40 yaşını aşmamış olan ve başvuruda bulunmuş olan birçok çiftçi, geçtiğimiz senelerde 30 bin TL hibe kredinin sahibi olmuştu. Geçen yıl başlanan ve 2019 senesine kadar her yıl verilecek  Genç çiftçilerimize 30 bin TL hibe devlet desteğiyle, hayvancılıktan tutun, tarım alanına, ve tıbbi bitkisel alanlardaki yatırımlarda da geri ödemesiz olarak kredi sahibi olabilirsiniz. Bu başvuruların nasıl yapıldığı, ne zaman desteklerin olacağı gibi bilinmesi gereken her sorunun cevabı sizler için hazırlayarak bu yazımızda paylaştık.

Genç Çiftçilere Devletten 2019 Senesinde 30 Bin TL Hibe Verilecek Mi?

2016 senesinde başlatılmış olan ve hak etmiş olan toplamda 15 bin genç çiftçiye, devlet tarafından toplamda 30 bin TL hibe, 2019 senesi için verilmektedir. İlk başlandığı zaman, ilgili kurumlar tarafından yapılmış olan açıklamalar ile, toplamda 2019 senesine kadar devamlılığı olduğu belirtilmiştir. Kulağımıza gelen son bilgiler ile beraber 2019 yılında ise muhtemelen desteklerin Nisan ayı içinde veya hemen sonrasından verileceği söyleniyor. Eğer sizden istenmekte olan koşulları karşılamıyorsanız, sistem içinde yoğunluğa engel olmadan kaydınızı bu zamanlardan oluşturmanızda yarar var.

Genç Çiftçi 30 Bin TL Hibe Başvuru Şartları Nelerdir?

Daha 2019 senesi için kaç kişiye bu desteğin veriliyor olacağı hakkında net bir açıklanma yapılmamış olsa da, saplanacak koşulların geçen sene ile hemen hemen aynı olacağını söyleyebiliriz. Geçen sene için kobilere verilmiş olan faizsiz kredilerden sonra artık çiftçilere de verilmesi gerekilmektedir. 2019 senesi için ise verilecek olan hibe desteklerinin tamini olarak nisan aylarında verileceği düşünülebilir. Devlet tarafından bize verilen bu fırsatları, yalnızca gerekl koşulları sağlayan ve başvuruda bulunmış olan çiftçiler tarafından elde edilebilecektir. Peki bu genç çiftçi projesi için gerekli olan koşullar neler olduğuna bakarsak;

  • Herhangi bir yerde çalışıyor olarak gözükmemeniz.
  • 18 ile 40 yaşından gün almamış ÇKS belgeli bir çiftimiz olarak bu işi yapmanız.
  • Sisteme kayıt olarak, başvurunuzu sistem üzerinden sağlayıp gerekli olan evraklar ile  ilaveten diğer talep edilen gerekli evrakları da il / ilçe Tarım Müdürlüklerine vermeniz.
  • C. vatandaşı ve okur yazar durumda olmanız
  • Daha önce devletten bu alanda hiç bir şekilde destek almamış olmanız.
  • Yapacağınız yatırımların bakanlıkça belirlenen 3 ana alan altında yer alan bölümlerde yapmanız.
  • Herhangi bir ticari işletme sahibi olmamanız, aranan koşullardır.

Bir çiftçi olarak, yukarıda belirtilmiş olan koşulları sağlıyor iseniz, ülkenin her neresinden başvuruda bulunuyor olursanız olun, 2019 senesi için 30 bin tl geri ödemesiz bir şekilde destekler alabilmektesiniz. Ancak başvuru koşullarında da görüldüğü üzere ilk kez sisteme kayıt olup, sonrasında çıktı almış olduğunuz belgeler ile Tarım il / ilçe Müdürlüklerine bizzat başvuruda bulunmalısınız. Bu başvuruları yapmak için gerekli olan evraklar ve kayıt olaylarının nasıl yapıldığına bakalım.

Genç Çiftçi Kayıt İşlemin Yapılması Nasıl Oluyor ?

Genç çiftçiler için kayıt yapılması adına bakanlık tarafından kurulan bir internet sitesi mevcuttur. Bu internet sitesinin tam adresi ise gencciftci.gov.tr ‘dir. Bu adres üzerinden gerekli olan her bilgiye erişebilir ve kayıt işlemleri için ise başvuruların gerekli olan belgelerini de elde edebilirsiniz. Adımlar ile beraber kayıt ve başvuruların nasıl yapılacağı konusuna gelecek olursak;

İnternet sitesine giriş yapmanız ardından yeni genççiftçi kaydı yaptırmalısınız. Bu bilgileri doldurduktan sonra sisteme girere yeni başvuru alanına gelin ve çiftçi formunu doldurun. İleriye giderek proje alanına girin ve projeniz için yer bilgileri gibi teknik olayları yazı. Ardından gider kalemi yerine başvuru yapılacak olan bilgilerin girişini yaparak son alana gelin. Son alanda ise teslim edilecek olan evraklarda girilen bütün bilgileri kayıt ederek çıktıları alın ve hazır bulundurun.