Uygun faiz oranları, indirimli, peşinatsız ve  ara ödemeli olmak üzere çeşitli avantajlarla ev sahibi olabilmenizi sağlayan Akbank konut kredisi, 120 aya kadar vade seçeneğine sahiptir. Kendi bütçenize göre ödeme seçeneklerinden yararlanmanızı sağlayan konut kredisi türlerinden birini seçerek, kira ödemek yerine taksit ödemeleriyle ev sahibi olabilirsiniz.

Makalemizde 2019 Akbank konut kredisi faiz oranları, konut kredisi türleri, gerekli evraklar ve Akbank konut kredisi başvurusu yaparken yapmanız gerekenler konusunda bilgilere yer verilmiştir.

Akbank Konut Kredisine Kimler Başvuru Yapabilir?

  • Aylık net geliriniz hane halkıyla birlikte minimum 1.000 TL olması halinde,
  • Başvuru sahibinin 24-65 yaşlar arasında olması,
  • Kişilerin kredi risk raporuna göre negatif bilgilendirmesi olmaması,
  • Kredi kullanılanacak mülk tapusunda kat mülkiyeti veya kat irtifakına sahip olması,
  • Mülkün inşası bitmiş ve iskanı alınmış olması gerekir.
  • Arsa tapusuyla Akban konut kredisi başvurusu olumlu değerlendirilmemektedir.

Akbank Konut Kredisi Faiz Oranları 2019

Herkesin bütçesine ve kazandığı döneme göre değişen ödeme seçenekleri sunan Akbank, konut kredisi faiz oranlarını %1,57 olarak belirlenmiştir. 120 aya (10 yıl) kadar vade seçeneğiniz de vardır. Buna göre 100.000 TL tutarı, %1,57 faiz oranıyla, 10 yıl aylık 1.858,28 TL taksit ödeyerek, konut kredisi kullanabiliyorsunuz. Kredi tutarı maksimum konutun ekspertiz raporunda belirtilen limitin %75’i kadar olabilir. 980 TL ekspertiz ücreti, 126,26 TL ise taşınmaz rehin ücreti talep edilecektir.

Akbank Konut Kredisi Türleri

İndirimli Konut Kredisi Özellikleri

Konut kredisi kullanımı sırasında kısmi ödeme yaparak, kredinin faizlerini peşin ödeyebilirsiniz. Bu durumda faiz oranı düşecek, aylık taksit tutarları da düşeceğinden indirimli taksit imkanından yararlanabileceksiniz. Peşin faiz ödemesinin maksimum kredi tutarının %1’i ile 5’i kadar yapabilirsiniz. Akbank konut kredisi faiz oranlarındaki indirim ise ödeyeceğiniz peşinata göre değişecektir.

Peşinatsız Konut Kredisi Özellikleri

Peşinatsız konut kredisi Akbank hizmetine başvurduğunuzda, evin değerinin %100’üne kadar kredi kullanabiliyorsunuz. Konut kredisi kullandırılırken, bankalar ilgili mülke ipotek koyarlar. Peşinatsız konut kredisinden yararlanabilmek içinse başvuru sahibinin kendi adına, ailesinden veya 3. bir şahsa ait ikinci bir konut ipoteği sunması istenmektedir. 120 ay vade ve %1,57 Akbank konut kredisi faiz oranıyla, peşinat ödemeden ev sahibi olabilirsiniz.

Ara Ödemeli Konut Kredisi Özellikleri

Akbank konut kredisi faiz oranı %1,57 üzerinden, yılın belli dönemlerinde fazladan ödemeler yaparak, diğer aylar düşük taksit tutarlarıyla yararlanabileceğiniz bir seçenektir. Ara ödemeler 3, 6 veya 12 aylık periyodlarda olacak şekilde seçilebilir. Faizler sabittir ve borcunuzu kısa sürede bitirmek isterseniz, başvurabileceğiniz bir konut kredisi türüdür.

Dönemsel Ödemeli Konut Kredisi Özellikleri

Gelir düzeniniz dönemsel olarak değişiyorsa, konut kredisi taksit ödemelerinizi 3, 4, 6 veya 12 ayda bir yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Dönemsel ödemeli konut kredisi sabit faizli olup, herkesin ev sahibi olabilmesi için hazırlanan bir projedir.