Sizler için yeni evlenmiş ve yuva kurmakta olan çiftlerin nasıl çeyiz parası alacağını, devlet destekli olarak çeyiz hesabının hangi bankadan açılacağını, SSK ve SGK çeyiz yardımının ve katkısı ve daha birçok konuda bilgileri aktaracağız.

Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Ülkemiz içine SGK tarafından kadınlara sağlanmakta olan yardım çeşitlerinden biri de genel ismi ile çeyiz parası evlenme yardım ödeneğidir. SGK çeyiz parası yani diğer adı ile evlenme ödeneği, sosyal güvenlik kapsamı içinde anne ya da babasını kaybetmiş olan ve aylık alma konusunda oldukça zorluk çeken kız çocuklarının evlenmesi halinde yapılan maddi yardım olarak açıklanabilir.

SGK Müdürlüğüne gidip başvuruda bulunmak isteyen kız çocuğu, ailesinden babası ya da annesini kaybetmesinden ötürü aylığa bağlanmış olması gerekir. Bu durumdan erkekler faydalanmamaktadır.

Çeyiz parasını almak için gerekli şartlar ise şunlardır;

Çeyiz parası ya da evlenme ödeneği almak için gerekli koşullardan biri kız çocuklarından anne veya babasının vefatı sonrasında aylık ödeneğe bağlanmış olması gerekir.

Diğeri ise kız çocuğunun bu ölüm aylığını almaya devam ederken evlenme durumunun yaşanmasıdır.

Dul olan eşler ise eşleri ile tekrar bir boşanma ve evlilik durumunda bu çeyiz parasından faydalanamazlar.

Çeyiz Parası almak isteyen ve gerekli koşullara uyan kız çocukları, il ya da ilçedeki Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğüne giderek başvuruda bulunmaları gerekir.

SGK çeyiz parası, kız çocuğun anne veya babasının vefatının ardından aldıkları son ölüm aylığı ile iki senelik toplamının yirmi dört katı olarak ödenmesi yapılır. Çeyiz parası alımı ile evlenen kız çocuklarının ölüm aylıklarında herhangi bir değişiklik yapılmadan alınmaya devam eder.

Çeyiz parasının miktarı SGK tarafından alınmakta olup en son gelir ve de aylığın iki senelik tutarı yani yirmi dört katına eşittir. Bu miktar ise peşin bir şekilde ve tek seferde ödenir.

Örnekle açıklarsak, 700 TL ölüm aylığına bağlanmış olan kız, evlendiği takdirde 16.800 tl evlenme ödeneği tek seferde sahip olabilecektir.