Kredi çekmenin ve kredi kartı almanın önündeki en büyük engel kara listeye girmek diyebiliriz. Kara listede olduğumuz zaman ne kredi çekebiliriz nede kredi kartı alabiliriz. Peki nedir bu kara liste ve kara listeye girdiğimizde buradan nasıl çıkarız? İşte kara liste hakkında bilmeniz gerekenler.

Kredi Kayıt Bürosu, bizim bankalarla olan çalışmalarımızın tamamını kayıt altında tutar ve bu şekilde bize bir kredi sicili oluşturarak bizim için bir puanlama yapar. Bankalarla olan çalışmalarımız derken, çektiğimiz krediler, bu kredileri ödeme düzenimiz, kullandığımız kredi kartları ve ödemeleri , bireysel çekler, senetler gibi yaptığımız ödemeler olarak kabul edebiliriz. Ödemelerimizi düzenli olarak yapmadığımızda halk arasında ‘kara liste’ olarak tabir ettiğimiz listeye düşebiliyoruz.

Kara Listeye Neden Gireriz?

Kullandığımız kredi kartları veya çektiğimiz kredileri zamanında ve düzenli olarak ödemeliyiz. Bu ödemeleri geciktirdiğimizde veya ödemediğimiz de kredi sicilimiz etkilenir dolayısıyla kredi notu düşer.  Borçlarımızı 90 gün içerisinde ödemediğimiz takdirde hakkımızda yasal takip başlatılır. 90 gün sonra ödeme yapsak bile, yaptığımız bu hata yani aksaklık kredi siciline yansıyarak bizim için eksi puan olur. Buda kredi notumuzun düşmesine sebebiyet verir.

Bankalarla bu süreç içerisinde anlaşmak en doğru seçenek olacaktır. Anlaşmaz isek ve hakkımızda yasal takip başlarsa bankalar açısından kredi vermeyen kişiler arasına gireriz. Buda bizim geleceğimizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Borcumuzu ödesek bile kara listeden hemen çıkamayız. Borcumuzu ödedikten sonra ve ‘borcu yoktur’ kağıdı aldıktan sonra kara listeden çıkmak mümkün. Ancak şunu unutmamız gerekiyor; 5 sene sonra sicilimiz temizlense bile bankalar geçmişimizi görebilmekte ve ön yargı ile yaklaşarak kredimizi onaylamamakta çekimser davranabilir buda başvurularınızı olumsuz sonuçlandırabilir.

Kara Listeden Çıktıktan Sonra Kredi veya Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Maaş müşterisi olduğumuz bankaya yönelirsek kredi kullanma şansımızı orada arttırır. En azından düzenli bir gelir olduğunu görmek, bankayı rahatlatacağından onaylaması da daha kolay hale gelmektedir.

Bankadan kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmadan önce, ilişkileri güçlendirmek için mevduat hesabı açma, otomatik ödeme talimatı verme gibi yöntemlere başvurarak banka nezdinde + müşteri statüsüne çıkmayı deneyebiliriz.

Hesap açtırdığınız şubeyle iyi ilişkiler kurmak ve kendinizi iyi tanıtmak kredi ve ürünlerini kullanmakta ayrıca faydalı olabilir.

Eğer bu bankalardan kredi kartı almayı başarırsak, düşük limitli seçip düzenli ödemeliyiz. Düzenli ödemeler, kredi puanımızın artmasına yardımcı olacağından yavaş yavaş limiti ödeyebileceğimiz düzeye getirebiliriz.

Hata Olduğunu Düşünenler Ne Yapmalı?

Ödemelerimizi düzenli yapıyoruz ve bankalarla hiç bir problemimiz olmadığını düşünüyorsak ama yine de sicilimizde bir problem görünüyorsa,  hemen www.kkb.com.tr adresine girerek buradan detaylı bilgi alıp  MİDES (Müşteri İtirazlarını Değerlendirme Sistemi) üzerinden düzeltme için başvuru yapmalıyız. Yada sayfanın aşağısında bulunan yorum kısmından bize ulaşarak kara listeden nasıl çıkacağınız hakkında detaylı bilgi verebiliriz.