İş kurmak isteyen vatandaşlara, ticaret kafasına sahip, girişimcilik özelliği olan bir çok genç vatandaşımıza devlet desteğiyle hibe krediler ve iş kurma kredileri verilmektedir. Sermayesi olan veya olmayan bir çok girişimciye destek sunan KOSGEB yeni iş projeleri ile başvuru yapan girişimcilerin arkasında olduğunu göstererek 50.000 Türk lirasına kadar hibe kredi imkanı sunabiliyorken 100.000 Türk Lirasına kadar da faizsiz kredi imkanı sunduğunu belirtelim. Bu desteklerden yararlanmak isteyen girişimcilerin belli başlı şartlara uymaları gerekiyor. Bu şartlara uygun görülen girişimciler devlet destekli kredilerden yararlanarak kendi işlerinin sahibi olabilirler. Ne iş yapacağının kararını veremeyen veya devlet destekli ne iş yapabilirim diye düşünen insanlara yardımcı olmak için bu konuyu başlıklar halinde yazımızda detaylıca belirteceğiz.

Devlet tarafından desteklenen projeler

Devlet destekli kredilerden yararlanmanın şartları nelerdir?

Devlet destekli kredilerden yararlanmak isteyenlerde olması gereken şartlar;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Girişimcilik sertifikasına sahip olmak
  • İş planınızın hazır olması
  • Kayıt işlemleri

Açıklamış olduğumuz bu şartlar oluştuğu taktirde devlet destekli kredilerden yararlanarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz. 32 saatlik verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılarak girişimcilik sertifikasına sahip değilseniz halk eğitim merkezlerinin girişimcilik kurslarına katılarak da kısa bir süre sonra bu sertifikanın sahibi olabilirsiniz.

Devlet destekli ne iş yapabilirim?

KOSGEB bir çok girişimcinin hayallerini süslerken iş sahibi olmak için çaba gösteren insanlarımızında arkasında olduğunu göstermiştir. Devlet destekli kredilerden yararlanarak ne iş yapacağınızın kararsızlığını yaşıyorsanız veya ne iş yapacağınızı bilmiyorsanız makalemizi okuduktan sonra kararınızı vermiş olacağınızdan eminiz.

  • Çamaşır hane işletmesi
  • Kuru temizleme işi
  • Doğal cilt bakım ürünleri
  • Bayilik açmak
  • Cafe açmak

Çamaşır hane işletmesi açmak

Bu iş öğrenci şehrinin yoğun olduğu illerde yapıldığında çok daha kazançlı olacaktır. Öğrencilerin en büyük sıkıntılarından bir tanesi çamaşır yıkamak ve yıkattıracak yer bulamamaktır. Bu sebeple böyle bir firma açtığınızda hem çamaşırları yıkar hemde ütü yapıp işlerinizi zamanında teslim ederek oldukça başarılı bir iş hayatınız olabilir.

Doğal cilt bakım ürünleri dükkanı açmak

Bu iş bir çok güzellik merkezi işleten işletmeler ile anlaşma sağlandığı takdirde büyüme göstermektedir. Güzel kazancı olan Güzellik merkezleri, kuaförler, berberler ve bireysel olan ev hanımları, genç kızlar, çalışan bayanlar ve emekli hanımların dikkatini çekmektedir. Başarılı olmak için kaliteli reklam yaparak ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

Kuru temizleme işi yapmak

Kuru temizleme işi çamaşır hane işiyle bir görülse de çok farklı iki dal olarak belirlenmektedir. Kuru temizleme işini yapmak isteyen girişimcilerin büyük şehirlerde özellikle de memur şehirlerinde bu işi yapmaları onların başarı seviyesini yükseltecektir. Kuru temizleme işinde en çok takım elbise, kaban, ceket, abiye, gelinlik yatak örtüsü vs. gibi ürünlerin verildiği gözlemlenmiştir. Bu iş sektöründe başarılı olmak istiyorsanız eğer ürünlerinizi zamanında teslim etmelisiniz.

Solucan Gübresi Satmak

Solucan üretimi son yılların en popüler işlerinden biridir. Evet yanlış duymadınız. Solucan gübresi üreterek yüksek miktarda paralar kazanabilirsiniz. Fazla yatırım yapmanıza gerek olmayacak bir iş koludur. 100 bin adet solucan ile işe başlarsanız yıl sonunda en az 1.600 adet solucan elde edersiniz. Tarım ile ilgilenenler organik üretim yapmak isteyeceklerdir. Bu sebeple üretim yaptığınız gübreler çiftçiler için büyük önem arz edecektir.

Bayilik Almak

Yeni bir iş hayatına atılım yapmak istiyorsanız ve bu yola çıktığınızda başarılı olamamaktan korkuyorsanız eğer bayilik alabilir ve kendi işletmenizi açabilirsiniz. Bayilik alarak ticarete atılmak risk oranını oldukça aşağı çekecek ve başarılı olmanızı hızlandıracaktır. Bayilik veren çoğu firma sizden isim bedeli ve kardan pay talep etmezler. Bunun için kurulum aşaması da kendilerine aittir. Siz işin yalnızca finansal boyutunda bulunursunuz. Çiğ köfte, yiyecek sektörü, marka ayakkabı ve kıyafet satışı, mobilya satışı yapan firmalar ile anlaşarak franchising hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Cafe açmak

Cafe açarak gıda sektörüne giriş yapmış olacaksınız. Bu durum sizin için karlı bir hal alacaktır. Gıda sektörü son zamanların en çok kazandıran iş gurupları arasında yer alıyor. Cafe açmak için öğrencilerin ve genç nüfusun yoğun olduğu yerleri seçmelisiniz. Bu durumda oldukça başarılı olacak ve hızlı bir ilerleme göstereceksiniz.

Devlet destekli ne iş yapabilirim diye düşünenler yukarıda verdiğimiz iş fikirlerini hayata geçirebilirler.