İhtiyaç kredisi , kredi çekecek olan müşteriler tarafından en çok tercih edilen kredi türüdür. Bildiğiniz üzere ticari ve bireysel olarak iki alanda kredi türleri bulunuyor. Bireysel kredi türleri altındaki Eğitim ve İhtiyaç kredileri de alt dallar olarak öne çıkmaktadır. Son dönemde doların artmasıyla beraber artan faiz oranlarıyla birlikte bankalar çeşitli promosyonlar planlayıp bu istemekte olduğunuz ihtiyaç türüne göre sizleri banka müşterisi olarak kazandırmak istemektedirler. İhtiyaç kredisi için ise pek fazla şart aranmadığını, kredi için bankaya sunduğunuz ihtiyaç alanınız yalana kaçmayacak türde olduğu sürece ve düzenli geliriniz olduğunda başvuruda bulunursanız kredinin çıkma olasılığı fazla olacaktır. Öncelikle ihtiyaç kredisi şartlarını öğrenmemiz gerekiyor.

İhtiyaç Almak için Gerekli Olan Şartlar

-T.C vatandaşları 18 yaşını doldurmuş olup başvuruya bulunmak için ilk ana adımı geçmiş bulunuyorlar.
-İhtiyaç kredisi çekmek için bankaya gelir belgesi göstermeniz zorunludur. Sigortalı işte çalışanların son 3 ayın sigortası eksiksiz ve düzenli bir şekilde yatırılmış olması gerekiyor. Vergi levhalarında kâr olması gerektiğini unutmadan ekleyelim.
-Normalde kefil olayı son yıllarda kalkmış olsa da bankadan talep edeceğiniz miktar çok yüksek ise kefil aranmaktadır. Kara listede olmayan bir kefil bulmanız şart.
-Eğer üzerinize mal, mülk veya tapu yoksa ve 70 yaşını geçtiyseniz bankalar bu yaştan sonrasını risk olarak görüp parasını geri alamayacağını düşündüğü için hiç bir kredi türünü vermemektedir.

İhtiyaç Kredisi Detayları

Bankaların açıkladığı rakamlara göre ihtiyaç kredisi son 9 yılda oldukça fazla talep edilmektedir. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntılar çektiğini gören bankalar bunu fırsata çevirerek, ihtiyaç kredisi vermeyi teklif etmeye başladı. Bu krediyi her alanda, kariyer, sağlık, evlilik, çeşitli borçlar, doğum gibi yüksek maliyet gerektiren işlerinizde kullanmak üzere alabiliyorsunuz. Bankaların bireysel kredi başlığı adı altındaki en çok kazanç sağlayan kapısı ihtiyaç kredisidir. Çünkü tamamen kâr amacıyla sunulan bir kredi türü olduğundan dolayı, tüm bankalar bu konuda birbirleri arasında ciddi bir rekabet içindedir. En iyi promosyonu sunmaya, en düşük faiz oranlarını vermeye çalışıyorlar. Kefil olayının kalkması ise yine müşteri çekme amacıyla meydana gelmiştir.