KOSGEB nitelikli personel destek şartlarını sağlayan orta ve küçük ölçekli işletmeler aynı anda 2 personele kadar destek sağlıyor. 3 yıl boyunca toplam 50.000 TL’ye kadar hibe desteği sağlayan nitelikli eleman desteği ile sizde nitelikli eleman istihdam ederek işletmenizi kalkındırabilir, büyütebilir ve yeni alanlara açılabilirsiniz.

KOSGEB Nedir?

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı olarak da bilinen KOSGEB Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kurumdur. Türkiye’de hizmet veren küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesine, ekonomideki yerinin artmasına ve rekabet koşullarına ayak uydurmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir. Girişimciliği desteklemek amacıyla kurulan bu kurum özellikle genç girişimcilere önem vermektedir. 100.000 TL’ye varan hibe seçenekleri sunan KOSGEB ayrıca girişimcilik kurslarıyla işsizlere iş fırsatları sunmaktadır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

KOSGEB nitelikli personel desteği işletmenizde istihdamını sağlayacağınız nitelikli elemanlar için aylık olarak verilen destektir. Bu destek hibe niteliğinde olup aynı anda 2 nitelikli elemana kadar verilebilmektedir. Bu destek kapsamında toplam 4 eleman için destek başvurusunda bulunabilirsiniz.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği 2020

2020 yılı itibariyle KOSGEB tarafından işletmelere verilen bu desteğe sahip başvuru yapmak için aranan özellikler şu şekilde belirtilmiştir;

 • Nitelikli eleman desteğinden faydalanmak isteyen işletmeler destek başvuru tarihi itibariyle son bir sene yani 12 ay içerisinde istihdam edilmemiş yüksek öğretim mezunlarına verilmektedir. Ayrıca bu kişinin işletmede tam zamanlı olarak çalışıyor olması şartı da bulunmakta.
 • Bu destekten faydalanmak isteyen işletmeler başvuruyu yaptığı tarih itibariyle işletme bünyesinde en az 5 sigortalı eleman bulundurmalı. Burada tespit başvuru yapılan tarihten önceki son SGK Sigorta Hizmet Listesi üzerinden yapılmaktadır.
 • Nitelikli eleman desteği başvuru itibariyle yeni alınacak olan nitelikli elemanlar için verilmektedir. Başvurunun kabul edildiği tarihten sonra en geç 45 gün içinde nitelikli eleman istihdamını sağlamanız gerekir. Eğer bu süreç içerisinde istihdam sağlayamazsanız başvurunuz iptal edilecektir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları 2020

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartlara sahipseniz KOSGEB tarafından sunulan bu hizmete başvuru yapabilirsiniz. Ancak nitelikli eleman desteği alabilmek için şu destek unsurlarını da dikkate almalısınız;

 • İşletmeler aynı anda en fazla 2 personel için bu destekten yararlanabilecekleri gibi program dahilinde toplam 4 eleman için bu destekten fayda sağlayabilirler.
 • İstihdam edilen nitelikli elemanın mezuniyet durumu başvuru tarihi göz önüne alınarak yapılır. Yani başvuru tarihinden sonra mezun olan nitelikli personele istihdam sağlarsanız bu destekten faydalanamazsınız.
 • Bazı yasal yükümlülükler dışında alınan nitelikli eleman emekli, yabancı uyruklu, işletme sahibi ve ortaklarının anne, baba, kardeş, eş ve çocukları bu destek kapsamına dahil edilemez.
 • Askerlik, doğum gibi sebepler yüzünden nitelikli eleman desteği kapsamında işe alınan eleman yeniden aynı iş yerinde devam ederek bu destekten faydalanabilir. Ancak bu durumda yeni başvuru yapmak gerecektir.
 • Nitelikli eleman desteği kapsamında alınan elemanın sadece destek verilen işletmede sigorta kaydının olması gerekir. Aksi takdirde sonraki aylar için destek ödemesi alamaz.
 • Destek kapsamında alınan nitelikli elemanın kendi isteğiyle işten ayrılması ya da işletmenin yönetim ve temsil yetkisi durumunda KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden bilgi verilerek elemanın destek süreci sonlandırılır.
 • İlk ay için destek tutarının belirlenmesinde nitelikli elemanın işe giriş tarihi göz önüne alınır.
 • Nitelikli işçi kapsamında alınan eleman tarafından iş kazası, doğum ya da hastalık gibi nedenlerden dolayı alınan rapor ile işe ara vermesi durumunda rapor bitiminde eleman işe devam ederse destek süreci devam edecektir. Ancak rapor süresince SGK tarafından verilen geçici iş göremezlik ödeneği verilmez.

