Hayvancılığı destekleme uygulamalarından birisi olan ve devlet tarafından sağlanan buzağı desteği nasıl alınır? Sorusu hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar tarafından cevabı en fazla merak edilen konulardan birisidir. Devlet son yıllarda düzenli olarak verdiği buzağı desteğini, 2019 ve 2020 yılları içinde sürdürmeyi planlamaktadır.

Ülkemizin tarım ve hayvancılık konusunda en ideal koşullara sahip olması nedeniyle devletin hayvancılık sektörünü canlandırılması adına vermiş olduğu bu yardım, hayvancılıkla uğraşan kişilerin maliyetlerini azaltma konusunda önemli bir destek olarak görülmektedir.

Buzağı Desteği Nasıl Alınır?

Devletin sunmuş olduğu buzağı desteğini almak için, hayvancılıkla uğraşanların ve doğan buzağının belirli şartları taşıması ve yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartların arasında en önemli olanı, doğan buzağının en az 4 ay yaşaması ve bu süreçte tüm aşılarının yapılarak, o aşıyı yapan veteriner tarafından veteriner bilgi sistemine girişini kaydedilmesi gerekmektedir. Buzağı desteği başvurusu yapmak ve destekten yararlanmak için ayrıca dağların küpe numarası ile birlikte il ve ilçe tarım müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir.

  • Buzağı desteği alabilmek için buzağının doğum tarihlerinin, e-Islah ve TÜRKVET üzerindeki doğum tarihlerinin ikisinin de aynı olması gerekmektedir.
  • Yıl başından önce doğan buzağılar için, bulunulan yıla ait destek verilmesi söz konusu değildir.
  • Doğan buzağının hayvancılık işletmesinde 120 gün yaşaması gerekmektedir. Bu süreden önce kesilen, ölen ya da satılan buzağılara destek verilmemektedir.
  • Kişi buzağıyı 4 aydan önce de satabilir olsa da, satmadan önce hayvan hakkındaki tüm resmi girişlerin yapılması ve kulak küpesi numarasıyla il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir.
  • Aşısı tamamlanmayan ya da tamamlandıktan sonra Veteriner sistemine aşı kaydı yapılmayan hayvanlar için, destek verilmemektedir.
  • Her buzağı için, sadece bir defaya mahsus destek sağlanmaktadır.
  • Hayvanın ikiz ya da üçüz şeklinde çoğul doğum yapması halinde, doğan her buzağı için ayrı ayrı destek yapılmaktadır.
  • Ödemeler, hayvanın doğduğu işletme numarasına yapılmaktadır.

Döl Kontrolü Hayvanlara Devlet Desteği

Tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından verilen buzağı desteklerinden birisi de, döl kontrolü hayvanları kapsamaktadır. Bu desteği alabilmek için, buzağının anası ile aynı ırktan olan bir boğa ile çiftleşmesi yani tohumlanmış olması gerekmektedir.

Doğan hayvanın Soy kütüğü buzağı desteklemesi alabilmesi için, buzağının e-Islah sisteminde kayıtlı olması gerekmektedir. İneklere yapılan suni tohumlamanın buzağının doğmadan önce 210 ile 295 gün öncesinden yapılarak, e-Islah sistemine tohumlama girilmiş olmalıdır. Ayrıca bu destekten yararlanmak için, döllenmenin Türkiye’de yapılmış olması şartı da gerekli şartlardan birisidir.

Bu desteklemenin yürütülmesinde, sorumluluk Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’ne bağlı il birliklerine aittir. Bu desteğin verilebilmesi için hayvancılık işletmesinin süt ineklerinin süt verimlerinin, en az 3’te 2’lik kısmının kontrol edilmesi ve bunun belgelenmesi gerekmektedir. Birlik hayvan yetiştiricilerinin mağdur olmaması ve desteklerini eksiksiz almaş için, gerekli tedbirleri almalı ve haksız ödemeleri engellemek durumundadır.

Bu sebeple devletin sunmuş olduğu buzağı desteklerinden eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde yararlanmak için, yetiştiricilerin birliklerden bilgi alarak ve konuyla ilgili öğrenmek istediklerini birliğe danışarak hareket etmelerinde büyük yarar vardır.

Buzağı Desteği Ne Kadar? 2019-2020

Geçtiğimiz iki yıl için verilen buzağı desteği, doğan ve en az 4 ay yaşayan hayvanlar için 350 TL olarak belirlenmiş ve şartları sağlayan hayvan sahiplerine, ödemeleri yapılmıştı. 2019-2020 yılları için verilecek olan destek miktarı henüz kesinleşmemiş olmakla birlikte, 380 ile 420 TL arasında bir rakamın yetiştiricilere destek olarak verileceği tahmin edilmektedir.