Çiftçiler için mazot desteği devlet tarafından tarımsal üretimin desteklenmesi ve tarımsal istihdamın arttırılması amacıyla bir süredir gündemine aldığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandığı üzere 23 Şubat 2018 tarihi itibariyle başlayan oldukça önemli bir uygulamadır. Çiftçilerin yıllardır dile getirdiği mazot maliyetlerinin yarısının devlet tarafından karşılanmasını esas alan 2019 mazot desteği,

Çiftçi Mazot Desteği 2019 Başvuruları

  • Bir tarım ülkesi olan Türkiye’nin tarımsal üretimde dışa bağımlı olmaması
  • Kendi kendine yetebilen bir tarımsal üretim politikası oluşturması, tarımsal üretim ürünleri ithal eden değil, ihraç eden bir ülke haline gelmesi
  • Tarımsal ürünlerde uluslararası standartlar ve kalitenin yakalanması
  • Geleceğe umutla bakılıp, stratejik önem ve derinliği yüksek alanlarda kalıcı başarı yakalanması için oldukça önem taşımaktadır.

2019 Yılı Mazot Desteği Kapsamı

Üst sınır olmaksızın çiftçilerin yıllık mazot toplam giderlerinin yarısının devlet tarafından karşılanması projesi, 24 Haziran seçimlerinden önce dönemin başbakanı Binali Yıldırım ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından detaylandırılarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da son şeklini verdiği bir tarımsal destek olarak göze çarpmaktadır. Tarım destekleri 2019’un en önemli detaylarından biri olan mazot destekleri 23 Şubat 2018 saat 18:00 itibariyle verilmeye başlarken, devlet tarafından düzenli ve istikrarlı bir şekilde yapılan ve bundan sonra da yapılacak her türlü tarımsal faaliyetin sonuna kadar desteklenmesinin de en büyük adımlarından biri atılmış oldu. Konuyla alakalı özellikle 2003 yılı itibariyle başlayan ve 15 yıldır kesintisiz sürdürülen tarımsal destekler ve mazot maliyetlerinin devlet tarafından da karşılanması planlamaları sonucunda 15 yıllık sürede çiftçilere verilen mazot desteklerinin toplamının da on milyarlarca Türk Lirası’na denk geldiği biliniyor.

Mazotun Yarısı Devletten Yarısı Çiftçiden!

Devlet tarafından çiftçilere verilen mazot desteği yalın anlamda yıl boyunca kullanılacak olan mazot maliyetinin yarısının devlet, diğer yarısının da çiftçi tarafından ödenmesi esasına dayanırken, bu destek çiftçilere bu konuda  verilen ilk somut ve doğrudan destek olarak da değerlendirilebilir. 23 Şubat 2018 tarihine kadar tarım destekleme ödemeleri çerçevesinde çiftçilere mazot desteği sağlanıyorsa da bu destek doğrudan bir ödeme şeklinde değil, çiftçilerin mazota ödediği verginin bir kısmının karşılanması olarak göze çarpmaktaydı. Ek olarak, çiftçilerin en büyük gelir kalemini oluşturan mazot ve gübre konusunda doğrudan desteklenmesi üreticilere oldukça nefes aldıracağa da benzerken, çiftçinin tarımsal üretime başladığı ilk günden, hasadı topladığı son güne kadar mazot kullanması ve kullandığı mazotun bedelini peşin olarak ödemesi; ayrıca mazot üzerindeki vergi yükünün gün geçtikçe daha çok artması da bu konuda bir düzenleme yapılmasını da oldukça gerekli hale getirilmişti. Son rakamlara göre devletin mazot üzerinden aldığı vergi oranı %60’lere varmış durumda.

Çiftçiler Büyük Bir Nefes Alacak

Yapılan araştırmalar bir dekar arazide 8 litre mazot kullanıldığını göz önüne sererken mazotun son litre fiyatının da 6.65 TL olduğu düşünülürse, bir dekar arazide kullanılan mazot maliyeti 60 TL’yi buluyor. Bunun %60’ının da devlet tarafından vergi olarak tahsil edilmesiyle birlikte 60 TL’lik mazotun 35 TL’si devlete vergi olarak gidiyor. 2019 mazot gübre desteği bir dekar arazide mazot için harcanan 60 TL’nin yarısının çiftçiye geri ödenmesi anlamına gelirken, yıllık toplamda bu tutar önemli rakamlara denk geliyor. Çiftçilere mazot desteği kapsamında çiftçilerin kullandıkları mazot harcamalarını iyi muhafaza etmeleri ve Çiftçi Kayıt Sistemine de doğru bir şekilde girmeleri ödemelerin zamanında ve sağlıklı yapılması için oldukça önem taşıyor. 2019 yılı için de gerekli olan başvurular şimdiden başlamış durumda.