Sigortalılar Devletin desteği ile gözlük alma hakkına sahip olduklarını bilmeliler. Ancak birçok hasta, bu hakkını nasıl kullanacağını bilmiyor. Şimdi sizler için hazırladığımız yazımızda, çerçevelerin, optik camların kaç yılda bir yenileceğini, gözlük hakkınız olup olmadığını nasıl öğreneceğinizi, Devlet gözlük için ne kadar ödüyor?  gibi sorularınızın cevaplarını ve 2019 yılında gözlük süresi sorgulama işleminin nasıl yapılacağını detaylıca anlatacağız.

Devletten Gözlük Nasıl Alınır?

Devlet desteği ile gözlük ve çerçeve alabilmek için, kişinin yeterli prim ödemesi yapması yada sigortalı çalışıyor ise muayene olabilecek kadar çalışmış olması gerekmektedir. Daha sonra Devlet Hastanelerinin Göz Polikliniklerinden randevu alarak, gözünüzde ki rahatsızlığınız için muayene olarak rahatsızlığınız hakkında tanı sahibi oluyorsunuz. Bu rahatsızlık sonucunda eğer doktor uygun görürse ve size gözlük yazılırsa, bu gözlüğü almak için Sosyal Güvenlik Kurumunun yapmış olduğu Devlet Destekli Gözlük ödemesinden faydalanabilirsiniz.

Sigortadan gözlük alan hastalar için, devlet ödemeleri 3 yılda bir yapmaktadır. Yani 2019 yılında Sigortadan gözlük alan, Optikteyken sigortanın raporu ve reçetesi ile ödemesinden faydalanan, gözlüğünü veya çerçevesini devlet desteği ile alan vatandaşlar, 2022 yılında tekrar başvuruda bulunabilirler. Eğer bu süre içerisinde gözlük kullanan hastalar, kısa süre içerisin de gözünde ki bozukluk oranında 0,5 civarında bir değişiklik olması halinde diyoptri oranında ki bu farklılık nedeniyle 3 sene beklemeye gerek kalmadan tekrar doktora durumu anlatarak Devlet Destekli Gözlük alabiliyorlar. Eğer hastanın gözünde ki bu oran 0,5′ den daha düşük ise, bu kez gözlüğün ve çerçevenin parası tamamen hastanın kendisi tarafından karşılanmaktadır.

Sosyal Sigortalar Kurumu E-Devlet uygulaması ile, gözlük ödemesi yapılan kişilerin kaydını yapıyor ve yeni gözlük sorgulamasının ne zaman yapılacağını internet üzerinde sorgulamalarına olanak sağlıyor. Sosyal Sigortalar kurumu Ne zaman Gözlük Camı Değiştirebilirim isimli uygulamasını kısa mesaj servisine de uyarlamış. Hatta e-devlet sitesinde bir görsel ile kullanıcılara bu konuda bilgi verilerek kullanımların yaygınlaşması destekleniyor.

KISA MESAJ İLE GÖZLÜK SORGULAMA

Yukarıda ki mesajda görüldüğü üzere, gözlüğünü yenilemek isteyen hastalar, 5502 nolu numaraya CAM TC AİLE SIRA NO yazarak kısa mesaj göndererek bu sorgulamanın sonunda aşağıda ki resimde görüldüğü üzere, kullanıcının hangi tarihte yeniden gözlük alabileceği bildiriliyor.

GÖZLÜK SORGULAMA SONUCU

Yukarıda ki görselde görüldüğü üzere, hastaların aldıkları cam bedelleri uzak sol ve sağ, yakın sol ve sağ olmak üzere 4 bölüme ayrılmaktadır. Hastalar gözlük camlarını yenilerken, bu bedel hastaların hesaplarına 4 farklı kategoride yatırılıyor. Eğer sadece sağ camın değişmesi gerekiyorsa sadece sağ camın fiyatı yazılıyor.

Eğer sizinde E-Devlet şifreniz var ise, gözlük camı sorgulama sayfasına girerek e-imza veya mobil şifreniz ile giriş yapın ve online sorgulama işlemini gerçekleştirerek hak sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Devlet Gözlük Camı için Kaç Para Ödüyor?

Bu para, kişinin sigorta primi, çalışmışlık süresi, doktorun yazacağı rapora göre değişkenlik göstermektedir. 2019 yılında maksimum ödenecek bedel 120 TL. civarında bir bedeldir. Göz doktorunuzdan çıktından sonra devlet payının ödemenizden düşürülmesi için doktorun sekreterinden rapor alıyorsunuz. Bu raporu hastane tabipliğinde onaylattıktan sonra reçeteniz ile optiğe başvurarak gerekli indirimlerden faydalanabilirsiniz. Optiğe vardığınızda, reçeteniz kısa bir inceleme sürecinden geçirilecek ve size ne kadarlık bir gözlük istediğiniz tarafınıza söylenecek. Çünkü asıl para eden şey camlar değil çerçeve olduğunu unutmayınız. Gözlükçüler camdan değil aslen çerçeve satarak para kazanırlar.

Gözlükçü size kaç paralık çerçeve istediğinizi soracak ve eğer düşük bedelde çerçeve almak istediğinizi söylerseniz, devletin ödediği rakamla gözlüğünüzü yenileyerek gözlük alabilirsiniz.

Ancak devletin karşıladığı bedellerde maalesef kötü çerçeveler verilmekte. Bu sebeple Devlet destekli gözlük hakkı bedeli size yetmeyecek, herkes gibi güzel bir çerçeveye sahip olmak isteyeceksiniz. Bu kapsamda gözlükçünün size önerdiği cicili, bicili birbirinden güzel çerçeveleri sırayla deneyerek karar vermelisiniz. Bu karar sonucunda optik sahibi, size gözlüğün bedelinin ne kadarının devlet karşıladığını ne kadarını sizin ödemeniz gerektiğini söyleyecektir.

GÖZLÜK DESTEĞİ

Devlet Gözlük Hakkı ile Güneş Gözlüğü Alınır Mı?

Optikler sizlerin getirdiği faturalar ile Devletin yapacağı ödemeyi her ayın belirli günlerinde sosyal sigortalar kurumuna başvurarak, belirli zamanlarda teslim almaktadır. Özel optik firmaları, bu bedeli ister standart gözlük ve cam, isterse güneş gözlüğü olarak kullanabilme hakkına sahipler. Optik sahibinin bir cebinden çıkartarak diğer cebine koyduğu uygulama dahilinde, Devlet hakkıyla güneş gözlüğü almak oldukça kolaydır.

Devlet Destekli Güneş Gözlüğü Almak

Eğer doktordan rapor yazdırmış iseniz, gözlükçü beğendiğiniz güneş gözlüğü için numaralı gözlük faturası keserek hem sizin ihtiyacınızı karşılayacak hemde devlet ödemesinden fazlasını sizden alarak, kaliteli bir güneş gözlüğüne kavuşmanızı sağlayacaktır. Ancak yasalara göre bu durum yasal olmamakla beraber, herhangi bir denetleme mekanizması da bulunmadığından almanızda herhangi bir sakınca yoktur. Sizler için Devlet gözlük için ne kadar ödüyor? sorularının cevabını vermeye çalıştık. Sizde devlet destekli gözlüklerinizi almak için önce göz doktorunuza başvurarak muayene olunuz. Sormak istediklerinizi sayfanın aşağısında ki yorum kısmından sorabilirsiniz. Sağlıklı günlere..