Küçükbaş Koyun Keçi Kredisi 2019 Başvuruları başlamıştır. Peki Bu Kredi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? detaylar yazımızda. Devlet destekli Koyun, keçi, kuzu, koç kısaca küçükbaş hayvan satın alarak hayvancılık yapmak istediğinize göre bu yazımızı okumaktasınız. Öncelikle bu işte iyi para olduğunu söylemekle başlamak istiyorum. Fabrikada çalışan bir işçiye göre çok daha kısa sürede, birikim yapabilir ve hayvancılıktan para kazanabileceğinizi unutmayın. 2019 yılında Koyun kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir isimli makalemizde detaylıca size açıklayacağız. Devletten destek bekleyen, bu destek ve hibelerle küçükbaş hayvan almak isteyen, kuzu, kurbanlık bakmak isteyen çiftçilere verilen destekler ve teşvikleri de sizler için değerlendireceğiz. Şunu belirtmek isterim ki Türkiye’ de koyun kredisi çekmek isteyenlere destek veren kurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıdır. Başka hiçbir kuruluş size bu desteği sağlamamaktadır.

Küçükbaş keçi ve koyun almak için kredi şartları

Hayvan kredisi almak isteyenlerin en çok başvuru yaptıkları yerlerden biride diğer özel banka şubeleridir.

Bunun haricinde KOSGEB gibi kurumlardan hayvan almak için para desteği maalesef alamazsınız. Kuzulu koyun veya koç almak isteyenlere en düşük faizli kredi veren bankada Ziraat Bankasıdır. İster kuzu alın, ister saanen keçisi, ilk uğrayacağınız banka uygun faiz sebebiyle ve desteği yönünden Ziraat Bankası olmalıdır.

Küçükbaş hayvancılık keçi ve koyun kredisi nasıl alınır?

2018 yılında Tarım Müdürlükleri proje karşılığında otuz bin lira değerinde hayvan veriyor. Bunun için başvuru tarihleri kapandı destekler dağıtıldı. Tigem adı verilen müdürlükler tarafından projesi onay alan kişiler otuz bin lira değerinde küçükbaş koyun veya keçiye sahip olarak hayvancılığa başladılar bile. Ayrıca bu destek geri ödemesiz verildiğinden başvurularda maximum düzeye ulaşmıştır. Yani bu kurumdan kredi alan Hayvan sahibi çiftçiler koyun kredisini geri ödemek zorunda olmayacaklar.  Birçok yazımızda da bu konuyu dile getirdik. KOSGEB denen kurum KOYUNCULUK kredisi falan vermemektedir. 2018 yılında köye dönüş programı kapsamında yeniden 30 bin lira genç çiftçi hibesi verileceği belirtilmiş olup, 2019 yılı için başvurular başlamıştır.

Koyun Keçi almadan önce kendinize şu soruyu sormalısınız. Besicilik mi yapacaksınız? (Et üretimi için) Süt hayvancılığı mı yapacaksınız? (Süt satmak, süt ve süt ürünleri üretimi için) Her iki koşulda Devlet bankalarının en büyüğü ve en çok destek veren ZllRAAT Bankası her yönüyle tercih edilmeli. Zaten en çok desteği de Ziraat vermektedir. İster süt için hayvan bakın, ister et için Ziraat bankasında her daim krediniz hazır.

Ziraat bankası koyun keçi kredisi faiz oranları hesaplama

koyun keçi kredisi faiz oranları hesaplama

Faizsiz koyun kredisi veren banka maalesef şuan yok arkadaşlar. Bu sebeple hayvancılık kredisi için minimum %5 faiz ödemeniz gerekiyor. Bu faizi ise hemen hesaplayalım. 50 bin lira koyun kredisi çeken bir müşterinin aylık ödemesi gereken tutarları aşağıda sizler için hesaplayarak belirttim. Banka 7 yıl geri ödemeli hayvan kredisi vermektedir. Bu da 84 ay etmektedir. Ziraat Bankasından 84 ay vadeli 50 bin lira küçükbaş kredi hesabı aşağıda belirtilmiştir.

Kredi türü: Koyun Keçi Kredisi
Kredi tutarı: 50,000 TL
Faiz oranı: %0.42
Taksit sayısı: 84 ay
Taksit tutarı: 730.20 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 61,336.58 TL.

Bu hesaba göre yılda %5 olan faiz aylık %0,42 olarak hesaplanmıştır. Gördüğünüz üzere banka şubelerinden %1,15 oranlarıyla çiftçilere ihtiyaç kredisi verildiğini düşünülürse, küçükbaş hayvan almak için ZİRAAT bankasının en uygun  olduğunu hepimiz görüyoruz. Bu sebeple Ziraat Bankası devlet bankası olduğundan üretici ve çiftçiyi en çok destekleyen banka olma sıfatını halen koruduğu gibi uzun yıllar korumaya devam edecektir.

Şekerbank küçükbaş koyun keçi alma kredisi şartları nelerdir?

En az 2 senedir hayvancılık yapan, 50 keçisi veya 25 koyunu olan, (Hayvanlar küpeli olacak) 60 aylık vadede kredisini geri ödeyebilecek, Yılda bir kez ödeme şartını yerine getirebilecek çiftçiler ile üreticilere Şekerbank kredi vermektedir. Şekerbank bu kredi ile kalmayıp, Hasat Kart, Hasat Pos, adı altında ki projeleriyle çiftçilere hasat ve süt zamanında ödeme imkanı sağlamış ve aile çiftliği ile ise, köye kesin dönüş yapmak isteyenlere çiftlik kurabilmeleri amacıyla imkan sağlamıştır. Ayrıca Şekerbank koyun kredisini kendi web sitesinden de detaylıca inceleyebilirsiniz.

Çiftçilerin inek veya koyun almak için ziyaret ettikleri, faiz oranlarının ve avantajlarının olduğunu söyledikleri kurum Tarım ve Kredi Kooperatifleridir. Bu kooperatifler çiftçinin tüm ihtiyaçlarına 50.000 tl para vermektedirler. Kooperatiflerce verilen küçükbaş hayvan kredilerini de ayrıca inceleyebilirsiniz.

2019 yılında çiftçiye destek veren diğer banka şubeleri

Koç, koyun, kuzu, inek, buzağı, manda, düve almak için devlet desteği ve uygun faiz sebebiyle önce Ziraat Bankasına sonra diğer bankaların en düşük faizli kredilerini inceleyerek karşılaştırmalarınızı yapmanızı öneririm. 20 koyun alarak çiftlik kurmayı ve 20 koyundan ailenizi geçindirmeyi amaçlıyor iseniz, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu sebeple hesaplama işlemlerini dikkatli ve ayrıntılı yapın. Sormak istediğiniz soruları aşağıda ki yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.