Destek Kapsamında Verilen Ücretler

Toplam 4 personele kadar maaş desteği alabileceğiniz nitelikli eleman yardımından alabileceğiniz maksimum miktar 50.000 TL ile sınırlandırılmıştır. İstihdam edilen kişi için alacağınız aylık destek miktarı elemanın öğretim durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca yukarıda koşullarda da belirttiğimiz gibi kişinin mezuniyet durumunda başvuru tarihi esas alınmaktadır. Yani istihdamını sağladığınız nitelikli eleman destek için başvuru yaptığınız tarihten önce mezun olmalıdır. KOSGEB tarafından sunulan nitelikli eleman desteği aylık miktarları ise şöyledir;

 • 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları için aylık 1.500 TL
 • 4 yıllık yüksekokul ve fakülte mezunları için aylık 2.000 TL
 • Yüksek lisans ve üzeri derecede mezun olan kişiler içinse aylık 2.500 TL destek verilmektedir.

Ayrıca istihdam edilecek olan kişi kadın veya başvuru tarihi esas alındığında 30 yaşından küçük ise belirttiğimiz limitlere ek 1.000 TL daha eklenmektedir.

Nitelikli Eleman Desteği Başvurusu

Gerekli şartları sağlıyorsanız KOSGEB nitelikli destek başvurusunu kolay bir şekilde yapmanız mümkündür. Bu destekten yararlanmak için şu işlemleri sırayla yapmalısınız;

 • KOSGEB internet sitesine girerek işletmenizi kayıt ettiriniz.
 • Destek kapsamında yer alan KOBİ beyannamesini doldurunuz
 • İlinizde bulunan KOSGEB merkezine giderek gerekli belgeleri tamamlamalısınız
 • KOSGEB sitesinde yer alan Nitelikli eleman istihdam desteği başvuru formu ve nitelikli eleman istidam desteği ödeme talep formunu indirerek sizden istenen boşlukları doldurun
 • Belgeleri KOSGEB KOBİ bilgi sistemine yükleyin.
 • SGK’dan alınan Sigorta hizmet listesi, nitelikli elemana ait ücret bordrosu, elemana ödenmiş maaşın banka dekontu ve SGK borcu yoktur yazısı sisteme yüklenmelidir.

KOSGEB Destekleri 2020

KOSGEB sadece nitelikli eleman desteğinde değil daha birçok yardımla orta ve küçük ölçekteki işletmeleri desteklemektedir. Genel kapsamda bakıldığında ise KOSGEB tarafından verilen destekler şu şekildedir;

kosgeb kadınlara hibe

KOSGEB Yurtdışı Fuar Desteği

KOSGEB yeni pazarlara açılmak isteyen ve yurt dışı iş becerilerini arttırmak isteyen işletmelere belirli oranda yurtdışı fuar desteği sağlamaktadır. Yurtdışı fuar desteğine başvuruda bulanabilmek için esnaf odası, ticaret odası, sanayi odası gibi meslek kuruluşları üzerinden başvuru yapmak gerekmekte. Bazen de KOSGEB müdürlüğü tarafından bu tarz geziler düzenlenebilmektedir. KOSGEB tarafından yapılacak olan geziler sitenin duyurular kısmında yer alan yurt dışı iş gezisi duyuruları kısmında yer almaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu

KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelere destek verdiği gibi girişimci olmak isteyen adaylara il merkezlerinde kurslarda düzenlemektedir. KOSGEB internet sitesi üzerinden içeriği ve tarihleri paylaşılan bu kurslara sizlerde katılarak girişimci olmanın ilk adımını atabilirsiniz. 25 kişilik sınıflarda 32 saat ders işlenerek tamamlanan bu kursların sonunda bir de sınav yapılmaktadır. Sınavdan başarılı olarak geçen kişiler projeler hazırlayarak KOSGEB tarafından verilen hibelere sahip olabilirler. KOSGEB girişimcilik kursları tamamen ücretsiz olup devam zorunluluğu da bulunmaktadır. KOSGEB girişimcilik kursundan başarılı olarak geçmek istiyorsanız %80’ın üzerinde derse gelme koşulunu sağlamalısınız. Ayrıca bazı özel ders talebinde bulunmanız durumda sizden ücret istenebilmektedir.

KOSGEB İletişim

KOSGEB ile iletişim kurabilmek için şubelere gidebilir ya da çağrı merkeziyle iletişim kurabilirsiniz. Pazartesi’den cumartesi gününe kadar çalışan çağrı merkezine saat 08.30 ile 17.30 saatleri arasında 444 1 567 numarasından ulaşabilirsiniz. Ya da 0312 595 07 15 numarasını kullanarak direk KOSGEB İdaresi Başkanlığına ulaşabilirsiniz. Neredeyse her il ve ilçede bulunan KOSGEB merkezlerine giderek de iletişim sağlayabilirsiniz. Bunların dışında facebook, twitter, instagram ve youtube üzerinden de KOSGEB’i takip ederek nitelikli eleman desteği gibi destekler hakkında bilgilere sahip olabilirsiniz.