Bankalara herhangi bir kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunacak olan kişilerin olumlu ya da olumsuz geri dönüş almasındaki en önemli faktörün, kredi puanı olduğu artık herkes tarafından bilinmektedir. Kredi notu ya da Findeks kredi notu şeklinde de bilinen bu kavramın detaylarına bakıldığı zaman, daha önceki banka faaliyetlerinin çok büyük etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Yani, daha önce kullanılan kredi veya kredi kartlarının geri ödemeleri, kullanılan kredili ürün sayısı ya da mevcuttaki toplam bankalara olan borç miktarının bu kavram üzerinde etkisi olduğundan söz edebiliriz. Kişilerin kredi notu belirlenirken de belirli sayı aralıkları dikkate alınmaktadır. Burada en düşük kredi puanı için 1 belirlenirken, üst sınır için de 1900 belirlenmektedir. Baştan Sona Kredi Notu Nedir Nasıl Yükselir sorusunun yanıtları yazımızda.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bireylerin kredi notu belirlenirken, yukarıda da belirttiğimiz gibi farklı durumlar göz önünde bulundurulmaktadır. Ayrıca, farklı kriterlere göre değerlendirilen bu kredi puanları, değerlendirildiği kategoriye bağlı olarak da farklı yüzdelerde etkilenmektedir. Buna göre; kredi puanı hesaplanırken dikkate alınan durumlar ve kredi puanı üzerindeki etkileri de şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Kredi ve Kredi Kartları Ödeme Alışkanlıkları: Kredi puanı belirlenirken, en çok etkiye bankaya olan borçlarınız ve düzenli ödeme alışkanlıklarınızın etkisi vardır. Kişilerin yapacakları her düzenli ödeme ya da gecikmiş ödemelerin, kredi puanları üzerindeki etkisi, %35 oranı ile ölçülmektedir. Bundan dolayı kredi notunu yükseltecek olan kişilerin düzenli ödeme alışkanlığı edinmesi gerekmektedir.
 2. Bankalara Olan Toplam Borç Durumu: Düzenli ödeme durumu kadar, bankalara olan toplam borç miktarınızın da kredi puanı üzerinde etkisi olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Şuan borç miktarının kredi notu üzerindeki etkisinin %25 olduğu bilinmektedir. Bu sebepten dolayı, kişilerin gereksiz bir borçlanma yapmamaları gerekmektedir. Yapılan her başvuru ve alınan her olumlu ya da olumsuz sonuç, burada kredi puanı üzerinde etkiye sahiptir.
 3. Yeni Kredi veya Kredi Kartı Başvurusu: Kredi puanı üzerinde etkisi olan ama birçok kişi tarafından tam olarak bilinmeyen diğer bir durum da, yapılacak olan yeni kredi ve kredi kartı başvurularıdır. Kullanmış olduğunuz esnek hesap ya da kredi kartlarınızın limitleri ile yapacağınız yeni kredi başvuruları, sonucu ne olursa olsun kredi puanınıza etki etmektedir. Çünkü, yapılacak olan her yeni başvuru ya da limit artışı sizleri borçlandıracak olan bir durumdur. Bundan dolayı sonucu ne olursa olsun olumlu ya da olumsuz sonuçlanan başvuru, kredi notu üzerinde %10 gibi bir etkiye sahip olacaktır. Sadece bu durum göz önünde bulundurulduğunda, kredi puanını daha yüksek seviyelere getirmek isteyen kişilerin, kesinlikle istenilen puan düzeyine gelene kadar bir başvuru yapmamaları gerektiğini bizlere göstermektedir.
 4. Kredili Ürün Kullanım Yoğunluğu: Bu zamana kadar bankalardan kullanılan tüm kredili ürünlerin kredi puanı üzerinde %10’luk bir etkisi olduğu unutulmamalıdır. Eğer kişiler bankalardan zaman zaman kredi veya kredi kartı kullanıyor, bunları da düzenli bir şekilde ödüyorsa, daha önce hiç kredili ürün kullanmamış ya da bu duruma nazaran daha az kullanmış kişilerden %10 daha yüksek kredi puanına sahip olacaktır.
 5. Diğer Durumlar: Kredi puanı hesaplamasında diğer faktörler adı altındaki maddelerin de %10’luk bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yani; bankalarda bulunan mevduat hesaplarınız, hesaplarınızda bulunan birikimleriniz, yatırım hesaplarınız, döviz hesaplarınız ya da bireysel emeklilik sisteminde olan kaydınız, sizi birikim yapan müşteri yaptığında dolayı kredi notu üzerinde etkiye sahiptir.

Buraya kadar belirtmiş olduğumuz 5 farklı durum, kredi notu nasıl oluşur sorusuna da yanıt niteliğindedir.

Kredi ve Kredi Kartı Ödemelerinin Kredi Notuna Etkisi başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

kredi notu

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu yükseltmek isteyen kişilerin öncelikli olarak yukarıda belirttiğimiz 5 durumu detaylı bir şekilde incelemesi ve finansal hayatına da bu maddeler doğrultusunda yön vermesi gerekmektedir. Buna ek olarak, kredi puanı aralıklarına göre kredi başvurularına olumlu sonuç alma olasılıklarını da bilmesi gerekmektedir. Şuan mevcut kredi puanınıza göre, kredi puanı aralığınızı aşağıdaki tablodan görüntüleyebilirsiniz.

 • Kredi puanı 1 ile 699 arasındaysa, En Riskli grupta yer alınacak ve kredi kullanma ihtimali de çok düşük olacaktır.
 • Kredi puanı 700 ile 1099 arasındaysa, Orta Riskli grupta yer alacak ve kredi kullanma ihtimali de düşük olacaktır.
 • Kredi puanı 1100 ile 1499 arasındaysa, Az Riskli grupta yer alacak ve kredi kullanma ihtimali gelire bağlı olacaktır.
 • Kredi puanı 1500 ile 1699 arasındaysa; İyi olarak nitelendirilen grupta yer alacak ve kredi kullanma ihtimali yüksek olacaktır.
 • Kredi puanı 1700 ile 1900 arasındaysa; Çok İyi grupta yer alacak ve kredi kullanma ihtimali çok yüksek olacaktır.

Hangi aralıkta olursanız olun kredi puanınızı yükseltmek adına da aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 1. Gereksiz borçlanmadan kaçınmalı, mevcut borcunuzu da en kısa sürede bitirmeye yönelik düzenli ödeme yapmalısınız.
 2. 1 günlük bile gecikme olsa sistem kredi puanınızı düşürecektir. Bundan dolayı düzenli ödemeye dikkat etmelisiniz.
 3. Ara ödeme yapmak ya da borçları erken bitirmek kredi puanı üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
 4. Harcamalarınızı banka kanalları ile yapmalısınız.
 5. Bir süre nakit para taşımak yerine banka hesaplarınızda para bırakmalı ve harcamalarınızı şekillendirmelisiniz.
 6. Kullanılmayan banka kartı ya da kredi kartlarınızı kapattırmalısınız.
 7. Kredi notu yükseltme aşamalarını uygularken, yeni başvurular yapmaktan kaçınmalısınız.

Ayrıca Kredi Notu Neden Düşer Nasıl Arttırılır? yazımızı da inceleyebilirsiniz.