Dolar kuru son günlerde ekonomi ile dans eder nitelikte. Bir yükselen bir alçalan dolar, ekonomi de dalgalanmalar yaratıyor. Doların yükselmesiyle birçok şirket ve banka iflasın eşiğine gelmişti.1 dolar kaç TL? Euro kaç para? Soruları kafalarda yankılanırken Katar Emiri’nin 15 milyar dolarlık yatırım sözü tekrar doları düşüşe geçirmişti.

Dolar Güne Nasıl Başladı?

 Dolar kuru, güne 5,81 TL ile başlarken, birkaç saat içerisinde 6,10 TL oldu. Gergin Amerika ilişkileri doları rahat bırakmazken Euro fiyatları 7 TL’ye ulaştı. Swap hamlesi ile beraber tekrar düşüşe geçti. Dolar güncel olarak 6,01 sularında devam ediyor. Euro ise 10 kuruşluk gerileme göstererek 6,90 seviyesine geldi. Doları fiyatlarının ani yükselişi dolar yatırılmacılarını ise çok sevindirdi. Önceki yıllarda yatırımını dolara yapanlar bu yüksek fiyattan yararlanarak yüksek meblağlarda döviz bozumu gerçekleştirdi. Döviz fiyatları böyleyken, Bakan Albayrak’ın yabancı yatırımcılarla görüşmeye başlaması Avrupa Birliği ile ilişkilerin kuvvetlenebileceği ihtimalini doğruyor.

Ne Olacak Bu Dolar’ın Hali

Herkes bu iki ülke arasındaki gelişmeleri yakından takip ederken, Arap İş Adamları Türkiye’yi yalnız bırakmıyor. Katarlılar Ellerindeki dolarları Türk Lira’sına çevireceklerini duyurmuşlardı. Durum sadece bununla kalmadı. Dolar Son dakika gelişmesi olarak Katar Emiri ve Katar Maliye Bakanı tarafından Türkiye’ye sürpriz ziyaret gerçekleştirdi. Beştepe de düzenlenen yemeğe Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı. Yaklaşık 3.5 saat süren yemeğin ardından yapılan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: ‘’ Katar Emiri’nin ziyareti eşliğinde gerçekleştirilen görüşmede, ikili ilişkiler ve yatırımlar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Bu görüşme sonucunda Katar olarak, Türkiye’ye 15 milyar dolar doğrudan yatırım yapacaklarını belirttiler.’’ Bu sözlerin üzerine ise dolarda düşüş yaşandı. Gelişmeler böyle gittiği takdirde beş altı ay içinde doların eski seviyelerine ulaşabileceği öngörülüyor.

Güncel Döviz Fiyatları

  • Dolar Güncel Alış Fiyatı:6,0187

Dolar Güncel Satış Fiyatı: 6,0197

  • Euro Güncel Alış Fiyatı: 6,8893

Euro Güncel Satış Fiyatı: 6,9241

  • İngiliz Sterlini Alış Fiyatı: 7,6865

İngiliz Sterlini Satış Fiyatı: 7,7520