Son yıllarda bankalar arasındaki rekabetin artması, 2019 yılında ev hanımlarına kredi veren bankalar tarafından daha uygun şartlarda kredi imkânlarının sağlanmasına yol açtı.

Her sezona uygun paketler hazırlayan bankalar, sektör içerisinde rekabette tutunarak mevcut müşterilerini korumanın yanı sıra, yeni müşteriler edinmek için de kredi notu ortalama seviyede olanlara kredi vermeye başladılar. Yazımızın devamında, ev hanımlarına kredi veren bankalar ve vermiş oldukları krediler hakkında detaylar yer almaktadır.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

TEB Ev Hanımları Kredisi

Türkiye Ekonomi Bankası, ev hanımlarına düşük limitlerle de olsa kredi veren bankalardan birisidir. Normal şartlarda da kolay kredi veren bankalar arasında bulunan TEB, küçük finansal ihtiyaçlarınız için arayışınıza çözüm olabilir.

%2,23 faiz oranlarıyla 12 aya kadar vadeli kredi veren bankadan çekebileceğiniz en yüksek tutar, 10 bin TL’dir. TEB İhtiyaç Kredisi Faiz Oranlarını buradan görebilirsiniz.

Enpara.com

Dijital bankacılık adına Türkiye’de önemli reformlar yapan QNB Finansbank kuruluşu olan enpara.com, ev hanımlarına kredi veren bankalar arasındadır. İnternet bankacığı sistemiyle çalışması nedeniyle, kredi başvuruları internet sitesi üzerinden, mobil bankacılık ya da çağrı merkezi üzerinden yapılmaktadır.

Bankacılık sektörüne farklı bir bakış açısı getiren enpara.com, %1,42 gibi oldukça uygun faiz oranlarıyla 10-15 bin TL’lik kredi ihtiyaçlarınızı çözüme kavuşturmaktadır. Kredi notunuzun düşük olmaması halinde kefilsiz ve hatta gelir belgesiz kredi alabileceğiniz finans kuruluşu, kredi notu düşük olan tüketicilerden ise kefil ve ek belgeler isteyebilmektedir. Enpara üzerinden sadece kredi değil, kredi kartı gibi hizmetlerden de yararlanabilirsiniz.

Aktif Bank N Kolay Kredi

Genel tüketici kredisi kapsamında müşterilerin tamamına sunulan N kolay krediden, ev hanımları da yararlanabilmektedir. Bankanın 48 ay vadeyle uygulamış olduğu %2,29 faiz oranlarıyla sahip olabileceğiniz krediye başvurularda, genellikle kefil istenmektedir. Kefil durumu aynı zamanda, başvuru sahibinin kredi notu ile de alakalı bir durum olduğundan, kredi notu çok yüksek olan ve başvuru tutarı düşük olan krediler için, kefil istenmeyebilmektedir.

Denizbank

Çalışmayan ev hanımlarına kredi veren bankalar arasında önemli avantajlar sunan Denizbank, farklı ihtiyaç kredilerinden ev hanımlarının da yararlanmasına imkân sunuyor. Bankanın vermiş olduğu krediler çalışan tüketicilere tanınan limitlerin altında olsa da, rutin anlık ihtiyaçları karşılayabilecek yeterliliğe sahiptir. Kredi faiz oranları diğer bankalara göre biraz daha yüksek olmasına karşın, ev hanımlarına kolay kredi veren bankalar arasında olması sebebiyle tercih edilmektedir. Bankanın kredi için uyguladığı faiz oranı, %2,34’tür.

Ziraat Bankası

Devlet destekli bankalar arasındaki Ziraat Bankası, %2,15 faiz oranlarıyla kredi notu yüksek risk grubunda olmayanlara kredi vermektedir. Kredi notunuza göre 20 bin TL’ye kadar kredi veren banka, 36 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır.

Genellikle gelir belgesi olmayanlardan kefil talep eden banka, yine diğer bankalarda olduğu gibi yüksek kredi notuna sahip olmanız durumunda kefilsiz kredi verebilmektedir. Şayet ipotek ettirebilecek taşınmazınız varsa, kredi notunuza fazla önem verilmeden kredi talebinize kısa sürede olumlu yanıt alabilirsiniz.

Vakıfbank Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu

%2,32 faiz oranlarıyla kredi veren banka, 36 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır. Seçeceğiniz vadeye göre faiz oranları değişmekle birlikte, kredi notunuzda önemli bir rol oynamaktadır.

