Evinin işçisi olan kadınlara devlet maaş verdiğini biliyor muydunuz ? Evinde yaptığı ütü, temizlik, çamaşır, bulaşık, çocuk bakımı, aşçılık, gibi işlerden yıllık 70 bin lira arasında gelir elde edecekken evinde çıkmadan bu işleri gönül rızasıyla parasız ve bedelsiz yapmakta olan evinin işçisi ev hanımları emekli olmayı zaten her zaman hak etmektedir. Devletimizde bunun için yeni bir yasa teklifi ile ev hanımlarına bazı şartları sağlamaları halinde emekli yapacak. Tabi bunun için yasa teklifinin meclisten geçmesi gerekiyor. Ayrıntılar makalemizde..

Çalışmayan Ev Hanımları için Aylık Maaş Başvuruları 2019

Kadınlarımız toplumda öyle bir noktaya geldi ki kadın ve erkekler eşit olarak para kazanarak geçimlerini idame ettirmeye başladı. Bu nokta da kadınların da artık her işi yapmak zorunda olduğunu görmekteyiz. Kadının ekonomik olarak ailesine, eşine evine desteği noktasında nasıl geliştirmeler yapılıyor Devletimiz bu konuda kadınlarımıza ne gibi ayrıcalıklar tanıyor? Ev hanımlarına emeklilik hakkı tanınacak mı?

Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı

Tüm bunların yanında gündemde 25 yıllık evli olan ev hanımlarına emeklilik hakkı getirilecek. Türkiye yaklaşık 15 milyon kadar evli olan ev hanımını yakından ilgilendiren bu haber kısa süre içinde büyük yankı buldu.

Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan milyonlarca ev hanımı bu haberin ayrıntılarını merak ediyor. Çalışmayan ve emeklilik hakkını kazanamamış olan bu ev hanımlarının 25 yıllık evli olma şartı ile emeklilik hakkı tanınmasını ön gören yasa teklifi meclise verildi. 25 yıllık evli olan ev hanımlarına emeklilik hakkı için yapılacak yeni düzenlemeler ile teklifin yasalaşması halinde 25 sene boyunca evli olan evli kadınlar emekli olabilecek.

CHP’li vekiller tarafından meclise sunulan ve yaşlılık maaşını alınması içinde yapılan düzenlemelerden sonra teklifin meclisten geçmesi ile emeklilik hayali bile kuramayan ev hanımları emeklilik hakkını kazanmış olacak. Düşük gelirli ve sigorta prim ödemesi yapamayacak kişiler ve çalışamamış SGK’ da sigorta başlangıcı olmayan kaydı bulunmayan ev hanımlarına da yaşlılık maaşı verilmesi için meclise sunulan bu yeni yasa teklifinin önümüzdeki günlerde meclisten geçmesi bekleniyor.

Meclise sunulan yasa teklifi ile Sgk kurumundan maaş almayan, isteğe bağlı ya da zorunlu sigorta primini ödeyemeyen ve aynı zamanda 25 yıldır da ev hanımı olan ve evliliği 25 senesini dolduran kadınlara teklif yasalaştığı takdirde emekli olma imkanı sunulacak.  Ev hanımlarına emekli olma hayalinin önünde sadece meclisin vereceği karar duruyor milyonlarca ev hanımı meclisten gelecek haberi bekliyor. Emekli olmaya hak kazanabilmek için söz konusu yasa teklifinde primlerin gün miktarı esas alınacak ve yaş sınırının ne olacağı karara bağlanacak.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Maaş

Yasa teklifine göre; SGK ile herhangi bir bağı olmayan ev hanımları evliliklerinde en az 25 yılını tamamlamış olma şartı ile emeklilik hakkını kazanmış olacak. Kurumlardan aylık ve gelir almaya hak kazanmamış olanlar, kanunda belirlenen yaş sınırı ve prim gün sayısı esas alınmak şartıyla ve kanunda belirlenen kazanç sınırları içinde hesaplanacak tutarları peşin ödeyerek veya borçlanarak yaşlılık aylığı almaya hak kazanacak.

Kadınlarımız tarafından heyecan ile karşılanan yasa teklifinin görüşmeleri kısa zaman içinde yapılması ön görülüyor. 25 yıllık evli olan ev hanımlarının zaten evde çalıştıkları düşünüldüğünde ev hanımlarımız da emekli olmayı hak ettiği bir gerçek. Yasanın ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda henüz net bir bilgimiz yok. Yasa ile ilgili görüşmelerden haberdar olmak için bizi takip edin. Aşağıdan sayfamıza yorum bırakarak sayfa güncellemelerin den faydalanabilirsiniz.