Kadın girişimcilere kredi kullandıran bankalar düşük faiz ve uygun geri ödeme koşullarıyla kadınların iş yaşamında daha aktif hale gelmesini destekliyorlar. Ülke ekonomisinin büyümesinde çok önemli potansiyeli olan kadınların da üretici konumuna getirilerek iş kurmalarının sağlanması, toplumumuz için çok önemli bir adımdır. Bu teşvik ve destekler sayesinde kadınlar kendi işlerini kurabiliyor ya da var olan işlerini büyütebiliyorlar. Kadın bir toplumun temel direğidir ve mutlaka iş dünyasında yer almalıdır. Bu konu ülkemizde de fark edilmiş olup konu ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Kadın girişimcilere kredi veren bankalar hangileri, şartları ve sundukları avantajlar hakkında sizler için araştırma yaptık. Bu araştırmalardan derlediğimiz sonuçları yazımızda sunuyoruz.

Kredi Başvurusu İçin Gereken Belgeler 

Kredi almak için gerekli evraklar genel olarak şunlardır:

 • Banka tarafından verilen başvuru formu,
 • Firma sahibinin ya da ortaklarının kimlik belgesi fotokopisi
 • Vergi levhası
 • Ticaret sicil gazetesi ya da Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicili Gazetesi
 • Firmayı temsil etme yetkisi olan kişilerin noterde onaylı imza sirküleri
 • Öğrenim durumunu belirten belge / eğitim sertifikası
 • Var ise daha önce çalışılmış olunan iş yerlerinin belgeleri
 • Kredi çekmek isteyen kişinin gelir ve varlık durumunun belgelenmesidir.

Bu sayılanlar bankalar tarafından genel olarak istenen evraklardır. Bunların dışında bankaların kendi çalışma prosedürlerine uygun olarak isteyebilecekleri başka evraklar da olabilir. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi almak için çalışmak istediğiniz bankaya gidin ve müşteri temsilcisi ile yüz yüze görüşün. Böylece sizin için en kısa, en uygun ve en karlı yolu seçebilirsiniz.

Finansbank Kadın Girişimciler İçin Destek Kredisi

Kadın Girişimcilere Kredi Veren Bankalar listemizin başındaki banka Fibabank bulunuyor. Finansbank’ın kadın girişimcilere verdiği destek kredisi geri ödeme süresi 36 ay olarak belirlenmiştir. Her işletmenin ve her girişimcinin talebine özel, uygun ödeme planları oluşturulduğu için Finansbank’tan kredi almak istiyorsanız Finansbank şubelerini ziyaret edin.

Finansbank destek kredisi için herhangi bir teminat istememektedir.

Vakıfbank Kadın Girişimciler İçin Destek Kredisi

Vakıfbank kadın girişimciler için kredi paketi sunuyor. Vakıfbank destek kredisinden faydalanma şartları şunlardır:

 • Destek verilecek işletme Türkiye sınırları içinde çalışıyor olmalıdır.
 • Destek verilecek işletmenin yıllık gelirinin en fazla 50 milyon avro olması ya da mali bilançosunun büyüklüğünün 43 milyon Avro’dan az olması gereklidir.
 • Destek verilecek işletmenin en fazla 249 kişiyi tam zamanlı olarak çalıştırıyor olması şartı da aranıyor.

TEB Kadın Girişimciler İçin Destek Kredisi

TEB kadın patronlara kredi vererek destek oluyor. TEB destek kredisi almak için gerekli şartlar şunlardır:

 • Destek verilecek işletmede çalışan sayısı en fazla 250 olmalıdır.
 • Destek verilecek işletmenin yıllık cirosu ve hesaplanan aktif büyüklüğünün 50 milyon TL’den az olması gereklidir.
 • Verilen kredi için bankanın belirlediği geri ödeme süresi en fazla 36 ay olabilir.
 • Verilebilecek kredi desteği maksimum 125.000 TL
 • Destek kredisi için herhangi bir teminat gösterilmesi gerekmiyor.

Türkiye İş Bankası Kadın Girişimciler İçin Destek Kredisi

Türkiye İş Bankası kadınları krediyle destekliyor. Türkiye İş Bankasının kadın girişimcilere destek olmak amacıyla hazırladığı kredi paketinden yararlanmak için gereken şartlar şunlardır:

 • Öncelikle destek verilecek işletmenin üst düzey yönetici pozisyonunda en az 1 kadın bulunmalıdır.
 • Eğer işletme ortaklık sistemiyle kurulmuş ya da kurulacaksa, hisselerin en az % 50’sinin kadın ortağın olması koşulu da aranıyor.

Şunu da belirtmek de yarar vardır ki; destek kredisi faiz oranları ve geri ödeme koşulları açısından en cazip bankalardan birisi Türkiye İş Bankasıdır.

ev hanımı kredileri

Garanti Bankası Kadın Girişimcilere Destek Kredisi

Garanti Bankası kredileriyle kadınların girişimlerini destekliyor. Garanti Bankasının destek paketinde geri ödeme süresini 60 aya kadar uzatabiliyor. Garanti Bankası ‘’Kadın Girişimci Destek Paketi’’ olarak adlandırılan uygulaması ile kadın müşterilerine iş alanında kullanmak üzere uygun faiz avantajları ile kredi kullandırıyor. Kadın girişimcilere destek paketinden desteklenen kadın girişimciler bankacılık hizmet ve ürünlerinden de ekstra avantaj sağlıyorlar.

