikletlerin, kamyonetlerin, kamyonların, otobüslerin ve diğer araçların; otoyol ve köprülerden zaman kaybetmeden geçmesini sağlayan HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), birçok banka tarafından müşterilerine sunulan bir hizmettir. Bankacılık sistemi sayesinde HGS etiketi sorgulama, kullanım detayları ve bakiye yükleme işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Akbank HGS başvurusu, Akbank şubeleri aracılığı ile yapıldığında, plakaya ait etiket müşteriye anında verilir. Ancak Akbank Direkt İnternet veya Akbank Müşteri Hizmetleri aracılığı ile yapılan başvurularda, etiket kurye ile banka müşterisinin adresine gönderilmektedir.

Akbank HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Akbank şubeleri aracılığı ile yapılan başvurularda, müşteriden bir form doldurulması istenir. Ardından banka görevlisi, etiketi müşterinin en az 30 TL yatırması şartı ile teslim eder. 1. sınıf araçlar 30 TL minimum para yatırma işlemi yapma yükümlülüğüne sahipken, diğer araç sınıflarında daha yüksek bakiye yükleme istenmektedir. Şubeye gitme fırsatı olmayanlar, Akbank internet şubesi aracılığı ile online başvuruda bulunabilirler. Bu şekilde yapılan başvurularda gerekli olan bakiye ve etiket ücreti hesaptaki tutardan düşülür. Tüm araç sınıfları için etiket almak mümkündür.

Akbank Direkt Aracılığı ile HGS Başvurusu Yapma

Akbank’ın mobil bankacılık sistemi olan Akbank Direkt aracılığı ile HGS başvurusu yapmak isteyenler, müşteri numarası ve şifresi ile uygulamaya giriş yapmalıdır. Eğer mobil bankacılık hizmetini ilk kez kullanacaksanız, Akbank Müşteri Hizmetleri’ni arayarak yeni bir şifre talep edebilirsiniz. Edindiğiniz şifre ile mobil uygulamaya giriş yaptıktan sonra, “Ödemeler” menüsü altında yer alan “HGS İşlemleri” sekmesinden başvurular tamamlanabilir. Yalnızca Türkiye’de geçerli olan otoyol ve köprülerden geçişlere imkan tanıyan bu etiket, yurtdışı plakalı araçlar için de alınabilmektedir.

Akbank ile HGS Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer Akbank müşterisiyseniz ve etiketinize bakiye yükleme işlemi yapmak istiyorsanız, iki farklı seçeneğinizin olduğunu söyleyebiliriz. İlki kredi kartı ve vadesiz hesaplarınızdan otomatik yükleme talimatı vermek, diğeri de manuel olarak istediğiniz herhangi bir zamanda yükleme yapmaktır. Otomatik yükleme talimatı verdiğiniz takdirde bakiyeniz azaldığında, sistem tarafından otomatik etiketinize yükleme yapılır. Sistem tarafından ne zaman bakiye yükleneceği, müşterinin belirlediği bir limit ile gerçekleştirilir. Örneğin bakiyeniz 20 TL’nin altına düştüğünde bakiye eklenmesini isteyebilirsiniz. Ya da bu limiti 30 TL, 40 TL, 50 TL olarak düzenleyebilirsiniz.

Akbank’ın HGS için Faydaları Nelerdir?

Eğer  otomatik bakiye yükleme talebinde bulunduysanız, bakiyenizi sürekli olarak kontrol etmenize gerek kalmaz. Bakiyeniz azaldığında, vadesiz hesabınızdan veya kredi kartınızdan yükleme yapılır. Böylelikle aracınız hiçbir durumda HGS cezasına maruz kalmaz. Bunun yanında hem şubelerden, hem internet şubesinden, hem de mobil  bankacılık aracılığı ile dilediğiniz zaman bakiyenizi yükleyebilirsiniz. Bunun için yalnızca internetiniz olması yeterlidir. Örneğin seyir halindeyken bakiyeniz azaldığı durumda, dakikalar içerisinde bakiyenizi online bankacılık sistemi aracılığı ile artırabilirsiniz. Akbank HGS yükleme ve başvuru işlemlerini telefon bankacılığı ile yapmak isterseniz, 444 25 25 numaralı Akbank Müşteri Hizmetleri’ni 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.