Cebe havale hizmeti; bir tür para transferi yöntemi olup, para gönderilen kişinin herhangi bir banka hesabı olmasa da işlem yapılabilmektedir. Cep telefon numarasına gönderilen bu para transferi yönteminde, gönderici alıcının bilgilerini girerek, internet bankacılığı veya mobil bankacılığı üzerinden işlem yapabiliyor. Para göndermenin en hızlı ve kolay yöntemlerinden olan cebe havale hizmetinde, alıcının aynı bankada hesabı olmasına da gerek yok. Alıcı işlem yapılan bankanın ATM’sine giderek, cep telefonuna gelen şifre ile parasını çekebiliyor.  Kişiler kendi adına cebe havale gönderimi yararlanamaz.

Makalemizden cebe havale hizmeti veren bankalar, cebe havale işleminin nasıl yapılacağı ve diğer bilinmesi gerekenler hakkında  tüm detayları inceleyebilirsiniz.

İş Bankası Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Cebe havale işlemini yaparken, İş Bankası internet şubesi, mobil şubesi veya ATM’leri kullanılabiliyor. İnternet şubeden cebe havale işlem ücreti 7.50 TL, ATM’den 11 TL ve mobil şubeden ise yine 7.50 TL’dir. Alıcının 18 yaşından büyük olması gerekir. Aynı gün içerisinde en fazla 2 kez para gönderilebiliyor. İş Bankası cebe havale işlem limiti ise günlük 500 TL haftalık  4 kez  1.000 TL ve aylık 6 kez 1.500 TL olarak sınırlıdır. Gönderilen tutarın tamamı tek seferde alıcı tarafından çekilebilir, kısmi tutarlara onay verilmeyecektir.

İş Bankası cebe havale işlemini internet bankacılığından yaparken, sırasıyla para aktarma, havale ve cebe sekmeleri tercih edilmelidir. Bankamatiklerden para transferi ve cebe havale gönderme işlemi, İşCep’ten ise para aktarma, havala ve cebe menüleri takip edilmelidir. İşlem sırasında alıcının cep telefon numarası, T.C. kimlik numarası ve tutar limiti girilerek para gönderimi yapılabilir.

Alıcı cepe havale yöntemiyle para çekerken, ATM’den kartsız işlemleri seçmeli ve para çekme, cebe havala para çekme menüsü üzerinden işlem yapmalıdır.

Yapı Kredi Bankası Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bankası’ndan cebe havale işlemi yaparken, sisteme alıcının cep telefonu ve tutar bilgisi girilmesi yeterlidir. Günlük maksimum 500 TL ve 2 işlem yapılabilir. Haftalık 4 tane işlem ve 1.000 TL, aylık ise 6 tane olacak şekilde en fazla 1.500 TL cebe havaleye onay verilmektedir. Alıcı tutarı 24 saat içerisinde çekmelidir. Aksi halde tutar göndericinin hesabına iade olur. Yapı Kredi Bankası cebe havale işlem ücreti, internet, mobil ve telefon bankacılığının her biri için 9,25 TL’dir.  İnternet ve mobil bankacılıktan cebe havale yaparken sırasıyla para transferleri ve cebe havale menüleri takip edilmelidir.

Ziraat Bankası Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası cebe havale işlemi ATM, mobil ve internet bankacılığı üzerinden işlem yapılabilmektedir. ATM’den cebe havale işlem ücreti 7 TL, internet şubeden 5 TL ve mobil bankacılık üzerinden ise 1,75 TL’dir.

Akbank Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Alıcı cep telefonu ve limit bilgisini girerek Akbank Direkt mobil üzerinden cebe havale işlemi yapılır. Gönderilecek tutar 10 TL ve katları olmalıdır. Alıcı 24 saat içerisinde parayı çekmelidir.

Garanti Bankası Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Bankanın CepBank uygulamasına üye olarak, düzenli cebe havale hizmetinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca Garanti Bankası internet ve ATM’leri üzerinden de işlem yapılmaktadır.