Vakıfbank tarafından sağlanan bu kredi hizmetinde, geçmiş kredi sicilinizin önemli bir yeri vardır. Şayet geçmişte herhangi bir banka ürünü kullanmadıysanız, bu da başvurunuzu olumsuz etkileyebilecek durumlardan birisidir.

Vakıfbank kredisi için başvurularınızı bankanın fiziki şubelerinden, telefon, internet ve mobil bankacılık gibi kanalların yanı sıra, SMS ile yapmanızda mümkündür. SMS ile başvuru yapmak için KREDI yazdıktan sonra aralarında boşluk bırakarak TC. Kimlik numaranızı ve varsa gelirinizi yazarak 5724 numaralı SMS hattına mesaj göndermeniz yeterlidir.

Halkbank

%2,50 faiz oranlarıyla ev hanımlarına kredi veren bankalar arasındaki Halkbank’ın faiz oranları, kredi miktarı ve vadesine göre değişiklik gösterebilmektedir. 36 ay vade seçeneği ile kredi başvurularınızı banka şubelerinden, internet, mobil ve telefon bankacılığı gibi farklı bankacılık kanallarından yapmanız mümkündür. Halkbank Bireysel Kredi Başvurusu başlıklı yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Garanti Bankası

Ev hanımlarının alabileceği ihtiyaç kredilerinden birisini de, Garanti Bankası vermektedir. 36 ay vadeyle %2,77 faiz oranı uygulayan bankanın belirlemiş olduğu bu oran, çekeceğiniz kredi miktarı ve talep ettiğiniz vadeye göre küçük değişiklikler gösterebilmektedir.

10 bin TL’ye kadar normal ihtiyaç kredisi alabileceğiniz banka, aynı zamanda KOSGEB ile anlaşmalı bankalar arasında olup, KOSGEB tarafından sağlanan imkânlardan Garanti Bankası aracılığıyla yararlanmanızda mümkün olacaktır.

QNB Finansbank

Türkiye’nin son yıllarda en fazla tercih edilen bankalarından birisi olan QNB Finansbank, ev hanımlarına kredi veren bankalar arasında en cazip seçenekleri sunmaktadır. Çok riskli kredi notuna sahip olmayanların daha kolay kredi alabileceği banka, enpara.com internet bankacılığıyla finans sektöründe yaptığı devrim niteliğinde uygulamalarla adından söz ettirmeyi başarmıştır.

10 bin TL’ye kadar 36 ay vade ile kredi çekme imkânı sunan banka, krediler için %1,98 faiz oranı uygulamaktadır. QNB Finansbank kredi başvurusu için bankanın fiziki şubelerini ziyaret edebilir, internet, mobil ve telefon bankacılığı gibi farklı kanallardan da başvurularınızı zahmetsizce gerçekleştirebilirsiniz.

ev hanımlarına kredi

Bankaların Genel Kredi Şartları

Bankalar her ne kadar geliri olmayan ev hanımlarına kredi imkânı sunsalar da, bunun için birtakım şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Aslında bu şartların tamamını, kredi notu puanlaması olarak adlandırmamız mümkündür. Çünkü bankalarla olan tüm olumlu ya da olumsuz ilişkileriniz, kredi notunuza da olumlu/olumsuz yansımaktadır. Bankalar tüm hizmetlerinde esas olarak, kredi puanlama sistemini dikkate almaktadırlar.

  • Kredi notunuzun yüksek risk grubunda olması halinde, banka sizden muhtemelen kefil talep edecektir.
  • Sunabileceğiniz taşınmaz bir ipotek olması halinde, daha yüksek tutarlı kredileri daha kolay bir şekilde çekebilirsiniz. Çünkü aktif bir gelirinizin olmamasına karşın, banka kendisini garantiye almıştır.
  • Araç, ev ve dükkân kirası gibi herhangi bir gelir varsa, bu gelirlere ait belgeler

Bu ve benzeri şartları sağlayanların kredilerinin olumlu onaylanma ihtimali, oldukça yüksektir. Aksi halde kredi başvurunuza olumlu cevap verilse dahi, beklediğiniz tutarın çok altında kalan bir kısmı için onay verilecektir. Bu konuyla ilgili Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır? 2019 başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Kredi Notu Neye Göre Belirleniyor? Krediye Etkisi Nedir?

Öncelikle tanımlamasını yapacak olursak; Bankaların özellikle kredi ve kredi kartı gibi kredili ürünler kullanmak isteyen tüketicileri daha hızlı değerlendirmek ve diğer bankalardaki durumlarını görmek için uyguladıkları, ortak ekran sistemidir, diyebiliriz.

Kredi notunun yükselmesi ve düşmesine etki eden, birçok faktör bulunmaktadır.

Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.