Bankaların vadesiz hesapları; para transferi, ödeme işlemleri, maaş ödemesi gibi nedenlerle kullanılmaktadır. Nakit paralar banka hesabına yatırılarak da birikimler güvence altına alınabilir. ATM işlemlerini kullanmak veya POS cihazı üzerinden alışveriş yapabilmek için hesabınıza ait kartınızı da bankanız verecektir.

Hem maaş kartı olması hem de alışverişlerde sağladığı kolaylıklar bakımından, banka hesapları sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca banka hesapları herhangi bir koşul olmadan açtırılabilir. Peki, bankalar müşterilerini hesaplarına neden bloke koyar? Kullanımı nedeniyle müşterisinden herhangi bir ücret talep etmediği bankalar, müşterilerinin başka bankalardaki borçları, herhangi bir nedenden dolayı mahkeme kararları veya vergi borcu gibi nedenlerle hesaplara bloke koyabiliyor. Makalemizde “bankalar müşterilerinin hesaplarına neden bloke koyar ve banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılabilir?” gibi konularda açıklayıcı bilgilere yer verdik.

Hesabın Olduğu Bankaya Olan Borçtan Dolayı

Kredi kullanımı veya kullanım kolaylığından dolayı bankalardan hesap açtırmış olabilirsiniz. Bankanızdan kredi veya kredi kartı kullanıp, doksan gün boyunca karta ödeme yapmadığınızda, borcunuz yasal takibe alınır. Ayrıca banka hesabınıza da bloke koyar. Blokeli hesaba para yatırılması halinde, bloke tutarı kadar paranızı kullanamazsınız. Bu hesabınıza maaşınız yatıyorsa, bankanız maaşınızın yalnızca 4/1’i kadar bloke koyabilir.

Birden fazla hesap kullanıyorsanız, borçlu olduğunuz bankaların dışındaki hesaplarınıza bloke konulmayabilir. Özellikle maaşınızın yattığı bir hesabınız yoksa bir başka banka borcundan dolayı, diğerlerine işlem uygulanmayabiliyor. Fakat bu durum, yasal takip sürecinde tüm bankalara mahkeme kararıyla bloke konulması bildirilmediği sürece geçerli olabiliyor.

Senetle Yapılan İşlemlerin Ödenmemesinden Dolayı

Eğer senetle alışveriş yapmanıza olanak veren bir yerden işlem yaptıysanız, geciken senetlerden dolayı, kuruluşun mahkemeye verdiğinde, hesaplarınıza bloke konulabilir. Bu durumda özellikle maaş hesaplarına işlem yapılmaktadır. Maaşınızın 4/1’ine konulur ve tutarın tahsil edilmesinden sonra bloke kaldırılacaktır. Otomatik kaldırılmayan blokelerde kişilerin başvuru yapmanız gerekecektir.

Şüpheli Hesap Hareketleri Nedeniyle

Bankalar müşterilerinin güvenliği nedeniyle işlem hareketlerini sürekli gözden geçirir. Sistemsel yapılan bu kontrollerle; alışveriş sıklığınız, hesabınıza gelen para çıkışları ve girişleri takip edilir. Kartınız üzerinden her zamanki işlemlerin dışında bir hareket gözlenmesi, yüksek tutarlı ödemeler yapılması gibi durumlar şüpheli olarak değerlendirilir. Müşteri güvenliğini sağlamak amacıyla bankalar müşterilerinin hesaplarına bloke koyabilir. Böyle bir durumda bankanızla iletişime geçtiğinizde, bloke nedeniniz bildirilir ve bilginiz dahilindeyse talebinize istinaden kaldırılır.

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Hesabınızı kullanamadığınızda bankanızın çağrı merkezini arayarak nedenini sorgulamalısınız. Şüpheli hareketler nedeniyle veya herhangi bir sistemsel nedenlerden dolayı bloke konulabiliyor. Bu tür işlemlerde bloke kaldırılması oldukça kolaydır. Çağrı merkezi aracılığıyla hizmet veren bankalar olduğu gibi, şubeye de gitmeniz gerekebilir.

Borçlarınızdan dolayı mahkeme kararıyla hesaba bloke koyulması işlemlerindeyse, blokenin kaldırılması için banka tarafından süren yasal sürecin tamamlanmış olması gerekiyor. Eğer borcunuzu ödediyseniz ve hala blokeniz kaldırılmadıysa, ödeme dekontunu ilgili bankaya göndererek, blokenin kaldırılmasını talep etmelisiniz.