KOSGEB’in 2019 mantar üretim desteği sayesinde mantar işi ile uğraşmak isteyen kişilerin teşvik edilmesi sağlanıyor. KOSGEB özellikle tarım konusunda girişimcilik yapmak isteyen kişilere bazı destekler veriyor. Bu desteklerden bir tanesi hibelerdir. Bu hibelerin geri ödemesi yoktur. Belirli koşulları sağlayan kişiler hibe desteğini alabilir. KOSGEB’in sağladığı bir başka imkan ise faizsiz kedilerdir. Bu kredileri alan kişilerden de geri ödemeler sırasında herhangi bir faiz talep edilmez. Bu desteklerden yararlanabilmek için KOSGEB’in destek verdiği meslek gruplarından bir tanesi ile uğraşmak gereklidir. Mantar üretimi de bunlardan bir tanesidir. Gerekli işlemlerin yapılmasının ardından KOSGEB mantar üretimi desteğinin alınabilmesi mümkündür.

Mantar Üretimi İçin Destek Nasıl Alınır?

KOSGEB mantar üretimi desteğinin alınmasının yolu gerekli olan tüm evrakların temin edilmesinin ardından başvurunun gerçekleştirilmesidir. Herhangi bir KOSGEB desteğinden yararlanabilmek için ilk olarak KOSGEB sistemine kayıt yaptırmak gereklidir. Bu kayıt da internetten yapılabilir. Ayrıca bu desteği alabilmek için daha önceden alınmış olan bir KOSGEB desteğinin olmaması da şarttır. Daha sonrasında başvurular e devlet ya da KOSGEB üzerinden gerçekleştirilebilir. E devletten başvuruda bulunacak olan kişiler ilk olarak sisteme giriş yapmaları gereklidir. Daha sonrasında KOSGEB’in ekranı açılabilir ve başvuru işlemleri yapılabilir.

KOSGEB Desteği Alabilmek İçin Gerekli Olanlar Nelerdir?

KOSGEB mantar desteği için gerekli olan şartlardan bir tanesi uygun bir mantar tesisinin kurulmasıdır. KOSGEB mantar yetiştiriciliği için kredi vermeden önce başvuran kişinin bu işi yapabilecek olup olmadığına bakıyor. Mantar üretimi ya da tarım konusunda çok bilgisi olmayan kişilere KOSGEB’in destek verme ihtimali de düşüktür. Bunun için de mantar tesisinin gerektiği şekilde kurulması önemlidir. Tesis kurumunu KOSGEB’ten aldığı destek ile yapmak isteyen kişilerin de iş planını başvuru evraklarına eklemesi gereklidir. İş planında kurulacak olan tesisin nasıl olacağına dair detaylı bilgi sunulmalıdır. Ayrıca beklenen zorluklar ve bunlarla nasıl baş edileceği konusunda da bilgiler iş planında olmalıdır.

Girişimcilik Eğitimine Katılma Zorunluluğu

Destek için girişimcilik eğitimi zorunluluğu KOSGEB tarafından getirilmiş bir uygulamadır. Girişimcilik desteği alarak mantar üretimi yapmak isteyen kişilerin ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitimi alması gereklidir. 32 saatlik olan bu eğitimin sonunda kursiyerlere sertifika veriliyor. Girişimcilik desteklerine başvurabilmek için de bu sertifikanın olması şarttır. Uygulamalı girişimcilik eğitiminde bir işletmede neler olması gerektiği zorlu koşullar ile nasıl baş edileceğine dair bilgiler aktarılıyor.

Mantar Çadırı Kurulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mantar çadırında olması gereken şeylerden bir tanesi yüksek wat gücüne sahip klimalardır. Mantar üretimi yapacak olan kişilerin muhakkak çadır kurmaları gereklidir. Bu çadır kurulurken de mantar için en uygun olan koşulların neler olduğuna dikkat edilmeli ve ona göre çadır hazırlanmalıdır. Klimada bu çadırların olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Çadırın içerisinin mantar için gerekli sıcaklığa getirilebilmesi için hem ısıtma hem de soğutma gücü yüksek olan bir klima çadıra konmalıdır. Bunun dışında mantar çadırında olması gereken şeyler arasında şunlar vardır:

 • Hem soğutmayı hem de nemlendirmeyi sağlayabilecek petekler,
 • Havalandırma fanları,
 • Sisleme makineleri,
 • Elektrik ünitesi,
 • Termometrenin yanı sıra çubuk termometre aletleri.

Mantar Üretimi İçin Kredi ve Destekler

TKDK’nin Mantar Üretimi İçin Desteği Var Mı?

