Market açmak, Türkiye’de en çok karşılaşılan bir girişimcilik örneğidir. Ticarete atılmak isteyen birçok vatandaşımız market açma fikrini her zaman aklının bir köşesinde bulundurur. KOSGEB ile market açmak günümüzde artık çok kolay hâle geldi. Devlet destekli teşviklerle birlikte market hayali kuran girişimcilere hibe kredi sağlanır. Hatta marketi açtınız daha da büyümek istiyorsunuz bunun için büyütmek için de KOSGEB’den destek almak mümkündür. Ancak Kosgeb ile market açmak için bazı genel uygulanması gereken prosedürler vardır ve bunları uygulamak icap eder. Unutulmamalıdır ki KOSGEB bir devlet kurumudur ve hibe kredinin finansmanı yine devlet tarafından karşılanır. Peki KOSGEB ile market açılır mı? KOSGEB ile market açmak için kredi alabilir miyiz? KOSGEB market kredileri ile alakalı detaylı bilgiyi yazılarımızda bulabilirsiniz.

KOSGEB ile Market Açmak

Hibe kredi almak için bulunduğunuz yere en yakın İşkur veya KOSGEB birimine başvurmak gerekmektedir. Ancak hibe kredi alabilmek için KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmak zorunludur. Ancak zorunlu olması sizi korkutmasın bu kurslara katılmak ve eğitim almak tamamen ücretsizdir. Bu kurslara katılmanız hibe kredinizin onaylanacağı anlamına gelmez. KOSGEB her iş projesini kabul etmek zorunda değildir. Kabul edilebilecek bir iş projesini hazırlamayı öğrenmek için ancak bu kurumun ücretsiz düzenlediği kurslara katılarak öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrası kişi yönelmesi gereken alanın hangisi olduğunu daha iyi kavrar ve belki de market açmanın kendisine uygun bir iş olmadığını fark eder. Yani doğru karar vermek veya verilmiş olan kararın doğru olduğunu teyit etmek açısından da bu eğitim büyük önem taşır.

Asıl sorumuza gelecek olursak, evet KOSGEB ile market açabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi market projenizin diğer projelerden sıyrılarak onaylanması için dikkat etmeniz gereken bir çok nokta var. Yazımızın devamında da projenin onaylanması için dikkat etmeniz gereken yerlere değinelim.

İş Planı Projesinde Hangi Bilgiler Yer Almalıdır?

İş planı projesi, ilk olarak genel bilgileri içermelidir. Genel bilgiler işletmeyi kuracak kişinin veya kişi işletmeyi kurarken ortakları da varsa ortaklarının kimler olduğunun belirtilmesini, bununla beraber işletmenin faaliyetinin ve yaklaşık iş kurma süresininde genel bilgiler alanında belirtilmiş olması gerekir.  

Bunun yanında projede yer alması gereken diğer unsurlar ortakların veya girişimci tek ise girişimcinin, işletmenin ve faaliyetin bilgileridir. Üretim ve yönetim planları finansal plan ile kurumdan talep edilen destek de projede yer almalıdır. Ancak tüm bu bilgilerin kelime kalabalığı söz konusu olmadan net, anlaşılır, resmi, duru bir dille yazılmış olması gerekir. Zira unutulmamalıdır ki projenin kabul edilmesi aşamasında ufak detaylar dahi önem taşır ve detaylara önem göstermek girişimci veya girişimcileri diğer projeler arasında bir adım öne çıkarır.