Enflasyonun arttığı, faizlerin yükseldiği ve insanların alım gücünün düştüğü şu zamanlarda, acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması için banka müşterileri bankalardan ihtiyaçlarına uygun kredi çekme talebinde bulunuyor. Hal böyleyken, kimilerinin başvuruları olumlu değerlendiriliyor, kimilerinin ise olumsuz değerlendiriliyor.

Düzenli bir gelire sahip olanlar, geliri olmayanlar, ev hanımları, öğrenciler, memurlar, serbest meslek sahipleri ve diğer meslek grupları bankalara kredi almak için başvuruyor. Fakat özellikle geliri olmayana kredi verilir mi? Bu soru gündeme geliyor. Yazımızda düzenli bir belgelenebilir gelire sahip olmayanların nasıl kredi çekebileceğinden ve geliri olmayana kredi veren bankalar arasında en uygun faizi sunan bankaları öğrenebilirsiniz.

Geliri Olmayan Nasıl Kredi Alabilir?

Bankalar, müşterilerinin kredi taleplerini değerlendirirken bazı kriterleri göz önünde bulundurur. Bu kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Banka kredi notu değeri,
  • Düzenli belgelenebilir gelire sahip olunup olunmadığı,
  • Müşterinin adına kayıtlı ev, arsa, otomobil, arazi, vb. taşınamaz ve taşınabilir mallara sahip olunup olunmadığı,
  • Vadeli mevduat hesabı bulunup bulunmadığı,
  • Kefil olup olmadığı

Gibi kriterler, değerlendirmeyi etkileyen faktörlerdendir. Eğer düzenli bir gelire sahip değilseniz, kredi notunuzun yüksek olması gerekir ve yukarıda yazdığımız diğer kriterler aranmaktadır. Düzenli geliriniz yok fakat yakın zamanda bir işten çıkmışsanız, banka bunun bilgisini henüz almamış olabilir ve bu durumda kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali vardır. Bunun yanında, belirli bir miktar paranızı bankanın vadeli mevduat hesabınıza aktarırsanız, başvurularınız yine olumlu değerlendirilebilir.

Geliri Olmayana Kredi Veren Bankalar Listesi

Ülkemizde birçok banka, gelir durumu müsait olmayan müşterilerine kredi verebilmektedir. Fakat müşterinin yasal takipte bulunmaması ve kara listeye girmemiş olması şartı aranmaktadır. Bu hususları karşılayan banka müşterilerine geliri olmayana kredi veren bankalar şu şekilde sıralanabilir:

  • ING Bank (aylık faiz oranı %1,94)
  • Aktifbank (aylık faiz oranı %2,99)
  • Alternatif Bank (aylık faiz oranı %2,30)
  • QNB Finans Bank (aylık faiz oranı %1,99)
  • Yapı Kredi Bankası (aylık faiz oranı %2,35)

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu liste, 10.000 TL’lik bireysel ihtiyaç kredisi ve 12 ay vade seçeneği baz alınarak oluşturulmuştur. Bu listeye göre en uygun faiz veren banka %1,94 aylık faiz oranıyla ING Bank’tır. ING Bank’ı %1,99 aylık faiz oranıyla QNB Finansbank takip etmektedir. Şayet kredi miktarınız 10.000 TL’den daha yüksekse, faiz oranları değişecektir.

İşten Yeni Çıkanlar Kredi Alabilir mi?

Sigortalı çalıştığınız bir işten daha yeni ayrılmışsanız, bankalar ayrılmış olduğunuz bilgisini 1-3 ay içerisinde almaktadır. Buna göre işten çıkmış olduğunuz tarihi takiben 3 ay içerisinde başvurduğunuz ihtiyaç kredilerinizin onaylanma ihtimali yüksektir. Özellikle önceki çalıştığınız iş yerinizin maaşı hangi banka hesabınıza yaptığı önemlidir. Maaş aldığınız bankaya yapacağınız başvuruların olumlu değerlendirme durumu daha fazladır.