Emekli olabilme kredisi veren bankalar emeklilik yaşı gelmiş ancak prim günlerinin tamamını ödeyememiş kişilerin primlerini ödeyebilmeleri için kredi vermektedirler. Emeklilik yaşı gelmesine rağmen ülkemizde prim gününü tamamlayamamış kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler prim günlerini tamamladıkları taktirde emekli maaşı almaya başlayabilirler. Yani prim günleri için ödemeyi yaptıktan sonra emekli maaş başvurusunu yapıp aylıklarını almaya başlayacaklardır. Bazı bankalarda emeklilerin bu durumunu çözmek için emekli olmak için kredi fırsatları sunmaktadırlar. Ziraat Bankası ve Vakıfbank emekli olmak için kredi veren bankalardandır.

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu

Ziraat kredi talebi ile emekli olmak için prim günlerinizi ödeyebilirsiniz. Askerlik borçlanması veya prim günü ödemesi için Ziraat Bankası emekli olmak için kredi imkanından yararlanabilirsiniz. Emekli olmak için kullanacağınız kredinin başvurusunu Ziraat Bankası şubelerine giderek yapabilirsiniz. Talep edilen belge ve evraklar şu şekildedir;

 • C. Kimlik Belgenizin aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • Kredi başvuru formu

Yukarıdaki belgelerle kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu süreçte banka tarafından sizlere 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırılacaktır.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi ile ister emekli olmak için prim borçlarınızı ödeyebilir isterseniz de ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Her türlü ihtiyaç için kullandırılan Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi emekli olmak isteyenler içinde kullandırılmaktadır. 60 aya kadar vade seçenekleri ve düşük faiz oranları ile askerlik veya doğum borçlanması ve Bağ-Kur prim günü ödemelerini yapabilirsiniz. Kredi hesaplamanızı da Ziraat Bankası üzerinden yapabilirsiniz.

Ziraat Kredi Hesaplama

Ziraat Bankası Kredi Hesaplama” aracı kullanarak çekeceğiniz kredinin vadesini ve miktarını belirleyip aylık ödemelerinizi görebilirsiniz. Bunun için özel olarak hazırlanmış “Ziraat Kredi Hesaplama” sayfasına girin. Sayfa üzerinde hangi tüketici kredisi kullanmak istediğinizi seçin. Daha sonra tutar kısmına çekmek istediğiniz kredi miktarını ve vade kısmına da ne kadar sürede geri ödemek istediğinizi girin. Faiz oranı güncel faiz oranını göstermektedir. En son “Hesapla” butonuna basın. Aşağıda taksit tutarı, faiz oranı ve yıllık maliyet oranı hesaplanmış olarak size gösterilecektir. Ödeme planı kısmına tıklayarak da detaylı ödeme planını da göre bilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Kampanyası

Ziraat Bankası emekliye kredi fırsatı özellikle emeklilik yaşı gelmiş ancak prim günü, askerlik veya doğum ödemesi yapamamış kişiler için oluşturulmuştur. SGK ve Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşma ile yaşı gelmesine rağmen ödeyemediği prim günleri nedeniyle emekli maaşı alamayanların maaşlarını almaya başlamaları hedeflenmektedir. 60 aya kadar vade ve düşük faiz seçenekleri ile kullandırılacak krediden yararlanabilecekler şu şekildedir;

 • 4-B kapsamında sosyal güvenceli olan ve birikmiş sigorta prim borcu bulunan kişiler,
 • 4-B kapsamında yaşlılık aylığı bağlanacak ancak sigorta prim borcu olan kişiler,
 • 4-A veya 4-B kapsamında hizmet borçlanması (askerlik veya doğum borçlanması) olan kişiler

Emekliye Kredi

Emeklilere kredi imkanı maaşının 10 – 15 katı olacak şekilde verilmektedir. Belli şartlar altında özellikle maaşını çektiği bankalardan emeklilere kredi fırsatları sunulmaktadır. Genel olarak emekliye kredi veren bankalar tarafından aylık ödenecek tutar emeklinin aylık maaşının %50’sini geçmemesi beklenir. Kredi için genel yaş sınırı ise 80 olarak kabul edilmektedir. Bu durumda 77 yaşında bir kişinin emekli kredisi başvurusu yaptığında maksimum belirleyebileceği vade 36 ay olabilir. Genel olarak emekliye kredi için bankalar tarafından aranan şartlar şu şekildedir;

 • Kişinin yasal veya idari takibinin olmaması,
 • 80 yaşının altında olunması,
 • 60 aya kadar vade (İhtiyaç ve taşıt kredileri için geçerli konut kredisi için 120 aya kadar vade imkanı vardır.),
 • İstenen kredi miktarının aylık ödemesinin aylık gelirin yarısından fazla olmaması