Ayrıca Garanti Bankası, birikimlerini altına yatırarak değerlendiren kadınlara altınlarını Garanti Bankası hesabına yatırmaları koşuluyla destek kredisi de veriyor. Bu kredi kapsamında hesapta bulunan altınlar, banka tarafından teminat olarak sayılıyor.

Ziraat Bankası Kadın Girişimcilere Destek Kredisi

Ziraat Bankası kadın işletmecilere destek kredisi sağlayan önemli kaynaklar arasında bulunuyor. Ziraat bankası bu kapsamda verdiği nakit kredilerde geri ödeme süresini 60 aya kadar uzatıyor. Kadın girişimciler işyeri alımı yapılmayı planlıyorsa verdiği destek kredisinin geri ödeme süresini 96 aya kadar uzatılabiliyor.

Ziraat Bankası bu uygulamasını ‘’Kadın Girişimci Destek Paketi’’ olarak adlandırıyor. Bu paketten desteklenen kadın müşteriler bankacılık ürün ve hizmetlerinden bedava yararlanabiliyor ve kredi tahsis masrafından da %50 oranında kar sağlıyorlar.

ABank Kadın Girişimcilere Destek Kredisi

ABank kadınlara girişimlerinde destek kredisi sağlıyor. ABank kadın girişimcilere verdiği destek kredisi geri ödemesini minimum 6 ay maksimum 60 ay arasında tutuyor. Bu kapsamda kadınlara kullandırdığı kredinin faizlerini oldukça düşük tutuyor. Bunun yanı sıra ABank şirket sahibi kadınların işletme sermayesi ve yatırım fonlaması için de destek veriyor.

DenizBank’ta Kadın Girişimcileri Destekliyor

Denizbank kadın işverenlere kredi desteği veriyor. Denizbank kadın girişimcilere destek vermek için belirlediği üst sınır 125.000 TL olarak belirlemiştir. Denizbank destek kredisi geri ödeme süresini de 36 aya kadar uzatıyor.

Ayrıca Denizbank bu krediden yararlanmak isteyen kadın girişimcilerin yeni iş kuruyor olmalarını şart koşmuyor. Var olan işletmesini büyütmek isteyen kadın girişimcilere de bu paketten destek veriyor. Bu paketten yararlanan kadın girişimcilere sunulan bir başka avantaj da her kadın girişimcinin kendi işine en uygun olan bankacılık hizmet ve ürün tablosunu seçerek, yararlanabilmesidir.

Yapı Kredi Kadın Girişimcilere Destek Kredisi

Kadın Girişimcilere Kredi Veren Bankalar yazımızda değineceğimiz son banka ise Yapı Kredi bankasıdır. Yapı Kredi girişimci kadınlara destek kredisi veriyor. Yapı Kredinin kadınlara verdiği destek paketinde sunduğu avantajlar şunlardır:

 • Kredi çeken müşteri 3 aya kadar geri ödeme yapmadan yani 3 ay ertelemeli fırsatını kullanabilir.
 • Kredi çeken müşteri ayda bir ödeme seçeneğini kullanabilir.
 • Kredi çeken müşteri 3 ayda bir ödeme yapma seçeneğini kullanabilir
 • Kredi çeken müşteri 6 ayda bir ödeme yapma seçeneğini kullanabilir.
 • Yapı Kredi kadım girişimcilere verdiği destek kredisinde herhangi bir üst sınır belirlemiyor.
 • Kredi çeken müşteri işletme sermayesi ihtiyacından kısa veya orta vadede faydalanabiliyor.
 • Kredi çeken müşteri kredi dosya masraflarından %50 oranında indirim alıyor.

Kadın Girişimcilere KOSGEB Desteği

KOSGEB Kadın girişimcilere destek veren en önemli devlet kurumudur. Bu desteği vermek için KOSGEB tarafından istenen üç önkoşul vardır. Bu koşullar şunlardır:

 • 18 yaşını bitirmiş olmak,
 • TC vatandaşı olmak,
 • Bütün kadın girişimcilerin KOSGEB tarafından verilen kurslara devam ederek uygulamalı girişimcilik sertifikasını almış olmasıdır. Toplam kurs süresi 32 saattir.

KOSGEB’in kadın girişimcilere verdiği destekler ise şu şekildedir:

 • Yenilikçi Fikri Olanlara 50 Bin Lira Hibe Desteği
 • 50 Bini Geri Ödemesiz 150 Bin TL KOSGEB Desteği
 • Girişimciliği Geliştirme Destek Programı
 • 30 Bin TL Yeni Girişimci Desteği

Kadın girişimcilere destek kredileri hakkında şimdilik yürürlükte olan uygulamalar bunlardır. Konu ile ilgili olabilecek yenilikleri takip ediyoruz. Kadın girişimcilere kredi veren destek kredilerinde olabilecek herhangi yeni bir uygulamayı sizlere bildireceğiz. Her yeni gelişmeden sizlerin de haberi olması amacıyla yazılarımızı güncelleyeceğiz.