Bireysel Emeklilik Sistemi, bir tür sosyal güvenlik sistem tamamlayıcısıdır. Bu günden geleceğe yatırım yapmak için tasarrufta bulunarak, kişilerin emeklilik döneminde daha rahat koşullarda geçinmesini sağlayan bir sistemdir. BES’e işverenler aracılığıyla katılım yapılabileceği gibi bireysel olarak katılım da mümkündür.

BES’e katılım bankalar aracılığıyla sağlanmaktadır. Denizbank bireysel emeklilik başvurusu yaparak, yasalarca düzenlenen bu sisteme sizde kolaylıkla katılım gerçekleştirebilirsiniz.

Denizbank Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel emeklilik sistemi, çalışmakta olan bireylerin otomatik katılımıyla gerçekleştirilir. Bankalar, 45 yaş altındaki maaş müşterilerini otomatik olarak sisteme kayıt ettirirler. BES prim tutarı, sigortalının kazancının maksimum %3’ü kadar olur. Prim tutarının %25’i kadar da devlet katkısı sağlanır. Örneğin; aylık 100 TL BES prim tutarı ayrılıyorsa, 25 TL’de devletten destek gelir ve aylık toplamda 125 TL yatırım sağlanır. Bir kereye mahsus olmak kaydıyla da aylık %25 katkı payına ek, 1.000 TL devlet desteği de verilir. Her ay düzenli olarak maaş günü hesaba para yattığında, prim otomatik olarak kesilir.

Otomatik sistem ile bireysel emekliliğe dahil edilen kişilerin, 2 ay içerisinde cayma hakkı bulunmaktadır. Denizbank bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkını kullanmak isteyen kişilere, maaşlarından kesilen katkı payı tutarı, sistemde kaldığı sürece kazandırdığı getirilerle birlikte, 10 iş günü içerisinde ilgili hesaba aktarılmaktadır.

Kişiler, bireysel emeklilik sistemi cayma işlem tarihi sona erse de istediği zaman sistemden ayrılma hakkına da sahiptir.

Düzenli olarak sisteme en az 10 yıl boyunca kayıtlı kalan kişiler, biriken tutarı ister toplu isterlerse de düzenli gelir gibi aylık maaş halinde alabilir. Denizbank bireysel emeklilik sistemine göre, kişiler emeklilik hakkını kazandıklarında, düzenli gelir olarak işlem yapmak isterlerse, biriken tutara %5 katkı payı ödemesi yapılmaktadır.

Denizbank Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu

Denizbank BES (bireysel emeklilik sistemi) başvurusu; bireysel veya iş verenler aracılığıyla yapılıyor. İşveren aracılığıyla yapılan katılımlarda;

  • Kişiler otomatik katılıma dahil olurlar. Bu durumda sistemden ayrılmadıkları sürece Denizbank bireysel emeklilik sisteminin özelliklerinden yararlanmaya devam edecekler.
  • İşverenler ise çalışanları adına herhangi bir ödeme yapmazlar. Hatta işverenlere düzenli vergi avantajlarından yararlanma fırsatı vermektedir.
  • BES’e katılan çalışanlarının maaşından her ay katkı payı kadar tutarı, maaş ödemesinin yapıldığı günden bir sonraki iş gününe kadar, emeklilik şirketine aktarmakla yükümlü olmaktadır. Ayrıca ödemeyi unutan işverenler, çalışanın hesabına yansıtılmayan getiri tutarından da sorumlu olmaktadır.

Bireysel olarak yapılan BES katılımlarında;

  • Bireysel emeklilik sisteminin getirdiği avantajlardan yararlanmak isteyen kişiler, bireysel olarak da Denizbank BES (bireysel emeklilik sistemi) başvurusu
  • Denizbank internet bankacılığına girerek, menülerden BES ‘e katılabilirsiniz.
  • Bankanın web sitesi üzerinden “hemen başvur”u tıklayarak ekrana gelen forma; adınız, soyadınız, T.C. kimlik numaranız ve cep telefon numaranızı yazdığınızda da Denizbank BES başvurusu alınacaktır.