Ethereum(ETH) ve Bitcoin (BTC) arasında ki farklar nelerdir? Ethereum nedir Nasıl Üretilir? Ethereum Piyasa Beklentileri nelerdir?  Ethereum, Bitcoin’den daha mı kârlı? Ethereum’un altyapısı nedir? Ethereum’un gelecek yıllarda yükselir mi? Ethereum’u kim üretti ve kim tanıttı? Kripto paralar arasında en değerlisi ethereum mu? Ethereum hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazı içerisinde sizler için hazırlandı. Yazıyı dikkatle okuyarak gerekli bütün bilgileri alabilirsiniz..”

Ethereum Nedir?

“Vitalik Buterin” ethereum’u üreten ve dünyaya tanıtan kişidir. Ethereum’un ilk tanıtımı Amerika’da yapılan bir konferansta gerçekleşti. Konferansın genel amacı bitcoin ve altcoinlerin tanıtımı üzerineydi. Fakat konferans sırasında enteresan olaylar gerçekleşti. Bitcoin hakkında genel bilgiler verilip potansiyel müşteri bulma girişimlerinden sonra diğer altcoinlerin tanıtımına geçildi. Herkes kendi tasarladığı ve ürettiği altcoinlerden övgü ile bahsediyor ve yatırımcı arıyordu. Fakat Bitcoin’den beş altı sıra sonra çıkan Ethereum büyük ilgi gördü. Arkasından konuşma yapılması ve tanıtılması beklenen altcoinlere fırsat bulunamadı. Pek çok kişi bu durumdan şikayetçi olsada yatırımcılar Vitalin’e sorularını yöneltiyorlardı ve ethereumun tanıtımı bitmek bilmiyordu.

Anlaşılmadık şekilde konferansta neredeyse bitcoin kadar ethereum satışı gerçekleşti. Yatırımcılardan gelen büyük yatırımlar sonucunda, konferans ardından ethereum büyük değer kazanmış oldu. Vitalin Buterin daha sonra yaptığı açıklamalarda bunun olacağını önceden kestirdiğini çünkü ethereum üzerine uzun yıllar çalıştığını açıkladı. Ethereum diğer coinler gibi zamanla değil bir anda yükselişe geçmiş oldu. Dünya üzerinde kripto paralar üzerine konuşmalar yapılırken ve tanıtımlar yapılırken her zaman için bitcoin ve altcoinler ele alınıyordu. Fakat 2018 yılına gelindiğinde artık kripto paralar açıklanırken bitcoin ve ethereum başlı başına en önemli iki coin olarak anlatılıyordu. Ethereum’un kendisinin sahip olduğu altcoinleri bile mevcut.

Ethereum ve Bitcoin Arasında ki Benzerlikler

  1. İki coinde kriptografi denen defter sistemi üzerinden çalışıyor. Bu noktada aynılar.
  2. Bitcoin programlama dili olarak kendisine stackı seçmiştir. Fakat ethereumun programlama dili ise turning adlı program mevcuttur. Bu aralarında ki en büyük farklardan bir tanesidir.
  3. Bitcoin, sahip olduğu hacim büyüklüğü ve bu nedenden dolayı sistemin yavaşlaması nedeni ile transferlerini yaklaşık olarak 2 dakika içerisinde gerçekleştirir. Bu da yatırımcılar için büyük kayıp. Saniye başına değişen değerler göz önüne alındığında yatırımcı bu durumdan büyük zarara uğrayabilir. Bu nedenle ethereum sistemini geliştirerek sektöre adım attı. Daha sonradan bu sistem üzerine çalışırım diyerek sektöre girmediği için girdiği gün büyük yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Ethereum transfer süreleri maksimum olarak 10 saniye ile kısıtlı. Üst seviyelerde işlem henüz görüşmüş değil. Bu da transfer hızı bakımından bitcoine fark attığının bir göstergesi. Ethereum bu alanda çok daha güçlü.
  4. Bitcoin güvenlik sistemi olarak SHA-456 prosedürünü uygulamaktadır. Fakat ethereum bunun yerine kendisine Etasidi algoritmasını seçmiştir. Bitcoin, ne kadar kendi uygulandıkları prosedürün çok daha güvenli olduğunu belirtse de, son senelerde çalınan BTC’ler göz önüne alındığında, bu konuda Ethereum’un geliştirdiği sistemin çok daha iyi işlediğini kolayca gözlemleyebiliriz. Bu nedenle eth kendi içinde çok daha güvenli. Ethereum’un kullandığı Etasidi algoritması, ayrıca birçok altcoin tarafından da tercih edilen bir güvenlik prosedürü haline geldi.

Ethereum ve bitcoin arasındaki farklar

Ethereum ve Bitcoin Arasında ki Farklar

Şimdi ise bu iki para biriminin birbirinden ayrıldığı farklı noktalara değinelim. Bu noktalar çok dikkat edilmesi gereken noktalar. Uzun vadeli hedefleriniz var ise bu kısmı iyi okumalısınız.

