Evinin emekçisi olan kadınlara devletin maaş verdiğini biliyor muydunuz? Sosyal devlet anlayışıyla yola çıkan hükümet yetkilileri evinde yıllarca yaptığı ütü, temizlik, çamaşır, bulaşık, çocuk bakımı, aşçılık, gibi işlerle ömrünü geçiren ev hanımları için aylık maaş konusu gündeme aldı. Binlerce yıllık kültürümde evin kurucu ve yönetici rolünü üstlenen ev hanımları nihayet hak ettiği değeri buluyor. Çok geç kalınan bu uygulamayla ev hanımları ekonomik özgürlüklerine kavuşacak ve toplumda kadın erkek dengeleri birbirine yaklaşacaktır. Devletimizde bunun için yeni bir yasa teklifi ile ev hanımlarına bazı şartları sağlamaları halinde emekli yapacak. Tabi bunun için yasa teklifinin meclisten geçmesi gerekiyor. Ayrıntılar makalemizde..

Çalışmayan Ev Hanımları için Aylık Maaş Nasıl Alınır?

Ev hanımlarının daha önce iş hayatına katılamaması ve kendi evinde emek harcaması sebebiyle devlet bu zamana kadar çalışmasının  karşılığını para olarak alamayan kadınlara yeni bir fırsat sunuyor. Bu fırsat ile ev hanımlarına hem aylık maaşın hemde emekliliğin yolu açılmaktadır. Bazı şartların yerine getirilmesi ile artık çalışmayan ev hanımları da maaş alabilecek. Şartların başında ev hanımının 18 yaşını doldurmuş olması ve daha önce aktif iş hayatına katılmamış olması gerekmektedir. Diğer şart ise evinde kendi el emeği ile satışını gerçekleştirmesidir. Kendi üretikleri arasında el emeği şartı aranmaktadır. Bunun sebebi hem ekonomiye hemde yerel ekonomiye artırmak aynı zamanda da ev hanımlarının ev ekonomisine katkısını sağlamaktadır.

ev hanımı evde iş

Ev Hanımları için Aylık Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hem evinde olup hemde evinde ki işini patronu olmak isteyen ev hanımları aylık maaşını almak için belirli kurumlara gerekli evraklarla başvuru yapması gerekmektedir. Bu kurumların başında Sosyal Güvenlik Kurumu gelmektedir. Şehirlerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek istenilen evrakları götürerek başvuru yapabilmektedirler. Ayrıca bu maaştan faydalanmak isteyen ev hanımları gerekli belgelerin yanında vergi muafiyeti belgesini  de yanında götürmesi zorunludur. Ev hanımlarının aylık maaştan faydalanabilmesi için kendi üzerine çalışır konumda olan bir işletmenin bulunmaması gerekmektedir. Daha önce hiç çalışmamış olmaları ve kendi adlarına bir gelirin olmaması gerekmektedir. Açıklayacak olursak kira geliri, devre mülk geliri, iş yeri geliri vs. olmamalıdır. Başvuru için istenilen belgeler şu şekildedir:

 • T.C. kimlik fotokopisi (arkalı önlü)
 • Vergi Muafiyet belgesi
 • SGK’dan alınacak olan Sigorta Giriş Bildirisi Formu

Ev Hanımları için Aylık Maaş Başvurusu Şartları

Ev hanımlarının evlerinde vermiş oldukları emek artık karşılık buluyor. Evde yapmış oldukları yemek, temizlik ve çocuk yetiştirme 2019 yılında maaşa bağlanıyor. Her ev hanımı bu aylık maaştan yararlanamıyor. Bu aylık maaştan yararlanabilmeleri için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartlar aşağıda sıralandığı gibidir.

 • T.C. vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Evde el emeği ile üretim yapmak
 • Gelir Vergisinden Muaf olmak
 • Kendi üzerine mal varlığının olmaması
 • işler konumda olan ticarethanesinin olmaması
 • Maaşlı bir işte çalışmıyor olmak
 • Türkiye topraklarında çalışmak
 • Hali hazırda işleyen bir sigortanın olmaması

 

Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı

Tüm bunların yanında gündemde 25 yıllık evli olan ev hanımlarına emeklilik hakkı getirilecek. Türkiye yaklaşık 15 milyon kadar evli olan ev hanımını yakından ilgilendiren bu haber kısa süre içinde büyük yankı buldu. Kadınların hakkı olan bu düzenleme hepimizi sevindiren olumlu bir gelişmedir.

Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan milyonlarca ev hanımı bu haberin ayrıntılarını merak ediyor. Çalışmayan ve emeklilik hakkını kazanamamış olan bu ev hanımlarının 25 yıllık evli olma şartı ile emeklilik hakkı tanınmasını ön gören yasa teklifi meclise verildi. 25 yıllık evli olan ev hanımlarına emeklilik hakkı için yapılacak yeni düzenlemeler ile teklifin yasalaşması halinde 25 sene boyunca evli olan evli kadınlar emekli olabilecek.

Muhalefet vekiller tarafından meclise sunulan ve yaşlılık maaşını alınması içinde yapılan düzenlemelerden sonra teklifin meclisten geçmesi ile emeklilik hayali bile kuramayan ev hanımları emeklilik hakkını kazanmış olacak. Düşük gelirli ve sigorta prim ödemesi yapamayacak kişiler ve çalışamamış Sosyal Güvenlik Kurumu’ da sigorta başlangıcı olmayan kaydı bulunmayan ev hanımlarına da yaşlılık maaşı verilmesi için meclise sunulan bu yeni yasa teklifinin önümüzdeki günlerde meclisten geçmesi bekleniyor.

Meclise sunulan yasa teklifi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaş almayan, isteğe bağlı ya da zorunlu sigorta primini ödeyemeyen ve aynı zamanda 25 yıldır da ev hanımı olan ve evliliği 25 senesini dolduran kadınlara teklif yasalaştığı takdirde emekli olma imkanı sunulacak.  Ev hanımlarına emekli olma hayalinin önünde sadece meclisin vereceği karar duruyor milyonlarca ev hanımı meclisten gelecek haberi bekliyor. Emekli olmaya hak kazanabilmek için söz konusu yasa teklifinde primlerin gün miktarı esas alınacak ve yaş sınırının ne olacağı karara bağlanacak.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Maaş

Yasa teklifine göre; Sosyal Güvenlik Kurumu ile herhangi bir bağı olmayan ev hanımları evliliklerinde en az 25 yılını tamamlamış olma şartı ile emeklilik hakkını kazanmış olacak. Kurumlardan aylık ve gelir almaya hak kazanmamış olanlar, kanunda belirlenen yaş sınırı ve prim gün sayısı esas alınmak şartıyla ve kanunda belirlenen kazanç sınırları içinde hesaplanacak tutarları peşin ödeyerek veya borçlanarak yaşlılık aylığı almaya hak kazanacak.

Kadınlarımız tarafından heyecan ile karşılanan yasa teklifinin görüşmeleri kısa zaman içinde yapılması ön görülüyor. 25 yıllık evli olan ev hanımlarının zaten evde çalıştıkları düşünüldüğünde ev hanımlarımız da emekli olmayı hak ettiği bir gerçek. Yasanın ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda henüz net bir bilgimiz yok. Yasa ile ilgili görüşmelerden haberdar olmak için bizi takip edin. Aşağıdan sayfamıza yorum bırakarak sayfa güncellemelerin den faydalanabilirsiniz.

Ev Hanımlarına 15 Bin TL Faizsiz Kredi Yeniden Gündemde

Geçen yıldan beri gündemde olan Ev hanımları 15 bin TL faizsiz geri ödemesiz kredi desteği bugünlerde yeniden gündeme geldi. Sosyal Yardımlaşma Vakfı 15 Bin TL  İki Yıl Geri Ödemesiz Kredi kaymakamlıklarda bulunan vakıflar aracılığı ile 12 milyon ev hanımına verilecek. Kadının iş gücüne katılımını %34’ten %40 üzerine çıkarmayı hedefleyen kredi için bakanlıklardan ve sosyal yardımlaşma vakıflarından henüz bir açıklama gelmese de bu haber bir çok kadını harekete geçirdi. Bunla ilgili yazımızı da Ev Hanımlarına Devletten 15 Bin TL Faizsiz Kredi Güncel buradan inceleyebilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2019 başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.