Kadın girişimci sayısının artması ve mevcut girişimcilerin işletmelerini daha sürdürebilir hale getirmeleri için KOSGEB’in kadın girişimcilere verdiği destekler, devam ediyor. Eskiden verilmeye başlanan desteklerin yanına yeni ve farklı niteliklere sahip desteklerinde sunulmaya başlanması, birçok kadın girişimcinin iş kurma hayallerini gerçekleştirmiş durumda.

KOSGEB’in kadın girişimcilere verdiği destekler hakkındaki detayları, tüm kapsamlarıyla yazımızın devamında bulabilir ve şartlarınızın uyması halinde başvurularınızı yapabilirsiniz. Kadın girişimcilere devlet destekli verilen hibeler ve krediler, yeni işletmek kurmak isteyenlere önemli avantajlar sunuyor.

KOSGEB’in Kadın Girişimcilere Verdiği Destekler

kosgeb kadınlara hibe

KOSGEB’in kadın girişimcilere verdiği destekler

Yenilikçi Fikri Olanlara 50 Bin Lira Hibe Desteği

Yeni bir fikri olan ve bu fikir çerçevesinde iş kurmak isteyen kadınlara özel verilen 50 bin TL hibe desteği, kadınların yeni iş kurmaları konusunda önemli bir sermaye avantajı sağlıyor. KOSGEB Kadın girişimci hibesi başvuru şartları, şunlardır.

 • KOSGEB uygulamalı eğitimlere katılarak, sertifika sahibi olmak
 • Ön yeterlilik sınavından başarı sağlamak
 • Yeni iş fikrini ya da işinizi nasıl geliştirmek istediğinizi anlatan, detaylı bir proje sunmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Devam eden bir KOSGEB kredisinin olmaması
 • Girişimci adayının, 40 yaşını aşmamış olması gerekmektedir.

Şartları sağlayan kadın girişimcinin projesinin kabul görmesi durumunda, devlet desteğiyle KOSGEB tarafından 50 bin TL geri ödemesiz girişimci kadın hibesi verilmektedir.

50 Bini Geri Ödemesiz 150 Bin TL KOSGEB Desteği

İstihdam sorunlarının çözümüne katkı sunmak ve ekonomik kalkınmayı sağlayarak kadın girişimcilerin sayısını artırmak amacıyla, toplamda 150 bin TL destek veriliyor. KOSGEB’in kadın girişimcilere verdiği destekler arasındaki bu desteğin 50 bin TL kadarı, hibe olarak veriliyor. Yani bu desteği almaya hak kazananlar, 150 bin TL almasına rağmen geri ödemeyi 100 bin TL olarak yapacaklar. 50 bin TL devlet tarafından karşılıksız hibe olarak verilmektedir.

 • KOSGEB girişimcilik kursunun başarıyla tamamlanması şartı bulunmaktadır.
 • Girişim kapsamında alınacak makine ve diğer teçhizatlar, ofis malzemeleri ve diğer araç gereçlerin, faturalandırılmış olması şartı bulunmaktadır.
 • KOSGEB’in onaylayacağı, sağlam bir iş projesinin profesyonel bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.

Bu destek kapsamında ayrıca, farklı ödüllerde verilmektedir. Projesi birinci olan kişiye 25 bin, ikinci olana 20 bin ve üçüncü en başarılı iş planına sahip olan kişilereyse 15 bin TL ödül verilmektedir.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

Bu destek programı normalde direk olarak KOSGEB’in kadın girişimcilere verdiği destekler arasında yer almasa da, kadın erkek ayrımı olmadan herkese verilmesi ve konumuzun kadınların alabileceği destekler olması nedeniyle, listemize ekledik.

Bu destek kapsamında KOSGEB, geleneksel girişimcilere 60 bin TL’ye kadar, İleri girişimcilere ise 370 bin TL’ye kadar destek sağlamaktadır. Girişimcilerinin işlerini yürütmek ve yeni iş kurmak için ihtiyaç duydukları finansal desteği sağlamak ve başarılı bulunan iş planlarının ödüllendirilmesi sağlanmaktadır.

Ayrıca işsizlik sorununun çözülmesi ve yeni iş alanlarının açılmasının amaçlandığı destek programına, şartları sağlayan kadın erkek herkes başvuru yapabilmektedir. Bu desteğin başvuru şartları, aşağıdaki gibidir.

 • Yeni işletme kurmak isteyenlere ya da son 1 yıl içerisinde kurulan işletmelere sağlanan bir destektir.
 • Başvuru sahibi girişimcinin engelli, şehit yakını, gazi, kadın ve genç olması durumunda, farklı performans dönemlerine göre düzenlenen proje kapsamında alacakları tutarın üzerine, +5000 TL fazladan ödeme yapılır.
 • İşletme koçluğu ve danışmanlık hizmeti alacaklara, bu hizmeti sağlıklı bir şekilde almaları için 10 bin TL destek sağlanmaktadır.
 • Girişimcilerin, KOSGEB girişimcilik kursunu bitirmiş olmaları gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin, KOSGEB üzerinde mevcutta devam eden başka bir kredisinin ya da yakın zamanda alınmış hibe desteğinin olmaması gerekir.
 • Başvuru sahibi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.

