Yıllardır en ideal yatırım araçlarından birisi  olarak değerlendirilen ev, tamamının peşin ödenmesi suretiyle alınabilirken, tümünü ödeme gücü olmayanlar için de %20-25 oranında peşinatla satın alınabiliyor. Ancak konut kredisi alabilmek için çeşitli şartları sağlamak gerekiyor. Evin türü, yapısı, arsa tapulu olup olmaması, yaşı, değeri, konumu, vb. kriterlere göre konut kredileri şekillenebiliyor. Eğer satın almak istediğiniz konutun değerinin %20’sine sahipseniz, bankaların konut kredisi kampanyalarından yararlanarak, ev sahibi olabilmeniz mümkün oluyor.

Konutun belirli kriterleri karşıladığı gibi tamamlanmış olması, inşaat durumunda olması, iskan durumunda olması veya kat mülkiyeti durumunda olması şartları aranmaktadır. Bu kriterler doğrultusunda arsa tapulu daireye kredi alınabilir mi, bu konuyu anlayabilmek için ilk olarak ne tür konutlar için kredi alınabilir, buna değinelim.

Hangi Tür Konutlara Kredi Verilebilir?

Bir miktar peşinat ile satın almak istediğiniz ev için bankalara kredi başvurusunda bulunabilmeniz mümkün. Bu sayede evin değerinin %100’ünü değil, %20’sine sahip olmanız yeterli olacaktır. Ülkemizde faaliyet gösteren bankalardan Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Türkiye İş Bankası ve QNB Finansbank, konut kredisi veren bankalardır. Bu bankalar, konut kredisi için başvurunuzu takiben, evin değerini ölçmesi ve gerekli prosedürlerin karşılanıp karşılanmadığını öğrenmek için ekspertiz görevlendirir. Ekspertizin raporu, başvurunun değerlendirmesine dikkate alınacak en önemli husustur. Buna göre yalnızca tapulu daireler olumlu değerlendirilir. Ayrıca bankaların aradığı kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kat mülkiyeti ve kat irtifakı tapu türlerinden en az birisine sahip olunması gerekir. (Eğer bu tapular mevcut değilse, belirli ücret karşılığında çıkartılabilmektedir)
  • Yapı durumundaki evin en az %80’inin tamamlanmış olması şartı aranır. Bu doğrultuda evin kaba inşaatının bitmiş olması gerekir.
  • Ekspertiz raporuna göre eve biçilen maddi değerin en az %20’si peşin olarak bulundurulmalıdır.

Evin Tapusu Arsa Olarak Görünüyor, Konut Kredisi Kullanabilir miyim?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere yalnızca kal mülkiyeti ve kat irtifakı tapılarına sahip olan evler için kredi verilmektedir. Yani arsa tapusu olan daireye kredi verilmez. Güncel imar yasası kapsamında, arsa tapusuna sahip bazı dairelere normal tapu verilebilmektedir. Ancak evin projesi incelenir ve ancak uygun görülen bölgelerde, şartları sağlayan konutlar için bu durum geçerlidir.

Ev Kredisi Başvurusunda Dikkat Edilecek Hususlar

Memurlar, serbest meslek sahipleri, ücretli çalışanlar ve asgari ücretli çalışanlar için hangi bankadan, hangi ödeme şartlarıyla konut kredisi alınacağı oldukça önemlidir. Çünkü bu krediler genellikle 5 yıldan 10 yıla kadar vade seçenekleri ile sunulmaktadır. Uzun bir dönem boyunca aylık düzenli ödeme yapılacağından, bütçenizi ve ödeme gücünüzü aşmayacak tutarların çekilmesi gerekir. Ayrıca konut kredisi faiz oranlarını bankalar çok farklı rakamlarla sunabiliyor. Örneğin bir banka %2’lik faiz oranı sunabilirken, bir başka banka %2.5’lik faiz oranı sunabiliyor. Bu oranlar aylık ve toplam ödeme miktarlarında önemli bir fark oluşmasına neden oluyor.  Hal böyleyken, uygun faizli konut kredisi almak son derece önem arz ediyor. 100.000 TL’lik bir kredi ürününde 10 yıl vade seçeneği baz alındığında %2’lik bir oran ile %2,5 oran arasındaki toplam ödeme tutarı arasındaki fark 50.000 TL’yi bulabiliyor.