Büyükbaş hayvancılık yapmak isteyenler için kredi imkanı öncelikle KOSGEB tarafından sunulmaktadır. Ancak KOSGEB, hayvan alımları için değil; hayvancılıkla uğraşmak isteyen girişimciler için alet alımı, tesis kiralanması, tesis kurulumu, çiftlik kurulumu gibi alanlar için kredi desteği sunmaktadır.

Büyükbaş Hayvan Kredisi 2019 Başvurusu ve Hibe Nasıl Alınır?

Hayvancılığa dair gerekli olan tüm alet, edevat ve tesis işlemleri için KOSGEB 50 bin TL’ye kadar hibe vermektedir. Hibe desteğinin yanı sıra, daha yüksek tutarlı ihtiyaçların karşılanması için de 100 bin TL’ye varan faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Unutulmaması gereken en önemli nokta KOSGEB’in hayvan alımları için kredi imkanı sunmamasıdır. Büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum ve çekeceğim krediyle öncelikle büyükbaş hayvan satın almak istiyorum diyenler içinse, büyükbaş hayvan kredisi veren bankalar bulunmaktadır.

Büyükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Hem hayvan alımını hem de hayvancılık için gerekli olan ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan kredi türleri, 3 farklı banka tarafından sunulmaktadır. Hayvan kredisi veren bankalar; Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası olmaktadır. Ziraat Bankası’ndan çiftçilere tarım ve hayvancılık için kredi çekme imkanı sunulmaktadır. Vakıfbank’ta hayvan kredisi çekebilmek için memuriyet şartı aranmaktadır. Halk Bankası’nda da memur şartı aranmakta ve hayvancılık kredisi başlığında 30 bin TL’ye kadar hibe verilmektedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Hakkında

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi 2019 yılında büyükbaş hayvan kredisi için iki farklı kategori sunmaktadır. Bunlar; süt hayvancılığı için büyükbaş hayvan kredisi ve de besicilik için büyükbaş hayvan kredisi olmaktadır. Gerçek ya da tüzel üreticiler, hayvancılıkla ilgili faaliyetlerini gerçekleştirmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için uygun olan kredi türüne başvurabilirler. Bu kredi türleri de kendi içinde; işletme kredisi ve yatırım kredisi olarak ikiye ayrılır.

İşletme kredisi; hayvancılıkla uğraşan kişinin yem, yakıt, makine, teçhizat, onarma ve bakım işlemleri, kira ya da sigorta giderleri ile küçükbaş, büyükbaş ve de kanatlı hayvan alımları için sunulmaktadır. Yatırım kredisi ise;

  • Ahır ya da ağıl yapımında, süt soğutma tankının ve bazı ekipmanların alınmasında,
  • Arıcılık faaliyetleri için gerekli olan harcamalarda, işletme için gerekli olan rüzgar, güneş enerjisi ya da biogaz yatırımları için,
  • Kurulacak hayvancılık işletmesinin arsa ya da arazi yatırımları için,
  • Büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımları ile hayvanların üretim alanları için sunulmaktadır.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler

Ziraat Bankası aracılığıyla kullanılmak istenen büyükbaş hayvan kredisi için gerekli evraklar;

  • Başvuru sahibinin T.C kimlik fotokopisi,
  • Çiftçi Kayıt Sistemi’nden alınmış ÇKS belgesi,
  • Tarımsal işletmenin sahip olduğu teşvik belgeleri; tapu, kira kontratı gibi,
  • Çekilmek istenen kredi tutarı için gösterilecek teminatların belgeleri,
  • Bilanço endeksli sistemde faaliyet gösteren bir işletme başvuru yapacaksa, işletmeye ait son 3 yıllık bilançonun yer aldığı dokümanlar, şeklindedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları ve Başvuru

Ziraat Bankası hayvancılık kredisinde oldukça düşük faiz oranlarıyla hizmet vermektedir. Düşük faiz oranlarından yararlanmak için bankanın sunduğu şartların sağlanması gerekmektedir. Şartlar; üretim yapılan hayvancılık alanına ait ilgili yılda çıkarılan Bakanlar Kurulu kararları ile belirlenmektedir. Bakanlar Kurulu’nun çıkardığı karardaki şartların belgelenmesiyle düşük faizli kredi uygulamasından yararlanılabilir.

Ziraat Bankası hayvan kredisi faiz oranları, şartları sağlayan çiftçiler için % 5 olarak belirlenmiştir. Ön başvurular, bankanın şubeleri ya da ATM’leri üzerinden, mobil uygulaması ya da internet bankacılığı kullanılarak ve de müşteri hizmetleri aranarak yapılabilir. Ön başvurusu onaylanan kişiler gerekli olan evraklarla banka şubesine gitmesi gerekir. Çekilmek istenen tutar ve ödeme planı belirlendikten ve kredi sözleşmesi imzalandıktan sonra kredi kullanılabilir.

Ayrıca bu konuyla ilgili olan Ziraat Bankası 7 Yıl Ödemeli Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır 2019 yazımızı inceleyebilirsiniz.