Gebe olan ev hanımları için devlet yardımları olarak oldukça fazla destek sunulmaktadır. Hamile olan ve doğum yapmış kadınlar için verilen haklar ile çalışmayan ve herhangi bir sigortası bulunmayan kadınlara da uygulamalar mevcuttur. Eğer herhangi bir işte çalışmıyor ve sigortanız da bulunmuyor ise, sizde doğum yapmış olan ev hanımları destek kampanyalarına katılabilirsiniz.

Doğum yapmış olan ev hanımıi doğum parası olarak verilen ücretten faydalanması için kocasının çalışıyor vaziyette olması gerekmektedir. Eşi çalışmamakta olan ve eşinin de bir sigortası bulunmayan kadınlar bu yardımdan malesef yararlanamazlar. Doğum yapmış olan ev hanımları için yardım sunan devlette oluşmuş olan hizmet politikası vardır. Türkiye’de doğum yapmış olan kadınlar için birçok ek yardım desteği verilir. Bu yazımızda ise size çalışmayan kadınlar için verilen doğum parası sürecini anlatacağız.

Ev Hanımlarına Doğum Parası

Ev hanımı oluyor olmanız, devlet tarafından sadece çalışan kadınların bazı ayrıcalıklardan faydanacaği anlamlarını taşımaz. Bunun dışında ev hanımı olduğunuz takdirde her türlü desteği alabilir ve çeşitli yardımlardan yararlanabilirsiniz. Ülkemiz, nüfus artışının olması ve annelerin sağlıklı olarak doğumlarını gerçekleştirmesi adına doğum teşviki anlamında birçok çalışmaya imza atmaktadır. Ev hanımları için doğum ücreti destekleri de bu durumlara bakılarak oluşmuş bir durumdur.

Ülkemizde sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmiş olan ve hayatını sürdürecek her bebek için anneler belli oranlarda yardımlar sunulur.Bu yardım için belirlenmiş olan ücretler, yapılmıi olan doğum sayılarına göre farklılık gösterebilir.İkiz ya da üçüz olma durumlarında ise anneye ödenen ücret daha fazla olacaktır. Doğum ücretleri PTT şubelerinden adınıza yatırılmakta ve hesabınızda durmaktadır. İstediğiniz zaman gidip çekebilirsiniz.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Verilen Doğum Parası Ne Kadar?

Çalışmayan ev hanımlar için doğum parası adı altında belli bir miktar ücret ödenmektedir. Bu ödemeler ise diğer başka ücretler ile hiçbir alakası bulunmaz. Çalışmakta olan kadın ile alınan ücretler arasında herhangi bir değiliklik de yoktur. Bu durumda çalışan ve çalışmayan kadının da eşit olduğu belirtilek çalışmayan ev hanımının kocasının sigortalı olması durumuna aşağıda yer aldığı gibi ücretlere tabi tutulur;

  • İlk çocuğu olan , sağlıklı bir doğumdan sonra çocuğunu dünyaya getirmiş olan  anne için 300 TL yardım yapılmaktadır.
  • İkinci çocuğu olan, gebe kalıp doğum yapan anne için ise400 TL ödeme yapılır.
  • Üçüncü ve daha sonraki çocuklarda ise anneye çocuk başına 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Cinsiyet farklılıklaına göre doğum paraları miktarları değişiklik göstermez. Çocuğun herhangi bir cinsiyetine bakılmadan ödeme yapılmakla beraber, eğer çocuk doğum da ya da doğumdan hemen sonra vefat ederse, bu durumda ödeme yapılamaz.

Doğum Parası Ev Hanımlarına Maaş Gibi Mi Veriliyor?

Doğum parası, maaş gibi bir adı bulunan ve yardım olunan herhangi bir şey bulunmaz. Doğum parası bir maaş tarzında olmamakla beraber, maaşların her ay düzenli bir şekilde alınan ödeme anlamlarını taşımakta olduğunu söyleyebiliriz. Fakat doğum paralarında ise bu durum tek bir şekilde yapılan ödemeler olduğu anlamını taşır. Bu doğum parası ücretlerinin de çekilmesi için belirli bir zaman durumu vardır. Doğum parasını çekmek için ödeme yapılmasının ardından beş seneyi değerlendirme olmanız gerekir.

Bu yazımızda sizler için doğum ücretlerinin nasıl alınacağı ve bu doğum paralarının kimlere verildiği gibi konulara değindik. Sizin de merak ettiğiniz ya da fikir belirtmek istediğiniz bir durum varsa, yorumda belirtebilirsiniz.