Devlet destekli esnaf kredileri haricinde, birçok bankada esnaflara özel avantajlarla birçok kredi sunmaktadır. Esnaflarımıza verilen tüm kredilerin detayları hakkında bilgi veren esnaf kredisi nasıl alınır? 2019 güncel bilgiler başlıklı bu yazımızda, kredilerin özellikleri hakkındaki bilgilere de yer verdik.

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır? 2019 Güncel Bilgiler

Devlet Destekli Esnaf Kefalet Kredileri

Esnafların işlerini daha sürdürebilir hale getirilmesinin amaçlanmasıyla verilen esnaf kefalet kredisi, gerekli şartları sağlayan ve evraklarını eksiksiz hazırlayan tüm esnaflara verilmektedir. Peki, esnaf kefalet kredisi nasıl alınır?

Esnaf Kefalet Kooperatifi

Esnaf kredileri üzerinde çalışmalar yapan kurumların başında gelen ve esnafların bağlı olduğu birliklerden birisi olan esnaf kefalet kooperatifi, KOSGEB işbirliği ile esnaflara kredi imkânı sunmaktadır.

Esnaf kefalet kooperatifi kredisi için başvuruların, kooperatif birliğinden yapılması gerekmektedir. Yapılan başvuru kapsamında kredi verilmesinde sakınca görülmeyen esnaflara 30 bin liraya kadar faizsiz, kredi imkânı sunulmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda KOSGEB programları çerçevesinde, 100 bin Lira faizsiz kredi alınması mümkündür. Krediye başvurmanın ilk şartlarından birisi, esnafın esnaf kefalet kooperatifine kaydının bulunmasıdır.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Krediye başvuru esnasında, hazır bulundurmanız gereken evraklar şunlardır.

 • İşletme sahibinin bağlı olduğu odanın kayıt belgesi
 • İşletmeye ait vergi levhası fotokopisi
 • Başvuru sahibinin, esnaf sicil tasdiknamesi
 • Başvuru sahibine ait, son 6 ay içerisinde çekinmiş olduğu 2 adet vesikalık fotoğraf
 • İşletme sahibinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

Bu belgeleri temin eden ve gerekli şartları sağlayan esnafların, bu belgelerle birlikte bağlı oldukları esnaf kefalet kooperatifine giderek kredi başvurusu yapmaları mümkündür.

Bu kredi devlet destekli ve avantajlı krediler arasında yer almakta olup, bunun dışında esnaflara kredi veren bankalar üzerinden başvuru yaparak, bankaların esnaflara özel sunduğu kredi çözümlerinden yararlanabilirsiniz. Aşağıda bankaların esnaflara özel sunmuş oldukları, bazı krediler hakkında bilgiler yer almaktadır.

Halkbank Faizsiz Esnaf ve Sanatkar Destek Kredileri

Esnaf ve sanatkarlara özel avantajlarla kredi veren bankalardan birisi olan Halkbank esnaf kredisi nasıl alınır? 2019 güncel bilgilerine kısaca değinecek olursak, farklı kredi seçenekleri sunan bankanın, faizsiz kredi seçenekleriyle esnaflara katkı sunduğunu da söyleyebiliriz. Bankanın esnaf ve sanatkarlara yönelik sunduğu kredi hizmetlerinden, ilgili esnaf kurumlarında kayıtlı olan herkes uygun görülmesi halinde yararlanmaktadır.

Banka genç girişimciler, ustalık belgesine sahip olan esnaflar ve el dokuması, yorgancılık vb. geleneksel meslek dallarında resmi olarak faaliyet gösteren esnaflara yönelik krediler sunmaktadır.

esnaf kredisi nasıl alınır

Ustalık Belgesi Olanlar İçin Kredi Şartları Şunlardır;

 • İş yerinin en azından 1 yıl ve üzerinde faaliyet gösteriyor olması
 • Ustalık belgesinin, en az 3 yıllık olması
 • İşyerinin faaliyetlerine, son bir yıl içerisinde kesintiye uğramadan devam etmiş olması
 • Son 5 yıl içerisinde, işletmenin devlet destekli hibe programlarından yararlanmamış olması

Geleneksel meslek dalları için verilen kredinin şartları, şunlardır;

 • Vergiden muafiyet belgesinin bulunması
 • Semercilik, lüle ve Oltu taşı işlemesi, yorgancılık, kaşıkçılık, sedef kakma, el dokumacılığı, bakır işletmeciliği gibi sektörlerde, faaliyet gösteren bir işletmeye sahip olmak
 • KOSGEB ya da farklı kurumlardan hibe ya da faiz desteği almamış olmak

Genç girişimci kredisinden yararlanmak için, sağlanması gereken şartlar;

 • Genç girişimcinin, 18-30 yaşları arasında olması
 • KOSGEB tarafından verilmiş olan eğitimlerin, başarı ile tamamlanması
 • Son 5 yıl içerisinde, herhangi bir kurumdan faiz desteği ve hibe almamış olmak

Şartları bulunmaktadır. Bankanın esnaf ve sanatkarlara vermiş olduğu en güncel bilgilere ulaşmak için, müşteri hizmetleriyle görüşmenizi tavsiye ederiz.

