Devletin KOBİ’lere yani küçük ölçekli işletmelerin ekonomiye katkısının artması ve işlerini geliştirebilmeleri amacıyla destekte bulunduğu bilinmektedir. Devlet hibe ve destekleri yaşanan ekonomik gelişmelere bağlı olarak da gelişmeye devam etmektedir. Kobiler de aldıkları devlet desteği ile rakipleri ile rekabet gücünü bulabilmektedirler. Şu günlerde ekonomide yaşanan sıkıntıların hafifletilmesi açısından devlet hibe ve devlet destekleri arttırılmış bulunmaktadır. Devlet hibe ve destekleri birlikte anılıyor olsa da aslında birbirinden farklıdır. Hibe kelime anlamı karşılıksız olarak verilen para anlamına gelmektedir. Destek ise devletin işletmelere açtığı kredidir. Bu ayrımı yaptıktan sonra bunların nereden alınacağı konusunun da bilinmesi gerekmektedir.

Devlet Hibe ve Destekleri Nereden Alınır?

Ekonomik olarak rahatlamak ve işlerini geliştirmek isteyen işletme sahiplerinin yanında ayrıca yeni iş kuracak kişilerde devletin tanıdığı bu fırsatlardan yararlanmaktadırlar. Devlet hibe ve destekleri nereden alınır sorusunun cevabı da yüne devletin kurumları tarafından verildiğidir. Bu desteği KOSGEB’e yapacağınız başvurular ile almanız mümkün olacaktır. Çok çeşitli olarak verilen bu hibe ve destekleri alabilmek için gerekli şartları taşıyan kişilerin yapacakları başvuruları değerlendirmekte ve uygun şartların oluşması halinde de hibe ve desteklerden yararlanmalarını sağlamaktadır. Bu hibe ve desteğin alınabilmesini kolaylaştıran KOSGEB bu şekilde girişimci kişilerin bekledikleri desteği alabilmelerini ve yeni fikirlerin hayata geçirilmesini sağlama amacı taşımaktadır. Sanayi ve Kalkınma Bakanlığının düzenlediği program ile tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişiler için hibe ve destekleri TKDK da vermektedir.

Devlet Hibe ve Destekleri Nelerdir?

Kobilere verilen hibe ve destekler nelerdir ve hangi alanlarda faaliyet gösteren işletmeler bunlardan yararlanabilir. Bu soruda çok sorulmakta ve küçük işletme sahipleri ya da iş kuracak kişiler de devlet hibe ve destekleri nelerdir diye sormaktadırlar. Bunlar arasında güncel olan sayılabilecek hibe ve destekler ise şunlardır.

  • Mazot desteği: Bu destek ile çiftçilerin kullandıkları mazotun yarısı devlet tarafından karşılanmaktadır.
  • 2019 tarım ve hayvancılık desteği: Hayvancılığın ve tarımın gelişmesi amacıyla devlet çiftçilere ve hayvancılık ile uğraşan kişilere destek vermektedir.
  • Mikro Kredi: Devlet iş kurmak için yeterli mali gücü olmayan kadınların iş hayatına katılabilmelerini sağlamak amacıyla bu krediyi vermektedir.
  • Özel okul teşvikleri: Çocuğunu özel okulda okutmak isteyen kişilere verilen devlet desteğidir.

Yeni hazırlanan teşvik paketi ile genişlemiş ve yeni alanlarda da hibe ve destekler verilmeye başlanmıştır. Bu konuda en detaylı bilgiyi Kosgeb ile yapacağınız görüşmeler ile elde etmeniz mümkün olacaktır.

Devlet Hibe ve Desteği Nasıl Geri Ödeniyor?

Devletin ekonomiyi canlandırmak için verdiği bu desteklerin geri ödemesi bulunmaktadır. Devlet hibe ve desteği nasıl geri ödeniyor sorusunun cevabında hibe olarak alınan desteğin geri ödemesinin olmadığını belirtmek gerekmektedir. Devlet desteği denildiğinde de bunun faizsiz olarak sadece ana parası geri ödenmektedir. Devlet geri ödeme sırasında işletme sahiplerinin zor durumda kalmaması için bunu uzun bir vadeye yaymaktadır. Destek alındığında ilk bir ya da iki yıl ödeme yapılmaz. Devletin tanıdığı bu fırsatlardan yararlanmak isteyen kişilerin işletmelerini ayakta tutmak ve bu ekonomik sıkıntıların atlatılması için gerekli belgeleri hazırlayarak gerekli makamlara başvurmaları gerekmektedir. Devlet işçi çıkartmalarını önlemek amacıyla ayrıca çalışan işçilerin maaşlarının ödenmesi konusunda da destek vermektedir. Alınan bu destekler maliyetlerin düşürülmesi ve işletmelerin zarar etmekten kurtulması aşamasında önem taşımaktadır. Düzenlenen işkur programları ile de işsizlik azaltılmakta ve işletmelerde işçi ödemelerinden kurtulmaktadır. Ayrıca işbaşı eğitim programları ile iş arayan kişilerin vasıflı eleman haline dönüşebilmeleri sağlanmaktadır.