Türkiye’de kurulmuş olan bir kamu kuruluşu KOSGEB küçük veya orta ölçekli işletmelere destek amacı sağlamak için kurulmuştur. İşletmelerinizde ki işleri geliştirmek için belli bir ölçüde kredi verip, işlerinizi yolunuza koyduğunuzda ödenmesini istemektedirler. Asıl amaç ise küçük ve orta ölçekte olan işletmeleri kalkındırarak Türkiye içerisinde bulunan rekabeti arttırmaktır.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır – KOSGEB Desteği

AR – GE konusunda kendisini geliştirmek isteyen işletmeler kendilerini ciddi bir şekilde kanıtlayıp, KOSGEB’ten alacağı krediyi boşa heba etmeyeceklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Bu durumda işletmenizin önceden yakaladığı bir başarı veya ileride yakalayacağı başarıyı düzgün bir şekilde anlatmalısınız. Bu adımı başarılı bir şekilde geçtiğinizde geriye kalan diğer başvuru şartlarına göz atmak durumundasınız.

KOSGEB Kredisi İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

KOSGEB kredi başvurusu almak için işletmelere özel istenen evraklar tamamlanmalıdır. Bu evrakları belirlerken işletmenizin hangi türde hizmet verdiği önemlidir. Bu evrakları tamamladıktan sonra en temel özellik olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma niteliğini taşımanız gerekmektedir. Eğer farklı bir ülkeye aitseniz bu krediden maalesef yararlanamıyorsunuz. Tamamen Türkiye menşeli firmaların kalkındırılması için kurulan bu kurumun ana ilkesi budur. Onun ardından gelen 18 yaş sınırı bulunuyor. Eğer 18 yaşını doldurup on dokuz yaşından gün aldıysanız krediye başvurmanız durumunda önünüze bir engel çıkarılmayacaktır.  İşletme türü olarak KOBİ ve esnaflar için tamamen ayrı şartlar bulunuyor olup, yine KOSGEB resmi web sitesinden bu türler için ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

Özellikle Girişimci Gençlere Öncelik Veriliyor

KOSGEB yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar kendine güvenen ve güzel işler başarabilecek gençlere 50 bin TL’ye kadar hibe kredisini verirken çok fazla zorluk çıkarmadıklarını belirtmektedirler. Türkiye’de bulunan genç yetenekleri harcamamak adına ve onlara burada iş imkanı sunarak diğer ülkelerde hizmet vermelerinin önüne geçmeyi hedeflemektedirler. Böylece Türkiye’nin genç yetenekleri hem kendilerini geliştirecekler hem de ülkelerine katkıda bulunacaklar. Kurdukları firmalar ile global şirket olma yolunda ilerlemek isterler ise yine devlet desteği arkalarında olacak olup tüm kolaylıklar sağlanacaktır. Kredi konusunda sadece gençlere verilmiyor olup, mantıklı projeleri bulunan herkese kapılarının açık olduklarını belirttiler.