EFT İşlemi Nedir ?

Banka üzerinden para transferi için en sık kullanılan işlem EFT’dir. EFT’nin açılımı ise Elektronik Fon Transferidir. EFT farklı bankalar arasında ki para transferi işlemleri için kullanılır. Ziraat bankasından garanti bankasına para gönderme işlemine EFT denir.

Aynı bankadan farklı hesaplara para gönderme işlemine ise havale denir. Ziraat bankasından hesabı olan bir kişinin yine ziraat bankasında hesabı olan farklı bir kişiye para göndermesi işlemidir. Havale ve EFT birbirinden farklı işlemlerdir.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bankalar arası para transferi yani EFT işlemi yapabilmek için para göndereceğiniz kişinin hesap bilgilerini bilmeniz gerekir. Para gönderilecek kişinin banka,şube ve hesap bilgilerini öğrendikten sonra para transferini gerçekleştirebilirsiniz. Bu bilgilerin yerine İBAN numarasını öğrenirseniz bu tek başına yeterli olacaktır.

Edindiğiniz bu bilgilerle banka şubelerinden,online bankacılık işlemlerinden, mobil bankacılıktan veya banka ATM’lerinden EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bankalar EFT işlemleri için küçük miktarlarda ücret talep edebilir. Bankalarla yapacağınız anlaşmaya göre kurumsal müşteriler, aynı bankadan maaşını da alan müşteriler bu ücretlendirmeden muaf olabilir.

Bankaların EFT Saatleri

Bankaların EFT Saatleri nelerdir

Bankalar arasında para transferi yapmak için tüm bankaların belirli saatleri vardır. Bu saatler dışında EFT işlemi gerçekleştirilemez. EFT saatleri dışında para gönderdiğiniz zaman para transfer saatleri içerisinde gönderdiğiniz hesaba ulaşır. Bizde bu yazımızda tüm bankaların EFT saatleri hakkında bilgi vereceğiz.

İş Bankası EFT saatleri ; 09:00-17:00 arası yapılmaktadır.

Halk Bankası EFT saatleri ; 08:00-16:30 arası yapılmaktadır.

Ziraat Bankası EFT saatleri ; 08:30-17:00 arası yapılmaktadır.

Akbank EFT saatleri; 09:00-17:00 arası yapılmaktadır.

Yapı Kredi Bankası EFT saatleri; 09:00-16:45 arası yapılmaktadır.

Finansbank EFT saatleri; 09:00-17:15 arası yapılmaktadır.

Denizbank EFT saatleri; 08:30-17:00 arası yapılmaktadır.

Garanti Bankası EFT saatleri; 09:00-17:15 arası yapılmaktadır.

Vakıfbank EFT saatleri; 09:00-16:45 arası yapılmaktadır.

Şekerbank EFT saatleri; 09:00-17:15 arası yapılmaktadır.

Türkiye Finans EFT saatleri; 09:00-17:00 arası yapılmaktadır.

EFT Ne Zaman Gerçekleşir ?

Banka hesabınızdan farklı bir bankada bulunan hesaba yapacağınız para transferi ortalama olarak 5-15 dakika içerisinde gerçekleşir. EFT işleminin gerçekleşmesi sizin ve karşı tarafın banka işlem yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir bu süre 30 dakikaya kadar çıkabilmektedir.

Eğer EFT yaptıktan sonra 30 dakikanın üzerinde bir süre geçmesine rağmen işlem tamamlanmadıysa bir sıkıntı olmuş olabilir bu yüzden EFT sorgulaması yapabilirsiniz.

İnternet bankacılığı üzerinden yaptığınız EFT’nin tamamlanması birkaç saati bulabilir. İnternet bankacılığından eğer saat 15.00’dan sonra EFT yaptıysanız bu işlemin tamamlanması için ilk iş gününü beklemek durumundasınız.

EFT Ücreti Ne Kadardır ?

EFT Ücreti Ne Kadardır

EFT ücretlendirmesi işlem yapacağınız bankaya göre değişkenlik gösterebilir. Bankalar bazı müşterinin yaptıkları EFT ve havale işlemlerinden ücret almamaktadır bu bankaların müşterini tutmak için uyguladıkları bir işlemdir.

EFT’de yapan ücretlendirme miktarında ki en önemli etken ise gönderilen paranın tutarıdır. Bu genellikle her 100 tl’de 1.25 tl olarak bilinir. Ancak bu ücretler her bankada ve müşteride değişkenlik gösterebilir.

EFT Ücretini Ödememek

İşi gereği sürekli olarak EFT yapmak durumunda olan kişiler ve kurumlar bankalarıyla mutlaka bu konu hakkında bir görüşme sağlamalıdırlar. Bankalar sürekli olarak işlem yapan müşterilerine ayrıcalık tanıyacaklardır.

Eğer bankanızdan olumsuz bir geri dönüş alacak olursanız farklı bankalarla irtibata geçerek size uygun olan banka ile çalışmaya devam edebilirsiniz.

Mesai Saatleri Dışında EFT Yapılabilir mi ?

Mesai saatleri dışında da EFT yapılabilir. Parayı gönderen kişi EFT işlemini gerçekleştirir ancak para karşı tarafa mesai saatleri içerisinde aktarılır. Bunun sebebi EFT işlemlerinin bankaların onayından geçmesidir.

Resmi Tatillerde ve Hafta Sonları EFT yapılır mı ?

Resmi Tatillerde ve Hafta Sonları EFT

Banka müşterilerinin en çok merak ettiği konulardan biri de resmi tatillerde ve hafta sonları EFT işleminin yapılıp yapılamayacağıdır. Bankalardan EFT işlemi resmi tatillerde ve hafta sonlarından yapılamaz. Bankalar arası para transferi yalnızca hafta içi gerçekleştirilebilir.

İnternet bankacılığı üzerinden EFT ile para gönderme işlemini 24 saat yapabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki işlemin tamamlanması için iş gününün başlaması gerekir.

Bayram ve Arefe Günü EFT

EFT işlemi bankalardan bayram günleri tam gün resmi tatil olduğundan dolayı yapılamaz. Kurban bayramı ve ramazan bayramının arefe günlerinde EFT işlemlerinizi saat 13.00’a kadar yapabilirsiniz.

Yarım günlük tatillerde ise EFT saat 11.00’a kadar yapılırsa eğer aynı gün tamamlanır. Ancak EFT işlemi saat 13.00’dan sonra yapılırsa transferin gerçekleşmesi ilk iş gününde olacaktır.

Ayrıca Cebe Havale Hizmeti Veren Bankalar başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.