Bankaya kredi başvurusunda bulunurken, ikametgah adresi veya adresi belgeleyen bir fatura ve T.C. kimlik belgesi gerekli evraklardandır. Bu evraklar şubeden veya dijital ortamlardan bankaya ulaştırılarak işleme alındıkları gibi; geliri olmayan, gelirini belgeleyemeyen, sigortalı işte çalışmayan kişiler de kredi başvurusunda bulunabilir. Yazımızda geliri olmayan kredi alabilir mi, gelir belgesiz kredi almanın yolları ve gelir belgesiz kredi veren bankalar var mı? gibi konularla ilgili güncel bilgileri inceleyebilirsiniz.

Gelir Belgesiz Kredi Almanın Yolları Var mı?

İlk kez banka ürün ve hizmetlerinden yararlanılıyorsa gelir belgesi kesin olarak talep edilebilir. Kişinin geliri olmasa da daha önce bir bankadan ürün kullandıysa, aynı bankaya gelir beyanında bulunmadan yaptığı başvuru olumlu değerlendirilebilir. Böyle bir durumun gerçekleşebilmesi için en önemli koşul ise kredi notudur.

Gelir belgesiz kredi alabilmek için başvurunun dijital ortamlardan yapılması gerekir. Geliri olmayan kişiler nakde ihtiyaç duyduklarında, daha önceden gelir beyanında bulundukları bankayı tercih etmelidir. İlgili banka başvuranın ödeme geçmişini ve kredi notunu gözlemleyerek, düzenli ödemeler yapmış müşterisine kredi kullandırabilir. Tutar eski gelir beyanına uygun oranda onaylanır. Kesin onay almak için tutarın cüzi bir rakam seçilmesi önemlidir. Risk taşımayan müşterisine banka ayrıcalık gösterecek, geliri olmadan düşük tutarda kredi kullandıracaktır.

Kredi notu da geliri olmayan kişilerin finansman desteği almalarında önem taşıyor. Bilindiği gibi mevcut borçlar, ödeme geçmişinin yanı sıra kredi notunu etkileyen diğer bir faktör gelirdir. Kredi notu belirli aralıklarla güncellenir. İşsizlik durumu devam ettiği süre, buna paralel olarak skorda azalmalar görülecektir.

Bankada mevduat hesabın olması durumunda kişinin geliri olmasa da kredi başvurusu olumlu değerlendirilebilir. Ayrıca en azından bir bankada vadesiz hesap kullanarak, fatura ödeme, para transferi veya alışverişler buradan yapılmaya çalışılmalıdır. Hesap hareketlerinin devamlı olması geliri olmayanların kredi alabilmesini olumlu etkileyecektir.

Geliri Olmayana Kredi Veren Banka Var mı?

Belgelenebilir geliri olmayan veya sigortasız çalışan kişilere, gelir beyan etmeden kredi veren bankalar vardır. Tüketici online başvuru kanallarını kullanmalı ve kredi notu onaya uygun olmalıdır. Şubesiz bankacılık hizmeti veren ve hatta müşterisi olmayan başvuru sahiplerinin adresine kurye yoluyla evrakları göndererek kredi kullandıran bankaları tercih edebilirsiniz. Ön onay alınması halinde gelir belgesiz kredi kullanımı mümkündür.

Müşterisi olun veya olmayın şubesiz bankacılık desteği veren Enpara.com ve Aktif Bank ile kefilsiz, gelir belgesiz yalnızca online başvuru formu doldurarak kredi kullanılabiliyor. Ayrıca ING Bank’ın e-Kredi ürününe başvurmak içinde gelir beyanına gerek yok. Başvuru dijital kanallardan yapılır ve kredi notu uygun olması halinde bankacılık sözleşmesi kurye ile adrese gönderilir. Odeabank ise 15.000 TL’ye kadar gelir belgesiz kredi veren bankalardandır. Ayrıca Akbank müşterileri de 30.000 TL’ye kadar gelir belgesiz kredi kullandırıyor.