QNB Finansbank Esnaf Kredisi

SMS ile kredi başvurusu yapabileceğiniz bankalardan birisi olan QNB Finansbank, 50 bin TL’ye kadar düşük faiz imkanlarıyla esnaf kredisi vermektedir. 3 ay ertelemeli olarak verilen QNB Finansbank esnaf kredisi sayesinde, işlerinizi daha sürdürebilir hale getirebilirsiniz. 36 aylık vadeli verilen krediyle banka şubelerinden başvuru yapabileceğiniz gibi, TC kimlik numaranızı 7646’ya mesaj atarak da yapabilirsiniz.

Vakıfbank Esnafa Halden Anlayan Kredi

Vakıfbank Halden anlayan esnaf kredisi nasıl alınır? 2019 yılı için, başvuru şartları nelerdir? Sorularına hemen cevap verecek olursak, ilk şart adından da anlaşılacağı gibi bir işletme sahibi olmanızdır. Yani resmi olarak faaliyet gösteren bir işletmenizin olması, halden anlayan kredi için gerekli olan ilk şarttır.

50 bin TL’ye kadar 36 ay vade seçeneğiyle, alabileceğiniz bu kredinin aynı zamanda isteğinize göre farklı 3 ayrı geri ödeme seçeneği bulunmaktadır. Kredi taksitlerinizi, aşağıdaki seçeneklere göre ayarlayabilirsiniz.

 • Değişken taksitli ödeme planı
 • Taksit ertelemeli ödeme
 • Sabit taksitli klasik ödeme

ING Bank Esnaf Kredisi

Esnaflara kredi veren bankalar arasındaki ING Bank, aynı zamanda kolay kredi veren bankalar arasında da yer almaktadır. Kredi genel şartları, şu şekildedir.

 • Sadece TL cinsinden kredi verilmektedir.
 • 2205’e KOBİ yazıp boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik numaranızı göndererek, SMS ile başvuru yapabilirsiniz.
 • SMS ile yapılan başvurularda alabileceğiniz en fazla kredi, 15 bin TL’dir.
 • 1,34 faiz oranları ve 3 ay ertelemeli olarak, bu krediden yararlanabilirsiniz.
 • 36 ay vade seçenekleriyle, krediye başvuru yapılabilmektedir.
 • Daha fazla tutarlı başvurular için, banka şubesini üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Esnaf Kredileri

Esnaflara yönelik farklı birçok kredi veren Ziraat Bankası esnaf kredisi nasıl alınır? 2019 güncel bilgileri, aşağıdaki gibidir.

Nefes Kredisi

Yüzde 0,99 faiz oranlarıyla sahip olacağınız nefes kredisi için, ilk 6 ay geri ödeme bulunmamaktadır. 6 ay ertelemeli nefes kredisinin ilk 6 ayında, sadece faiz ödemesi alınmakta olup, kredi toplamda 18 ay vadeyle verilmektedir.

Rotarafit Esnaf Kredisi

12 ay kısa vadeli esnaf kredisi arayanlara yönelik sunulan rotaratif kredi, yüzde 1,11 faiz oranlarıyla verilmektedir. Geri ödemesini eşit taksitlerle 12 ay boyunca yapabileceğiniz gibi, çok kısa vade seçenekleri de tercihinize kalmıştır.

Günlük Nakit Kredisi

İşyerinizin günlük nakit ihtiyacını karşılayabilmeniz için anlık olarak sunulan ve oldukça yararlı kredilerden birisi olan günlük nakit kredisiyle, günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve gün sonunda bakiyenizi kapatabilirsiniz.

Bunların dışında Ziraat Bankası tarafından esnaflara özel sunulan, birçok kredi bulunmaktadır. Krediler hakkındaki tüm güncel detayları, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ya da bizzat şubeye giderek öğrenmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Kredi notunuz neden düşer nasıl artırılır öğrenmek istiyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.