Bitcoin nedir, nasıl çalışır ve nasıl üretilir? Ortaya nasıl çıkmıştır ve yasal mıdır? Peki Bitcoin’i biz üretebilir miyiz? Özellikle son birkaç yıldır gündeme oturan ve popülerliğini korumaya devam eden bitcoin ve bitcoin dünyasına ait detayları sizinle paylaştık.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir? Öncelikle söylemek gerekiyor ki Bitcoin tamamıyla bir kripto paradır. Daha kolay bir tanımla; internet üzerinden üretilen, fiziki bir boyutu olmayan, hiçbir şekilde bankalar tarafından basılmayan bir para birimidir. Bitcoin 2012 yılında Sakashi Nakamato adlı bir kişi tarafından üretilmiştir. Bu kişi hakkında gerekli olan bilgileri bir alt başlıkta detaylı şekilde tartışacağız.

Bitcoin Nedir Nasıl Üretilir sorusuna cevap verebilmemiz için şunları da söylememiz gerekmektedir; Bitcoin 2012 yılında üretilmiş olmasına rağmen en büyük atılımını 2016 yılının sonlarına doğru gerçekleştirmiştir. 4 yıl boyunca sessiz sedasız değer kazanmasına rağmen 2016 yılında yaptığı büyük atılıma kadar kimse tarafından farkedilmemişti. 2016 yılının sonlarına ani bir atılım yapan bitcoin bir kaç hafta içerisinde 1.000 TL gibi olan değerleri hızla aşarak 20.000 TL, birkaç ay içerisinde 40.000 TL, birkaç hafta içerisinde ise 65.000 TL gibi değerlere yükseldi. Bitcoinin bu hızlı yükselişine bir anlam verilemese de dünyada herkes tarafından tanınmasına vesile oldu.

Bitcoin’i Kim Buldu?

bitcoin nasıl ortaya çıktı

Satoshi Nakamoto

Bu ismi mutlaka duymuşsunuzdur. Satoshi Nakamoto 2012 yılında yayınladığı deklare çoğu insan tarafından farkedilmedi bile. 2016 yılında kendisi hakkında araştırmalar yapılmasına rağmen hiçbir bulguya ve ize rastlanılamadı. Devletlerin ortak hareketle bu şahsı bulmaya yönelik çalışmaları boşa çıktı. Sakoshi Nakamato’nun kim olduğu hakkında pek çok teori olsa da hakkında iki önemli teori üretildi.

Teori 1: Gruplaşmış Bir Çete

İlk teori, Bitcoin’in ilk olarak DeepWeb denilen internetin derin bölgelerinde üretildiğini savunmakta. Faaliyet alanı 2016 yılının sonlarına kadar neredeyse sadece burasıydı. Bu nedenle bitcoini üreten kişilerin dünyayı değiştirme amaçları güden, yeni dünya devleti üzerinden açıklamalar yapan Illimunati örgütü olduğu öne sürüldü. Tüm dünya paralarının yerini alacak olan yeni bir para sisteminde güç kendilerine geçecekti. Bu teori diğer teoriye göre çok daha inandırıcı ve olması muhtemel bir teori. Sonuç olarak bitcoin günümüzde en değerli para birimi. 1 BTC ortalama olarak – artış ve yükselişlerle beraber – 5 ile 10 bin dolar arasında değer kazanmakta. Pek çok teorisyene göre ise gelecek 100 yılın para birimi tek başına bitcoin olacak.

Teori 2: Gelecekten Müdahale

Bu teori biraz daha bilim-kurgu filmlerine yakın olsa da Sakashi Nakamoto denilen şahsın izine bir türlü ulaşılamadığı için üstünde duruluyor. Geçmiş yıllarda Google’un ürettiği yapay zekaların kendi aralarında özel bir dil ürettiklerine dahi şahit olmuştuk. İşte bu nedenle yapay zekaların ve robotların sandığımızdan çok daha kolay öğrenebilir olduğunu biliyoruz. Bazı teorisyenlere göre üretildikten sonra unutulmuş olan ve enerji ihtiyacını karşılamayı bir şekilde çözmüş olan yapay zekalardan bir tanesi öğrenme gücü sayesinde blockchain ve bitcoini üretti. Bu üretim ile dünya üzerinde tek bir para birimi olmasını amaçladı. Biraz uçuk ve kaçık bir hayal olduğunun farkındayız fakat imkansız olmadığını biliyoruz. 100 yıl önce internet diye bir olgu hayatımızda yoktu.

