Teknoloji geliştikçe bankaların teknolojiye uyum sağlaması en çok müşterilerin işine yarıyor. Günümüzde banka şubelerinden para çekmek artık minimum seviyelere indi çünkü tüm bankaların ATM’leri para kartlarını ve kredi kartlarını destekliyor.

Müşterisi olduğunuz bankanın ATM’si yakın çevrenizde yoksa başka bir bankanın ATM’sini kullanarak para çekebilirsiniz. Kendi bankanızdan çektiğiniz paraya herhangi bir komisyon ödemezken, farklı bir bankanın ATM’sinden para çektiğinizde komisyon ücreti kesilir.

Bankaların para çekmek için belirledikleri günlük limitler vardır. Bu limitlerin üzerinde ATM’den aynı gün içerisinde para çekemezsiniz. Müşteri gruplarına göre komisyon alma işlemi değişkenlik göstermektedir. Bankaların günlük para çekme limitleri nelerdir yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Günlük Para Çekme Limiti Nedir ?

bankaların günlük para çekme limiti nedir

Günlük para çekme limiti bankalar tarafından belirlenen ve müşterilerin yanı gün içerisinde kendi banka hesaplarından çekebilecekleri paranın sınırlandırılmasıdır. Günlük para çekme limitinin üzerinde para çekmek isterseniz müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz. Limit yükseltmek için bankalar müşterilerinden komisyon talep edebilirler.

Banka hesabınızda 4.000 lira varsa ve banka hesabınızı açarken yaptığınız sözleşmede günlük para çekme limiti olarak 2.000 lira belirlendiyse, 4.000 lira çekebilmek için bankanızla irtibata geçerek komisyon karşılığında limitinizin arttırılmasını talep edebilirsiniz. Eğer komisyon ödemek istemiyorsanız kalan 2.000 lirayı çekmek için ertesi günü beklemeniz gerekecektir.

Bankaların Günlük Para Çekme Limitleri

Bankalar tüm müşterileri için günlük para çekme limitini uygularlar. Bu limit bankadan bankaya değişmektedir. Banka hesabı açmak istediğinizde ilk olarak dikkat ettiğiniz şey yakınınızda şubesinin olup olmadığıdır.

Ancak banka hesabı açarken dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise günlük para çekme limitidir. Limitinizin üzerinde bir paraya ihtiyacınız olduğunda, bankanız komisyonsuz bu ücreti size vermeyecektir bu yüzden hesap açarken günlük para çekme limitine mutlaka göz atmalısınız.

Ziraat Bankası Günlük Para Çekme Limiti

Ziraat bankası günlük para çekme limitini 1500 tl olarak belirlemiştir. Ziraat Bankası ATM veya şubelerinden bu miktarın üzerinde para çekemiyorsunuz. Eğer günlük limitin üzerinde para çekmeniz gerekiyorsa müşteri hizmetleriyle görüşerek cüzi bir miktar komisyon karşılığında bu limitinizi arttırabilirsiniz.

Akbank Günlük Para Çekme Limiti

Akbank diğer bankalardan farklı olarak kart tipine göre günlük para çekme limiti uygulamaktadır.

  • Akbank Neo kart sahipleri için limit 1500 TL,
  • Neo Birebir kart sahipleri için günlük limit 2000 TL,
  • Akbank markasından ekkart sahibiyseniz günlük 1000 TL,
  • Neo veya Axess Business kart sahibiyseniz limit günlük 4000 TL,
  • Wings Private kart sahibiyseniz günlük limit 2000 TL,
  • Exi26 kart sahibiyseniz günlük para çekme limitiniz 1000 TL olacaktır.

İş Bankası Günlük Para Çekme Limiti

İş Bankasında bir hesabınız varsa ATM veya şubeden çekebileceğiniz maksimum tutar 1500 liradır. İş bankası üzerinden emekli maaşı olan vatandaş sayısı oldukça fazla olduğu için emeklilerin günlük limitleri daha fazla olabilir.

Öğrencilerden ise aidat alınmadığı için bu limit biraz daha azdır. İş Bankası günlük para çekme limitini artırmak için en yakın iş bankası şubesine gidebilir veya müşteri hizmetleriyle iletişime girebilirsiniz.

Halkbank Günlük Para Çekme Limiti

Halkbank da bir banka hesabınız var ise günlük para çekme limitiniz 1000 liradır. Limiti arttırmak için halkbank müşteri hizmetleriyle görüşme sağlayabilirsiniz

Garanti Bankası Günlük Para Çekme Limiti

Garanti bankası diğer bir çok bankaya göre günlük para çekme limitini daha yüksek tutmuş ve bu limiti 2000 lira olarak belirlemiştir.

Yapı Kredi Günlük Para Çekme Limiti

Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan yapı kredi müşterilerin günlük para çekme limiti olarak 1000 lira belirlemiştir. Yapı kredi müşteri gruplarına göre farklı limitler uygulayabiliyor. Örnek vermek gerekirse, Yapı Kredi kişisel bankacılık müşterisi iseniz bu limit 3500 lira oluyor.

Vakıfbank Günlük Para Çekme Limiti

Son zamanlarda büyük kampanyalar yapan vakıf bank özellikle genç ve öğrenci müşterileri için büyük avantajlar sunmaktadır. Vakıf bankta bir hesabınız varsa atm veya şubelerden günlük para çekme limitiniz 1500 liradır.

Denizbank Günlük Para Çekme Limiti

Deniz Bank müşteri olanlar ATM ve şubelerden günlük maksimum 1000 lira çekebilmektedir. Deniz bank müşterisi olmayan, başka banka hesabında bulunan parayı çekmek için deniz bank ATM’si kullanacak olan kişiler için ise bu limit 490 liradır.

QNB Finansbank Günlük Para Çekme Limiti

Son yıllarda yenilenmeye giden finans bankta günlük para çekme limiti 1500 lira olarak belirlenmiştir. Finans bank ATM’lerinden 1500 liranın üzerinde para çekmek istediğinizde bankadan uyarı bildirimi gönderilir, buna göre çekmek istediğiniz tutarı komisyon karşılığında verilebileceği söylenir. Bu işleme onay verirseniz istediğiniz tutarı bankamatikten çekebilirsiniz.

Şekerbank Günlük Para Çekme Limiti

Türkiye’nin en eski bankalarından biri olan şeker bank diğer bankalardan farklı olarak günlük para çekme limitini 3000 lira olarak belirlemiştir. Buda şeker bankı tercih sebebi yapan unsurlardan biridir.

Ayrıca Bankaların EFT Saatleri ve Ücretlendirmeleri 2019  yazımızıda inceleyebilirsiniz.