Ziraat Bankası Emekliye Kredi

Ziraat Emeklinin Artısı Kredi Paketi ile maaşını Ziraat’ten alan emekliler şubeye gitmeye gerek kalmadan avantajlı şartlarla konut ve ihtiyaç kredisi kullanabilir. Emeklinin artısı paketi ile emeklilere iki ayrı kredi fırsatı sunulmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

 • Emeklinin artısı paketi konut kredisi
  • 120 aya kadar vade
  • Alacağınız konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi fırsatı
  • Konut ve deprem sigortası zorunludur.
  • Kredi süresince konut ipotekli olacaktır.
  • Kredi tahsis ücreti 500 TL’dir.
 • Emeklinin artısı paketi tüketici kredisi
  • 60 aya kadar vade
  • Emeklinin maaşının kredinin aylık ödemesine uygun olduğu sürece 20.000 TL’ye kadar kredi
  • Çeken kişiye hayat sigortası yapılmaktadır.
  • Kredi başvurusu sırasında kimlik belgesi, ikametgah belgesi, gelir belgesi ve gerekli durumlara kefil veya teminat talep edilebilir.

Kredi Hesaplama Halkbank

Emekli kredisi Halkbank hesaplama aracın kullanılarak hesaplanabilir. Halkbank emekliye 50.000 TL’ye kadar 60 ay vade seçenekleri ile kredi vermektedir. Halkbank hesaplama aracı sayfasına giriş yaptıktan sonra kredi hesaplama kısmına gelin. Burada döviz çevirici, kredili mevduat hesabı gibi birçok hesaplamayı da kullanabilirsiniz. Kredi hesaplama kısmında dilerseniz aylık ödeyebileceğiniz maksimum limite göre ya da istediğiniz kredi tutarına göre hesaplama yapabilirsiniz. Kredi tutarı seçili iken çekeceğiniz kredi türünü, toplam kredi miktarını ve ne kadar sürede ödemek istediğinizi girin. Hesapla kısmına basarak ödeme planını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca başvur butonuna basarak da hızlıca istediğiniz krediye bu sayfadan başvurabilirsiniz.

Vakıfbank Kredi

Vakıfbank emeklilere özel kredi ile 90.000 TL’ye kadar 60 aya kadar vade seçeneklerinden tüm emekliler yararlanabilir. İhtiyaç kredisi altında sunulan bu fırsattan yararlanmak isteyen emekliler Vakıfbank hesaplama aracında ihtiyaç kredisini seçerek kredi tutarını ve vadeyi belirleyip ödeme planlarını görüntüleyebilirler. Vakıfbank üzerinden emekli maaşı alanlar başvurularını Vakıfbank internet şubesi üzerinden kolayca yapabilirler.

Kredi Hesaplama İş Bankası

Emekliye kredi veren bankalardan biri olan İş Bankası kredi hesaplaması ile her tür kredinin ödeme planını görüntüleyebilirsiniz. Güncel faiz oranlarına göre taşıt, ihtiyaç veya konut kredisi hesabı yapabildiğiniz hesaplama aracında dilerseniz istediğiniz kredi miktarı ve vadeyi belirleyerek dilerseniz de ödeyebileceğiniz taksit tutarı ve süreyi belirleyerek ne kadar kredi kullanabileceğinizi görüntüleyebilirsiniz. Kredi türünü seçip, vade ve miktarı da belirledikten sonra detaylı ödeme planınız aşağıda çıkarılacaktır.

Emekliye kredi veren bankalardan biri olan İş Bankası kredi hesaplama aracını emeklilerde kullanabilir. Yalnız emekliler ihtiyaç ve taşıt kredisi imkanlarından maksimum 60 ay vade ve 100.000 TL limit şartlarında kredi çekebilmektedirler. Dilerseler emekliler 3 ayda bir ödeme imkanlarından da yararlanabilirler.

Emekliye Kredi Faizsiz

Emeklilere faizsiz kredi imkanı şu an da herhangi bir banka da yok. Ancak bunun üzerinde çalışmalar sürdüğü belirtilmekte. Emekli maaşının 10 katına kadar faizsiz kredi çalışmaları eğer sonuç verecek olursa emekliler maaşını aldıkları bankadan veya krediyi alacakları bankaya maaşlarını taşıyarak maaşlarının 10 katı kadar faizsiz kredi kullanabilecekler. Henüz faizsiz kredi imkanı olmasa da emekliye özel kredi oranları ve avantajlarıyla krediler veren bankalar bulunmaktadır. Özellikle Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank vb. bankalar emeklilere uygun faizli kredi fırsatları sunmaktadırlar.