TKDK mantar üretimi desteğini sadece belirli iller için veriyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yani TKDK de tarımsal faaliyetlerde bulunan kişilere destek veriyor. KOSGEB mantar üretimi desteğinin yanı sıra TKDK’nin de desteğine başvurabilmek mümkündür. TKDK 2017 yılında mantar üretimi konusunda destek sağlamaya başladı. Bu destek 2018 yılında da devam ederken 2019 yılında da desteğin süreceği açıklandı. Bu destek için başvurular Tarım ve Orman Bakanlığının il ya da ilçe müdürlüklerine yapılıyor. Nasıl başvuracağına dair detaylı bir bilgi isteyen kişiler de TKDK’nin sitesine girebilir ve bu site üzerinden başvuru yol haritasına ulaşabilir. TKDK’nin mantar üretimi için destek verdiği illerden bazıları da şu şekildedir:

 • Amasya,
 • Ankara,
 • Bursa,
 • Denizli,
 • Konya,
 • Samsun,

Ziraat Bankası’nın Mantar Üretimi İçin Verdiği Kredi Hangisidir?

Ziraat Bankası bitkisel üretim kredileri ile mantar üretimi için kredi alabilmek mümkündür. KOSGEB desteğinden yararlanamayan kişilerin kredi için başvurabilecekleri adreslerden bir tanesi Ziraat Bankası’dır. Ziraat bankası bitkisel üretim faaliyetleri için iki farklı kredi veriyor. Bunlardan bir tanesi İşletme Kredisi bir diğeri ise Yatırım Kredileridir. İşletme kredileri tohum, gübre, pazarlama ve nakliye gibi giderlerin karşılanması için verilen bir kredidir. Yatırım kredilerinin kapsadığı harcamalar ise şunlardır:

 • Soğuk hava deposu,
 • Tesislerin kurulması ya da bir tesisin satın alınması,
 • Sulama sistemlerinin kurulması,
 • Enerji yatırımları.

Bu kredinin faiz oranı hakkında bilgi almak isteyen kişilerin en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmeleri ya da bankanın çağrı merkezi ile iletişime geçmeleri gereklidir.

Vakıfbank Tarımsal Destek Kredisi İle Mantar Üretimi Yapmak

Vakıfbank’tan çiftçiye verilen kredilere başvurarak mantar üretimi yapabilmek için kredi alınabilir.  Vakıfbank çiftçiye tam destek sloganıyla kredi kampanyası yürütüyor. Bu kredi ile tarımsal ekipmanların alınabilmesi mümkün oluyor. Vakıfbank ayrıca çiftçilere özel kartlar da veriyor. Bu kartlar sayesinde de çiftçiler yaptıkları harcamalar için ekstra taksit fırsatı yakalayabiliyor. Bu krediye başvurmak da oldukça kolaydır. Başvuru işlemleri için ilk olarak Vakıfbank’ın internet sitesi açılmalıdır. Daha sonrasında çiftçiye tam destek kampanyasının sayfasına girilmelidir. Bu sayfada hemen başvur linki mevcuttur. Bu linke girilmesinin ardından çıkan bilgilerin doldurulması ile başvuru işlemi tamamlanabilir.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Halkbank Kredisi

Halkbank tarım kredisi ile mantar üretimi yapılabilmesine olanak veriliyor. Tarım ile uğraşan kişilere destek veren bankalardan bir diğer Halkbank’tır. Halkbank çiftçilere farklı kredi fırsatı sunuyor. Uygun faiz oranlı olan bu krediler de mantar üretimi yapmak isteyen kişilerin büyük ilgisini çekiyor. Halkbank’ın tarım sektörüne verdiği kredilerden bazıları şunlardır:

 • Traktör ve tarım makinaları kredisi,
 • Sera işletme ve sera yapım kredisi,
 • Tarımsal sulama sistemi kredisi,
 • Kırsal arazi alım kredisi.

Tüm bu krediler hakkında detaylı bildi Halkbank’ın internet sitesinde mevcuttur. Bunun yanı sıra banka şubelerine giderek de size en uygun kredinin hangisi olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

İş Bankası Tarımsal Faaliyetler Kredisi

İş Bankası tarım kredileri ile mantar üreticiliği yapmak isteyen kişiler tarafından da kullanılabiliyor. İş Bankası tarımsal faaliyette bulunmak isteyen ya da hali hazırda bu işi yapan kişilere ihtiyaçları olan krediyi sağlıyor. Bu krediye de başvurabilmek için İş Bankası’nın internet sitesine girilmesi yeterlidir.

Akbank’tan Mantar Üretimi İçin Kredi Nasıl Alınır?

Mantar üretimi için Akbank tarım kredilerinden faydalanılabilir. Akbank tarımsal faaliyetlerde bulunan kişiler için farklı krediler veriyor. Bu kredilerden bazıları şunlardır:

 • Sera kredisi,
 • Arsa/tarla/bahçe alımı kredisi,
 • Ticari araç kredisi,
 • Uzun vadeli yatırım kredisi.

Tüm bu kredilere dair bilgi Akbank’ın internet sitesinde mevcut. KOSGEB mantar üretimi desteğinden yararlanamayan ya da bu desteğin yeterli gelmediği kişiler Akbank’ın tarımsal faaliyetler için verdiği krediye başvurabilir. Akbank’ın tarım bankacılığı kredileri faiz oranları ve vade sayıları da alınacak olan krediye göre farklılık gösteriyor.