Nitelikli Eleman İstihdam Desteği

Mevcutta işletmesi olan kadınların yararlanabileceği bir destek olan ve nitelikli elemanların istihdamını amaçlayan bu destek, küçük ve orta ölçekli işletmelere verilmektedir. Eğer bu şartlarda bir işletmeniz bulunuyorsa, en az iki kişi olmak üzere dört yıllık üniversite mezununu işe alarak destekten yararlanabilirsiniz.

Bu destek son 1 ay işe alınanlar için geçerli olup, işletme sahibi ve ortaklarının birinci dereceden akrabaları, emekliler ve yabancı uyruklu kişilerin istihdamı bu desteğin dışında kalmaktadır. Devlet tarafından verilecek bu desteğin her çalışan için net ücret üzerinden hesaplanması ve 1500 TL’yi geçmemesi gerekmektedir. Şayet üst limitten destek alınması halinde, yıllık 20 bin TL’ye kadar istihdam desteği almak mümkündür.

Tanıtım Desteği

KOSGEB’in kadın girişimcilere vermiş olduğu destekler arasındaki tanıtım desteği, aynı zamanda tüm işletme sahiplerinin, şartları sağlaması halinde yararlanabilecekleri desteklerden birisidir.

Yine mevcut işletmesi bulunanları kapsayan bu destek, tanıtımlarını gerek ulusal ve gerekse uluslararası alanda yapmak isteyen işletmelere verilmektedir. Yazılı ve görsel basın, el ilanları, internet tanıtımları ve farklı reklam alanları için, üst limit 10 bin TL olmak üzere geri ödemesiz KOSGEB tanıtım desteği almanız mümkündür.

30 Bin TL Yeni Girişimci Desteği

Kadın girişimcilere pozitif ayrımcılığın yapıldığı ve KOSGEB’in kadın girişimcilere verdiği destekler kapsamında değerlendirilebilecek kredi desteği, özellikle solucan, mantar vb. yetiştiricilik yapmak isteyen kadınları hedeflemektedir.

Destek toplamda 30 bin TL olup, geri ödeme şartları oldukça rahattır.

KOSGEB’in kadın girişimcilere verdiği destekler

KOSGEB Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

KOSGEB Başvuru Evrakları ve Şartları

 • Yeni girişimci başvurularında, adınıza kayıtlı benzer bir girişimin olmaması gerekir.
 • Daha önceden başvuru yapılmış ve reddedilmiş proje başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Girişimcilik kursunu tamamlamış olmak
 • Detaylı iş planının hazırlanıp sunulması
 • Tanınan süre kapsamında başvurunun yapılması
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Hazırlanan projenin, başka bir KOSGEB şubesine sunulmamış olması
 • Başvuru yapılacak proje için aranan şartların sağlanıyor olması
 • KOSGEB sistemi üzerinden KOSGEB taahhütnamesinin doldurulması
 • Başvurulan projeye uygun yaş aralığında olmak
 • İşletmeler için imza beyannamesi
 • Tam ve doğru bir şekilde doldurulmuş başvuru formu
 • Daha önceden satın alınmış olan ve projenizdeki listede yer alan ürünlerin faturaları
 • Şehit yakını ve gazi gibi öncelikli girişimciler listesinde bulunuyorsanız, bu durumu ispat eden belgeler
 • 18 yaşından küçük olmamak
 • KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak
 • Türkiye Bankalar Birliği Risk merkez kayıtlarında kara listede bulunmamak

Değişen şartlara göre KOSGEB destekleri %70’leri bulabilirken, kadınlara verilen KOSGEB destekleri %90’ları bulabilmektedir.

Gibi şart ve evraklar, KOSGEB kadın girişimci başvuru şartları arasında yer almaktadır. Başvurularınızı kurumun internet adresi üzerinden ya da direk olarak kurum müdürlüklerinden yapabilirsiniz. Daha sağlıklı bir başvuru için, kurum müdürlüklerinden yapılması daha uygun olacakır. Kadın Girişimciliği (Women Entrepreneurship)  yazısıda sizin için ilham kaynağı olabilir.

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar

Kadınlara verilen KOSGEB destekleri, KOSGEB anlaşmalı bankalar üzerinden sağlanmaktadır. Yani projenizin kabul görmesi durumunda elde edeceğiniz destek, kurumun anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden sağlanmaktadır.

Projenizin kabul edilmesi halinde kurum size e-posta ya da SMS aracılığıyla ve bir liste şeklinde, yapmanız gerekenleri iletecektir. Bu bildirimlerde, kurumun anlaşmalı olduğu bankaların listesi de yer almaktadır.

Akbank

Ziraat Bankası

QNB Finansbank

Vakıfbank

Halkbank

Yapı Kredi Bankası

Türkiye İş Bankası

Ayrıca Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2019 başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

KOSGEB bazı işletmeler için faiz desteği de sunmaktadır. İşletmeniz için hazırlayacağınız genişleme projeleri kapsamında KOSGEB direk olarak anapara desteği sunmasa bile, anlaşmalı olduğu bankalardan çekilecek kredilerin faizlerini kurum karşılamaktadır. Bu durum her çekilecek kredi için geçerli olmayıp, kurumun internet sitesi üzerinden daha önceden duyurusu yapılan krediler için geçerlidir.

KOSGEB’in kadınlara verdiği destekler hakkında sormak istediklerinizi, yorum kısmından bize ileterek daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Kosgeb Faizsiz Kredi Desteği ve Şartları 2019