Tüketiciler, zaman zaman farklı ihtiyaçlar için bankalardan finansal destek almaktadır. Tüketicilerin bankalardaki finansal performansın iyi veya kötü olması, tüketiciyi olumlu ya da olumsuz etkiler. Özellikle tüketicilerin bankalardan aldıkları  kredi ve kredili ürünlerin geri ödemesi bu duruma en büyük etkendir. Tüketici bankadan almış olduğu krediyi geri ödeme konusunda, sıkıntı yaşayabilmektedir. Alınan finansal desteğin belirtilen tarihte bankaya ödenmemesi banka sicilini olumsuz etkileyecektir. Banka vermiş olduğu finansal desteği geri alamadığında müşteri profilinizi BDDK ya bildirmek suretiyle düşürür.

Kara Listeye Girmiş Biri İçin Kredi Notunun Önemi

Kredi notu, banka müşterisinin en az bir kredi ürünü kullanmasına bağlı oluşur. Kredi notunun varlığı kredi ürünü kullanmakla oluşur. Yani kredi kullanmamış bir kişinin kaç tane hesabı olursa olsun kredi notu oluşmaz. Kredi notu bankalar ve BDDK tarafından finansal durumunuzun sayısal veriler üzerinden değerlendirilmesidir. Kredi notu 1-1900 arasında değişir ve küçük sayı notun risk oranının daha yüksek olduğunu gösterir. Tüketici bankadan almış olduğu tüketici, araç, konut benzeri kredi taksitlerini aksattığında kredi notu düşer. Kredi notunun düşmesi kara listeye girmeye neden olur. Kara listeye giren kişinin bankacılık finans destekleri kısıtlanır. Bu nedenle kredi notu kara listeye girme konusunda büyük önem taşır.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltilir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır? 

Kara listeye girmiş olan her tüketicinin listeden çıkmak için ne yapabilirim? Sorusunun cevabını merak ettiği görülmektedir. Kara listeden çıkmak için birkaç önemli adımı takip etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun için gereksiz, kullanılmayan banka hesapları kapatılmalıdır. Böylelikle ödemelerin takibi daha kolay olacaktır. Yapmanız gerekenler arasında birden fazla kredi ürünleri tek bir kredide birleştirmek. Harcamaların kısıtlanıp mevcut borcun en kısa sürede bitirilmesi sağlanmalıdır. Kara listeden çıkmak için bu istikrar, beş yıllık süre ile sağlanmalıdır. Çünkü kara listeye giren kişilerin sicilleri beş yıl süresince denetlenmektedir.

Kara Listede Olanlar Kredi Ürünlerini Kullanabilir mi?

Kara listede olup kredi ihtiyacı olan birçok tüketici kredi çekme durumlarını olup olmadığı konusunda merak içerisindedir. Kara liste, bankaların tıpkı adli bir sicil gibi takip ettikleri bir finansal sicildir. Finansal siciliniz güven verecek durumda değilse bankalardan kredi çekmek imkansızdır. Ancak kredi notunuzu yükseltecek tedbirler uygulamanız yararınıza olacaktır. Ayrıca son beş yıl içerisinde finansal durumunuzu pozitif duruma çevirmeniz yararınıza olacaktır. Kara listede olduğunuzda kredi çekme gibi bir durumun olmadığını bilmeniz gerekir.

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Bankalardan kredi kullanıp ödemelerde gecikme yapanlar en çok kara listede olup olmadıklarını merak ederler. Elbette kara listede olma durumu, yeni kredi çekme açısından çok önemlidir. Kara listede olma durumunu öğrenmek için ilk olarak bankalardan bilgi alınmalıdır. Banka dışında Türkiye Bankalar Birliği Kredi Risk merkezine ulaşarak öğrenmek mümkün. Gerek kara listede olma durumunuz gerekse kredi notuna ilişkin bilgiyi risk merkezinden öğrenebilirsiniz. Finansal risk durumu gözden geçirmekle, risk durumunuza göre tedbir almanızı sağlayabilirsiniz. Bankalardan aldığınız kredi ödemelerini geciktirmeden, yasal takibe düşmeden finansal durumunuzu iyileştirmeniz kara listeye düşme riskini ortadan kaldıracaktır. Kredi alırken, ,geri ödeme gücünüz oranında limit belirlemeniz olası kara listeye düşme riskini azaltacaktır.