Tarım ve hayvancılığın desteklenmesi adına verilen hibe ve kredilerden birisi de, çiftçinin işlerini daha kapsamlı yapabilmesi adına sunulan traktör ve traktöre bağlı aletlere yönelik hibe ve kredilerdir. Hibe kredi ile alınan traktör markaları 2019-2020 başlık bu yazımızda, hibe veya kredi ile alınabilecek traktör markaları ve diğer detayları sizler için sunduk.

Devletin verdiği destekler sadece traktör alımını değil, aynı zamanda diğer tarım aletlerinin alımı ya da kiralanması için de geçerli olup oldukça kapsamlı bir şekilde zirai tarım aletleri için bir takım destekler sunulmaktadır. Aşağıda Hibe kredi ile alınan traktör markaları 2019-2020 yıllarına ait destekler hakkında bilgiler yer almaktadır.

Hibe Kredi İle Alınan Traktör Markaları 2019-2020

Devlet süt üretimi yapan çiftçilerin yanı sıra, arıcılık yapanları, iç ve dış mekan tasarımda kullanılan canlı dekoratif süs bitkisi yetiştiricilerini, aromatik bitki üreticilerini ve tarım ürünlerinin üretimine yönelik faaliyet gösterenleri çeşitli destek ve hibeler ile desteklemektedir.

Kırsal kalkınma projeleri kapsamında IPARD başlığı altında toplanan bu krediler arasında yer alan devlet destekli traktör alımlarında, %65’e varan oranlarda devlet tarafından hine desteği sağlanmaktadır. Destek alınabilecek traktörlerin maksimum 110 hp ve 82 KW gücünde olması gerekmektedir. Bu gücü aşan traktörler için, şimdilik 2019-2020 yılları için herhangi bir hibe kredisi desteği bulunmamaktadır.

Devletin vermiş olduğu hibe ve kredilerle alınabilecek traktör markalarına baktığımızda, burada markadan önce izin verilen en fazla gücü aşmamak gerektiği daha fazla önem taşımaktadır. Ancak genel olarak Hibe kredi ile alınan traktör markaları 2019-2020 yılı için bir liste verecek olursak, şu traktör markalarından bahsetmek mümkündür.

 • Başak Traktör markaları
 • Başkent traktör markaları
 • Artrak Superline
 • Antonio Carraro
 • AGT
 • Agripower
 • Agrifarm
 • BMC
 • Belarus
 • Branson
 • Bozok
 • David Brown
 • Massey Ferguson
 • Super Major
 • Super Star
 • New Holland
 • Same
 • Erkunt
 • Landini
 • Tümosan
 • Türk Traktör
 • Universal
 • Kubota
 • İşbora
 • John Deere

gibi traktör markaları, Hibe kredi ile alınan traktör markaları 2019-2020 yılı için belirtilen markalar arasında yer almaktadır.

Hibe Kredi İle Alınan Traktör Başvuruları

Traktör alımında hibe desteğinden yararlanmak isteyenlerin öncelikle tkdk.gov.tr adresinde yer alan yatırım ölçeği değerlendirme tablosundaki traktörlerden destek verilen maksimum gücü aşmamak koşuluyla traktör alımı başvurusunda bulunması gerekir. Yatırıma dayalı verilen bir hibe desteği olması sebebiyle, belirtilen ilgili yatırımla alakalı başvurularda, o yatırımın istenilen nitelikte yapılmış ya da yapılacak olması gerekmektedir.

Kullanmamış Traktörler İçin Krediler

Alınacak traktörlere sağlanan destek kapsamında, geri ödemeler aylık yerine 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık olarak yapılmaktadır. Yani kredi geri ödemesi 12 aylık olan seçimlerde, sadece 12 ayda bir kez toplu ödeme yapılmaktadır. Diğer seçeneklerde de yine aynı şekilde, belirtilen süre içerisinde geri ödemelerin yapılması gerekmektedir. Bankalar tarafından sağlanacak kredilerde, geri ödeme sonuna kadar en az %75 oranında sabit fiyat garantisi sunulmaktadır.

Tamamen devlet desteği ile traktör alımları için, kişilerin bir takım şartları yerine getiriyor olması gerekmektedir. Bu şartlardan önemli olanlardan birisi, alacağınız hibe ve krediye karşılık gelebilecek miktarlara yakın arsa ya da tarlanızın bulunmasıdır. Bunun dışında KOSGEB aracılığı ile verilen hibe ve diğer desteklerde, faiz avantajlı ya da hangi kalkınma bölgesinde yer aldığına göre %65’e varan oranlarda geri ödemesiz hibelerde yer almaktadır. Devletin sunduğu faiz destekli kredilerden yararlanmanız halindeyse, ilgili bankalardan çekeceğiniz kredilerin faizini devlet ödemektedir.

