Faturalı hat kullanıcıları, kullandıkları operatörün telefon bayilerine giderek kredi başvurusunda bulunabiliyor. Bayilerin verdiği hizmetten telefon alma karşılığında kredi kullanımı yapılabiliyor. Bunun dışında nakit para ihtiyacınızı karşılamanız adına da faturalı hatta kredi başvurusunda bulunulabilir. Fakat böyle bir işlemde çok dikkatli olmalısınız. Dolandırıcıların sistemlerini kullanma olasılığınız yüksektir. Nakde ihtiyacınız varsa hatta kredi kullanıp ardından telefonu satabilirsiniz.

Yazımızda “faturalı hata kredi başvurusu nasıl yapılır”, “faturalı hatta kredi başvurusu şartları nelerdir”. “faturalı hatta cihaz alıp satma işlemi nasıl yapılır” gibi merak edilen sorulara yanıtlar bulabilirsiniz.

Faturalı Hatta Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Faturalı hatta kredi kullandırarak nakit imkanı sunan yerler telefon operatörlerinin bayileridir. Vodefone, Turkcell ve Türk Telekom bayilerinden başvurular alınmaktadır. Hattınızın numarası üzerinden almak istediğiniz telefon markası için sorgulama yapılır.

Hatta kredi başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için faturalarınızı düzenli ödüyor olmalısınız. Kredi taksitlerinin düzenli ödenmemesi halinde düşen kredi notu gibi, aylık fatura borcunu geç ödeyen biriyseniz, hatta kredi başvurunuz olumlu değerlendirilmeyebilir.

Sorgulamanın olumlu olması halinde birkaç saat içerisinde telefon bayisi tarafından bilgilendirilirsiniz. Adınıza bir sözleşme düzenlenir. Aylık taksit tutarları hattın faturasına yansıtılır. Kredi öder gibi faturalarınızı ödemeye başlarsınız. Bu süreç içerisinde telefonu isterseniz başkasına satabilir, kazanç sağlayabilirsiniz.

Faturalı Hatta Kredi Başvurusu Şartları

Başvurunun kayda alınabilmesi için bazı koşullar talep edilmektedir. Hatta kredi başvurusunda bulunacak kişinin 18 yaşını doldurmuş ve hattın yasal sahibi olması gerekiyor. Kullanılan hat bir başkasının adınaysa, talep alınmıyor. Hattın minimum 6 aydır kullanımda olması ve düzenli ödemelerinin yapılması şarttır.

Faturalı hatta kredi başvurusunda kredi notunuzun düşük olması, değerlendirmenin sonucunu etkilemiyor. Burada önemli olan faturalarınızın ödeme düzenidir.

Faturalı Hatta Cihaz Alıp Satma İşlemi

Başvuru şartlarını yerine getiren herkes faturalı hatta cihaz alabilir. Aldığınız telefonu kendinizi kullanabileceğiniz gibi bir başkasına hediye edebilir veya satabilirsiniz. Ayrıca talep ettiğiniz telefon için onaylanan kredi limiti yeterli olmadığında, fark için ön ödeme yaparak da satın alma işlemini tamamlarsınız. Limitinize uygun bir başka telefonu da tercih edebilirsiniz.

Tüketici sözleşmesi imzalanmasının ardından telefonunuz kutusu içerisinde ve garantisi ile tarafınıza sunulur. Taksitli aldığınız cihazın ambalajını açmayıp, nakit ödemesini alarak bir başkasına satışını yapma hakkınız var. Alışveriş siteleri üzerinden veya yüz yüze görüşerek cihaz satma işlemi yapılır.

Faturalı Hatta Kredi Hizmeti Güvenilir mi?

Mobil operatör hattına kredi kullanarak faturalı hatta cihaz alma işlemi bayiler aracılığıyla yürütülmektedir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom bayilerinden faturalı hatta kredi başvurusu yapma işleminin güvenlik açısından bir maruzatı bulunmaz. Fakat faturalı hatta kredi veren firmaların hizmetinden yararlanmak isterseniz, dikkatli olmalısınız. Bu firmalardan kredi işlemlerinde, dolandırıcılık olaylarına sıklıkla rastlanmaktadır. Telefon bayilerinden cihaz kampanyasına katılarak, onaylanan cihazı satmak ve gelir elde etmek daha güvenli bir adımdır.