Evine ısı yalıtımını yaptırmak isteyen bireyler, bu sene itibari ile devlet desteğiyle ısı yalıtımı kredisi vereceğini söylemekte. Maliye Bakanlığından gelen açıklama ile evlerine ısı yalıtımı yaptıracak olan kişilere teşvik verilecek ve yaptırmayan kişiler ise vergi ile cazlı konuma düşecek. Peki Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? Devlet her sene ısı enerji tüketimini daha aza indirmek için birçok projeye imza atıyor. Bu nedenden ötürü binaların tüketime gitme yolunda ısı yalıtımı oldukça önemli bir seçenektir. Hibe ve de teşvik olarak verilmesi düşünülen bu kredi ile yalıtım yapılması gereken binalar tespit edilerek yalıtım uygulaması devreye sokulacak.

Devlet Destekli Mantolama Isı Yalıtımı

Günümüzde ısı yalıtımı hem iç hem de dış olmak üzere iki farklı yolla yapılmaktadır. Binanın konumu, güneş ve rüzgar açısına göre yani cephesine göre de yapılışında değişiklikler yaşanır. Betonarme ve ahşap binalar, prefabrikler  ve diğer farklı yapıların da ısı yalıtım işlemleri birbirinden oldukça farklıdır. Bu kapsamdan ötürü her binanında kendine göre bir ısı yalıtım işlemi vardır. Bu nedenle devlet destekli olarak ısı yalıtımı projesinde her bina için yalıtım giderlerinin bilir kişiler ile tespit edilerek ödemelerin bu analizlere göre yapılacağı değerlendirilmekte. Apartmanların ısı  yalıtımını kabul etmeyecek olan kişiler için de bina yönetim kararıyla oy çokluğu ile karar niteliği yeterli olacaktır. Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde tüm kat sakinleri çoğunluğun kararına uyma zorunluğu vardır.

Isı Yalıtımı ve Mantolama İçin Kredi Veren Bankalar

Devlet destekli olarak ısı yalıtımının nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler, evleri kendi imkanları vasıtasıyla ya da apartmandaki yönetim kurulunun kararı ile mantolama yapmak isteyenlere Akbank, İş Bankası, Şekerbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası gibi birçok banka ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Toplam dört seneye kadar vade imkanı bulunan bu krediler, devlet teşviği ile yarı yarıya enerji tasarrufu sağlanması planlanmakta. Enerji tasarrufu kredisi ile de isimlendirilmiş olan bu krediler sayesinde, doğalgaz faturalarınız yarı fiyatına kadar düşebilir ve devletin bu sunduğu destekten de faydalanabilirsiniz.