TKDK Kapsamında Traktör Hibe Kredisi Desteklenen İller

Aşağıdaki iller TKDK kapsamında desteklenen iller olup, aynı zamanda kalkınma öncelikli iller arasında da yer almaktadırlar.

Konya ,Kahramanmaraş ,Hatay ,Isparta ,Erzurum, Şanlıurfa, Afyon, Diyarbakır, Amasya, Malatya, Balıkesir, Trabzon, Sivas, Ordu, Samsun, Kars, Nevşehir, Uşak, Mersin, Muş, Kütahya, Mardin, Manisa, Kastamonu, Giresun, Karaman, Denizli, Elazığ, Erzincan, Çankırı, Çanakkale, Burdur, Bursa, Ardahan, Aydın

gibi illerin genelinde ikamet eden ve ispat edilebilecek şekilde tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların tüm şartları sağlaması halinde, TKDK kapsamında traktör hibe kredisi almaları mümkündür. Devlet tarafından verilen desteklerin haricinde, bankalar tarafından da uygun geri ödeme koşullarıyla sağlanan traktör kredileri de yer almakta olup bunları aşağıdan bulabilirsiniz.

Traktör Kredisi Veren Bankalar

Halkbank Traktör Kredisi

Gerek kullanılmış ve gerekse yeni traktör alımları için kredi veren Halkbank, 60 ay vade seçeneği ile dilediğiniz marka ve modelde traktörü alabilmeniz için geri ödemeli finansal destek sağlamaktadır. Alacağınız yeni traktörlerin %70’ine kadar kredi veren banka, ikinci el traktörde ise kasko tutarının yarısını karşılayarak dikkat çekiyor. Ancak burada alacağınız ikinci el traktörün yaşı, 7 yıldan az olmalıdır.

Kredi tutarına ve vade seçeneğine göre kredi faizi farklılık göstermekle birlikte, banka vereceği kredinin faiz oranlarını geri ödeme sonuna kadar sabit tutmaktadır.

Akbank Traktör Alımı Kredisi

Banka ile anlaşmalı traktör bayilerinden alacağınız traktörler için, traktörün %80 bedeline kadar kredi verilmektedir. Sabit faiz oranlarıyla verilen ve 60 ay vade seçeneği sunulan Akbank traktör kredisinde ikinci el traktör alımlarında, kasko bedelinin %60’ına kadar banka karşılamaktadır.

QNB Finansbank Traktör Kredisi

Finansbank tarafından sağlanan kredinin vadesi, 72 aya kadar olabilmektedir. Sıfır ve ikinci el traktörler için alabileceğiniz bu kredide sıfır traktörler için fatura bedelinin %70’ine kadar kredi alma imkanınız bulunmaktadır. İkinci el traktörler için en fazla 48 ay vade yapan banka, geri ödemeleri 3, 6 ve 12’şer aylık periyodlarda almaktadır.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlara farklı adlar altında birçok kredi veren bankaların başında gelen Ziraat Bankası da, traktör kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Gerek sıfır ve gerekse ikinci el traktör alımlarında yararlanabileceğiniz krediler sunan banka, sıfır traktör alımlarında %75 oranına kadar fatura bedeli için kredi vermektedir. 8 yaşından küçük olan ikinci el traktörler için de kredi desteği sunan banka, toplamda 60 aya kadar vade yapmaktadır. Kredinin geri ödemesini çiftçinin ağırlıklı olarak ekeceği ürünlerin hasat mevsimine göre ayarlayan Ziraat Bankası, bu şekilde de çiftçiye kolaylıklar sunmaktadır.

TEB Traktör Kredisi

Çiftçilere traktör kredisi veren bankalardan birisi olan Türkiye ekonomi bankası, geri ödemesi 3,6 ve 12 aylık dönemlerde olacak şekilde 60 ay vadeyle kredi imkânı sunmaktadır. Sıfır ve ikinci el alacağınız traktörlerde sabit fiyat garantisi veren bankadan alacağınız krediyle, farklı marka ve modellere sahip traktörler arasında seçim yapabilirsiniz.

Hibe kredi ile alınan traktör markaları 2019-2020 başlıklı bu yazımızda, traktör kredisi veren bankalar listemizin dışında Garanti Bankası, Denizbank, Türkiye İş Bankası gibi bankalarda traktör almak isteyen çiftçilere yönelik krediler sunmaktadır.