Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Organize Sanayi Bölgeleri içinde fabrika yapacaklarını girişimciler için bu fabrikaların anahtar teslim bir şekilde teslimatı olacağını, iş yeri kuracak ya da fabrika açacak kişiler için yüksek istihdam üretecek olan kişiler için bu hizmetten faydalanılacağı bildirildi. Devletin bu hibe kredi projesi ile esnaf, çiftçi ve özel sektör çalışanları için verilmekte olan hibe ve destekler arasında yer alacağı da düşünülüyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Fikri Işık, bir ödül töreninde yaptığı açıklamada Devlet tarafından fabrika kurma düşüncesi olan kişilere anahtar teslim bir şekilde fabrika yapılacağını, devlet tarafından da bolca işçi alımında bulunan sektörlerin bu istihdam imkânından rahatlıkla faydalanabileceğini belirtti.

Devlet işyeri ve fabrika kurma desteği ile işsizlik oranın azalması ekonominin hareketlenmesi ve yerli üretime değer verilmesi amacı ile yapılacak olduğunu Sanayi Bakanlığına ayrılan ödenekten proje karşılığında fabrika kurma ya da iş yeri açma desteği verilmekte olacağını değerlendiriyor.

Devlet tarafından iş yeri kurmak, hayvancılık yapmak ve üretime bir şekilde katkı sağlamak isteyen girişimciler, çiftçiler, emekçiler ve de işçi gibi birçok girişime katkıda bulunan kişiler için birçok hibe ve desteklenmeler verilmekte.

KOSGEB tarafından çeşitli destek programları ile esnaf, KOBİ, şirket ve iş kurup ya da fabrika açmak gibi bir amacı bulunanları ARGE desteği verdiği gibi esnaflara verilen faizsiz kredi ve geri ödemesiz hibe kredi gibi kredi imkânları da sunulmaktadır. Senelerce fabrika ya da benzer atölyelerde faaliyet gösteren kişiler, kendi işini kurma amacıyla finans desteği sunan, aklında herhangi bi girişimci fikri bulunan isteyen birçok hem kadın hem de erkek girişimciler kendi işlerini kurabildiler. Hala da devletimizde bulunan KOSGEB merkezleri ile işyeri açma konusunda çeşitli ilanlar ile birçok kredi imkânı sunduğu haberi bulunmaktadır.

Devlet iş yeri açmak ve fabrika kurmak için destek talebinde bulunan kişilere, birçok destekte bulunurken kurumlar ise başvuruların yeterli olmadığını belirtmektedir. Bu nedenden ötürü işinizi ya da fabrikanızı kurmak isterseniz KOSGEB ile tümüne varan desteklerden faydalanabilirsiniz.