BlockChain Nedir ?

blockhain nereden alınır

Bitcoin nedir nasıl üretilir sorusunu incelerken şunuda bilmenizde fayda var: Blockchain bütün kripto para birimlerinin merkez bankasıdır diyebiliriz. Bir bakıma bu telaffuz yanlış. Daha detaylı açıklamak gerekirse bu sistem bir altyapıdır. Kripto paralar dünyasında yapılan tüm işlemler blockchain üzerinden gerçekleşir. Bu sistem, sistemi üreten kişi veya kişiler tarafından açık bırakılmıştır ve tamamıyla açık kaynak kodlu olarak üretilmiştir. Bu sayede yazılımcılar blockchain sisteminin kodlarını kullanarak kendisine yeni bir para birimi oluşturabilirler. Blockchain bir anakart gibidir. Üzerine bütün parçaları takabilir ve sökebilirsiniz. Fakat blockchain sistemi olmadan hiçbir kripto para olamaz. Bitcoinden çok daha önemli olan sistem aslında herkesin pekte adını duymadığı bu sistemdir.

Bitcoin Madenciliği | Bitcoin Mining

Peki bitcoin bu kadar değerliyse nasıl elde ediliyor? Bitcoini üreten bir firma mı var? Hayır. Bitcoin hiçbir merkeze bağlı değildir. Bunu blockchain sistemine borçludur. Dünyada bulunan yasal paralar gibi hiçbir merkeze bağlı bulunmadan çalışıyor. Bitcoin bütün insanlığa ait. Bitcoin sahibi herkes bu sistemin içerisinde aslında bir kar ortağıdır. Peki bitcoini basan ve üreten hiçbir merkez yoksa nasıl elde ediliyor? İşte cevabı;

bitcoin üretme

Bitcoin Üretimi

Bitcoin nedir nasıl üretilir: Eğer bitcoin üretmek istiyorsanız yapmanız gereken şey kendinize bir adet güçlü işlemcisi olan bilgisayar almak. Bunun sebebi bitcoinin üretim şeklinin blochchain sistemi ile bağlantılı olması. Bitcoin transferlerinin tamamı blockchain üzerinden yapılır. BTC gönderip karşılığında ne kadar aldığınızı onaylayacak ve bunu resmi evraklar ile birlikte düzenleyecek kimse bulunmadığından dolayı bu işlemlerin tamamı blockchain sistemi üzerinden yapılır. Blochchain ise alım ve satım yapan kişiler dahil sistem üzerinde bulunan herkese bu işlemin referans numaralarını gönderir. Bunların tamamını defter olarak düşünebileceğiniz bir yere işler. İşte sizin bilgisayarınızda olan işlemciler ise saniyede binlerce işlem yaparak bu kodlamaları ve numaraları buluyorsunuz. Bu bulduğunuz numaraları sizlerde defterinize kaydetmiş oluyorsunuz. Böylece alıcı ve satıcı olan kişiler işlemlerini tamamlamış oluyorlar. Bunun karşılığında ise bitcoin kripto para birimi hiçbir bankaya veya bankacıya ihtiyaç duymamış oluyor. Ödül olarak ise size bir miktar bitcoin sunuyor. Böylece bitcoin madenciliği yapmış oluyorsunuz. Bitcoin madenciliği ile üretiminizi arttırmak isterseniz elbette bunun baı yöntemleri mevcut.

Bitcoin Üretim Kapasitesini Arttırmak

BTC üretiminizi arttırmak için yapmanız gereken şeyler oldukça düz mantık şekilde ilerliyor. Yani, ne kadar güçlü bir sisteme sahipseniz o kadar kolay bitcoin üretebilirsiniz. İlk üretildiği, yani madenciliğinin yapılmaya başlandığı ilk yıllarda bitcoin, madenciler için çok yüksek tutarda ödüller sunmaktaydı. Fakat yıllar içerisinde talebin artmasıyla da beraber öncelikle bu ödüller düşürüldü. Bunun sonucunda madenciler bitcoin kazancını arttırmak için işlemci gücünü arttırmaya ihtiyaç duydular. Bu sürecin başlamasıyla beraber anakart işlemcileri de zamanla yeterli olmamaya başladı ve madenciler bu sefer GPU’ları devreye soktular. Yani bitcoin üretmek için artık ekran kartı üzerinde bulunan işlemci güçlerinden de yararlanılmaya başlandı. Fakat yılların geçmesi ve sistemin popülerliğinin iyice artmasıyla beraber, ödüller bir kez daha düşürüldü. Buna da bir çözüm olarak insanlar bitcoin üretmek için kendi bilgisayar sistemlerini toplama yoluna yöneldiler. Bitcoin çıkarmak amacıyla toplanan bu bilgisayarların anakartları özel olarak seçildi ve üzerine birden fazla (çok sayıda) ekran kartı eklenebilecek duruma getirildi. Hatta Ge-Force gibi ekran kartı üreten bazı şirketler, bitcoin çıkarmak için uygun bazı ekran kartı modellerini piyasaya sundu. Dünya üzerinde şu ana kadar bulunan hiçbir oyun için gerekmeyecek seviyede yüksek işlemcili ekran kartı üreten bu şirketler, bunun nedenini geleceğin oyunlarına hazır olmak olarak belirttiler. Güncel Bitcoin kurunu ana sayfamızdan veya şuradan izleyebilirsiniz.

Ayrıca Dash Coin Nedir Özellikleri Nelerdir Nereden Nasıl Alınır? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz