Arıcılık Kredisi 2018 yılında da verilmeye devam edilen desteklerden biri. Arıcılık faaliyetlerine destek amacıyla hem özel kuruluşlar hem de kamu kuruluşları kredi desteği sağlıyor. Kamu kuruluşları kredi ve hibe desteği verirken belirli koşullar arıyor ancak özel kuruşlar ve bankalar kredi notunuz bakarak tercih yapıyor. Arıcılık kredisi veren bankaları şu şekilde sıralamak mümkün:

 1. Şekerbank
 2. Vakıfbank
 3. Halkbank
 4. Türkiye İş Bankası
 5. Ziraat Bankası
 6. TEB Bankası
 7. QNB Finansbank
 8. ING Bank
 9. Denizbank
 10. Anadolu Bank
 11. Garanti Bankası
 12. Türkiye Ekonomi Bankası
 13. TKK
 14. Yapı Kredi Bankası
 15. Odea Bank
 16. HSBC

Arıcılık kredisi 2018 2019 yılında da rağbet görecek kredi tiplerinden olmaya aday. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına 2017 ve 2021 yılları arasında arıcılığa 30.000 TL hibe desteği sağlanacak. Geri ödemesiz tipte olan bu hibeler için proje başvuruları nisan ve mayıs ayında alınıyor. Halk Eğitim Kursunca düzenlenen kurslara katılmaları halinde 5 puan ek olarak kazanıyorlar. Arıcılık kredisi hesaplamasını bankalara giderek yaptırabilir, işe başlamadan evvel maliyet analizleri edinebilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin Destek Şartları:

Tarım kredi kooperatifleri de arıcılık sektörüyle uğraşmak isteyenlere destek veren kuruluşlardan biri. Bu destekten faydalanmak isteyenlerin taşıması gereken bazı özellikler var. Bu özelliklere sahiplerse Tarım Kredi Kooperatiflerinin imkanlarından yararlanabilirler. Bu imkanlar:

 1. Kısa vadeli arıcılık malzemelerinin alınması
 2. Kovan almak ve hayvan almak için gereken kredi
 3. Tarım araçlarının alınması için verilen malzeme kredisi

Kredinin en üst limiti 50.000 TL olarak belirlenmiştir.

Vakıfbank Arıcılık Kredisi:

Vakıfbank sadece arıcılığa değil, pek çok tarımsal faaliyete dayalı girişimcilik konularına da destek veriyor. Arıcılık yapmak için kredi almak isteyenlere Bireysel ihtiyaç kredisi adı altında fırsatlar sunan Vakıfbank, kredi notunuza ve ödeme gücünüze göre taksitlendirmelerde bulunuyor. Vakıfbank hibe kredisi almak isteyenler en yakın şubeye başvurabilirler.

QNB Finansbank Arıcılık Kredisi:

Arılı kovanların %85’ini karşılayan Finansbank arıcılık kredisi, 3 aydan 12 aya kadar da vade imkanı sunuyor. Faturalama yöntemiyle kredi sürecini yöneten Finansbank’ta 2 yıla kadar vadenizi oluşturabilirsiniz.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi:

Arıcılık sektörüne yeni başlayanlar için birtakım teminatlar talep eden Ziraat Bankası, teminat olarak sadece taşınmaz kabul etmektedir. 50 adet arılı kovan şartı da bulunduran Ziraat Bankası’nda faiz oranları ortalama olarak %4’tür.

Halkbank

Halkbank müşterisi olsanız da olmasanız da, 50 kovan şartını sağladığınız sürece 4 yıl vadeli kredi imkanlarından faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca tarıma dair birçok destek kredisi veren Halkbank’ın uygun faiz oranları da bulunuyor.

Arıcılık Kredisi Çekebilmek İçin Gereken Belgeler:

Arıcılık kredisi çekmek üzere gideceğiniz kuruluşlarda sizden birtakım belgeler istenecektir. Bu belgeler her kurumda farklılıklar gösterse de genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 1. Başvuru sahibini kimlik kartı
 2. Gelir sahibi ise maaş bordrosu veya kira belgeleri
 3. Arıcılık yapılacak bölgeye ait kira sözleşmeleri
 4. Bazı kuruluşlar için istenen 2 üye kefil
 5. Bazı şartlar altında istenen teminat belgeleri (Bu belgelerin genel olarak taşınmazların tapusu olarak karşınıza çıkar)
 6. Diğer evraklar

KOSGEB Arıcılığa Destek Hizmeti Var Mı?

Birçok konuda girişimcilere destek veren KOSGEB, arıcılık için desteği sadece bal üretim tesisi kurulurken ve paketlerken vermektedir. KOSGEB hayvan yetiştiriciliği konusunda hiçbir alanda kredi vermemektedir ancak bu alandaki çalışmaların hazırlık aşamaları ve paketlenme evresi için hibe ve kredi desteği sağlamaktadır.