  1. BTC’ nin genel amacı tüm dünya para birimlerinin arasında yer almak. Kısacası bitcoin; Euro, sterlin, dolar, tl gibi ünlü ve tercih edilen bir para birimi olmayı amaçlıyor. Bu sayede dünya üzerinde çok daha iyi konumlara gelebileceğini düşünüyor. Fakat ethereum böyle değil. Ethereumun genel amacı dünya üzerinde en çok kullanılan para olmak. Bu da ileri görüşlü olmanın bir noktası. Kısacası ethereum para birimleri arasında yer almayı değil, marketlerde kullanılabilen bir para birimi olmayı amaçlıyor. Bu sayede yatırım politikalarını uzun vadeli olarak gerçekleştiriyor. Ve günden güne emin adımlarla değer kazanmaya devam ediyor.
  2. Birleştikleri nokta ise ikiside insan hayatı üzerine etki etmek istemeleri. Birisi insanların kullandığı legal bir para birimi olmayı ve dünya para borsalarına girmeyi amaçlıyor. Diğeri ise günlük hayatta rutin olarak kullanılan bir para olmayı. Bu noktadan ikisinin de ideali ortak.

Ethereum’un Geleceği Nasıl Olacak?

Pek çok insan kripto paralar üzerine yatırım yapmak istediğinde uzun süre düşünüyor. Bitcoin artışını hızlı şekilde devam ettiren bir kripto para olmasına rağmen son dönemlerde kısa süre içinde 30.000 TL civarında değer kaybetti. 60 – 65 bin TL seviyesinden yarılara kadar düşen btc için insanlar artık riskli gözüyle bakıyorlar. Bu da insanların ethereum’un düzenli artışını gözünden kaçırmamasına sebep oluyor. Kısacası anlık zengin olma hayalleri yerine artık pek çok insan zamana yayarak emin adımlarla zengin olmayı istiyor. İşte bu nedenle ethereum insanların yeni tercihi. Etheruem uzun yıllardır değer kaybı yaşamadan yükselişine devam ediyor. Bir yıl içinde %300 değer kazanan ethereum insanların yeni tercihi.

Gelecek yıllarda da istikrarını sürdürerek, bu iyi gidişatını bozmayacağı tahmin edilen Ethereum’a yapılan her yeni yatırım Etheruem’un güçlenmesinde etkili oluyor. Ayrıca birçok kripto para analizcisinin ortak fikri ise, 20 yıl içerisinde Ethereum’un güçlenerek Bitcoin’i geçeceği yönünde. Sistemsel farklılıklar ve kolaylıklar barındırması da buna sebep olarak gösteriliyor. Öte yandan Bitcoin’in hızlı kırılmalar yaşaması, Honk Kong – Meksika borsalarında büyük hırsızlıklar yaşanması insanların elinde olan BTC’leri satmaya zorluyor. Paralarının güvende olmadığını düşünen pek çok yatırımcı parasını BTC üzerinden çekerek önce nakite döndürüyor daha sonrasında ise tekrar ethereum alıyor. Eğer bu açıdan değerlendirirsek ethereum’un geleceği çok parlak .

Fakat öte yandan kripto para analizcisi olan bazı insanların yorumları çok farklı. Onlara göre bitcoin’in anlık kırılmaları (yarı yarıya) büyük vurgun ve hırsızlıklardan dolayı. Bitcoin bugün herkes tarafından bilinmekte. Bu nedenle Etherium’un Bitcoin’in önüne geçmesine imkan dahi yok. Bunu bir rüya olarak görüyorlar ve saçmalık olduğunu düşünüyorlar. Fakat grafiklerler göz önüne alındığında anlık büyük kırılmalar yaşayan Bitcoin borsasında hacmin çoğaldığını görmekteyiz. Kısacası insanlar ellerinde bulunan BTC’leri satıp kurtarmak derdindeler. Büyük sarsıntılar yaşayan BTC’ye bu satışlar çok daha büyük darbe vurmuş oluyor .

Ethereum ve Bitcoin Değerlendirmesi

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR

Yaptığımız analizlere göre bitcoin kısa vadede oldukça kârlı bir kripto para birimi. Bir hafta içerisinde elinizde bulunan parayı ikiye katlamanız dahi mümkün. Fakat sistemi bilmeden girerseniz elinizdeki parayı bir haftada kayıp edebilirsiniz. Bunun aksine etheruem kendinden emin ve sakin adımlarla ilerleyen bir para birimi. Eğer anlık yükselişlere değer vermiyorsanız; parayı güvende tutarak daha uzun vadede bir kazanç sağlamayı hedefliyorsanız Ethereum sizler için oldukça iyi bir yatırım olabilir. Fakat kripto paralar hiçbir zaman güvenli değildir. Sistem bir merkeze bağlı olmadığı için sistemi yönlendiren içerisinde dahil bulunan şahıslardır. Ayı tuzakları ve boğa tuzaklarına aldırmadan yatırımlarınızı yapmalısınız. İndakatörler kullanmak sizler için oldukça faydalı olacaktır. Anlık yükselişlere aldanmayarak yatırım yapmamanızı tavsiye ederiz.