Bankalardan hayvancılık kredisi alabilme şartları her geçen yıl üretici lehine esnetilmekle birlikte, hayvancılıkla uğraşan üreticiler için oldukça dikkatli bir şekilde takip edilen dinamikler olarak göze çarpmaktadır. Bu yönde kuruluşundan bu yana her türlü tarımsal üretim ve hayvancılık konusunda üreticilerin yanında olan Ziraat Bankası’nın yanı sıra, son yıllarda tarımsal üretime çok önemli destekler veren Şekerbank, QNB Finansbank, Denizbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası ve Türkiye Ekonomi Bankası ön plana çıkmaktadır.

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Hibe Kredi

Ayrıca bu konuda dönemsel kampanyalar yapan  HSBC, Odeabank, Akbank ve Vakıfbank da 2019 yılı hayvancılık kredisi veren bankalar listesine eklenebilir. Hayvancılık kredileri son dönemde ipek böcekçilik dahil her türlü hayvansal üretim için destek sağlarken, genel anlamda koyun, keçi, inek, manda, arıcılık, kanatlı kümes hayvanı gibi canlı hayvan desteklerinden bahsetmek mümkündür. Değişik koşullarda kredi imkânı sunan ve başta Ziraat Bankası olmak üzere kamu ve özel bankaların dışında; KOSGEB, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Tarım Bakanlığı hayvancılık desteklemeleri gibi hibe ve faizsiz/düşük faizli kredi veren kurumların varlığı da tarımsal üretim için oldukça önemlidir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredileri

Türkiye genelindeki bankalar içerisinde tarım ve hayvancılık konusunda her yıl milyarlarca liralık finansal destek sağlayan Ziraat Bankası, 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi başta olmak üzere çok değerli hayvancılık destekleriyle üreticilerin karşısına çıkmaktadır. Ziraat Bankası Hayvan kredisi şartları ve konu detaylarına bakmak gerekirse;

  • Ziraat Bankası’nın her türlü hayvancılık kredisi için üreticilerin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) adı verilen sisteme kayıt olmaları gerekmektedir.
  • 2017 ve 2018 yılı göz önünde bulundurulduğunda Ziraat Bankası’nın en çok hayvan kredisi sağladığı alanlar büyükbaş hayvan besiciliği, küçükbaş hayvan besiciliği, kanatlı damızlık kümes hayvanı yetiştiriciliği, arıcılık, kovanlı arıcılık, damızlık hindi, kaz ve ördek yetiştiriciliği olarak göze çarpmaktadır.
  • Ziraat Bankası’nın hayvancılıkla uğraşan üreticilere verdiği kredi destekleri yatırım dönemi ve faiz indirimi şeklinde yapılmaktadır.
  • Ziraat Bankası yıllık faiz oranları hayvancılık için %5, tarımsal yatırımlar için de %6 civarındadır. Bazı durumlarda devlet destekli olarak %75 ile %100 arasında faiz indirimi fırsatı da bulunmaktadır.
  • Örneğin damızlık süt sığırı yetiştiriciliği için 750 bin TL’ye kadar kredi imkânı olmakla birlikte, damızlık kombine ve etçi sığır yetiştiriciliği için de %50 ile %100 arası faiz indirimli kredi alabilmek mümkündür.
  • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde %50 faiz indirimli kredi yanında küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde de yapılan faiz indirimi %100’ü bulmaktadır.

Şekerbank Hayvancılık Kredisi

Şekerbank hayvancılık kredisi özellikle son beş yıldır hayvancılık sektöründe öne çıkan avantajlar içerirken, Şekerbank hayvancılık kredisi şartları da oldukça esnektir. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği kredisi için üreticilerin son iki yıldır hayvancılık yapması; küçükbaş hayvan kredisinde küpeli ve en az 50 keçi ve 25 adet koyun sahibi olunması gerekmektedir. Ziraat Bankası kredilerine benzer şekilde üreticilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne üye olmaları gerekirken 60 ay vadeli ve istenirse yılda sadece bir kez geri ödemeli kredi alınabilmesi mümkündür.

Denizbank Hayvan Kredisi Şartları

Faiz oranları diğer bankalara göre nispeten biraz daha yüksek olsa da, sadece hayvancılık kredilerinde değil, birçok finansal yönden üreticilere önemli destekler sağlayan Denizbank yıllık %10 faiz oranlarında 72 ay vadeli ve yılda sadece bir geri ödemeli kredi imkânı sağlamaktadır. Denizbank hayvan kredisi çerçevesi her geçen yıl genişlemeye devam etmektedir. Ayrıca diğer bankaların internet sitelerindeki tarım ve hayvancılık kredi şartlarına göz atılması da tüketicilerin yararına olacaktır.

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Nedir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.