Kredi borcunu erken kapatma işlemi, kredinin vadesi dolmadan, kalan tutarları tek seferde kapatmak amacıyla yapılmaktadır. Vadesi dolmayan borçlarınızı kapatmak isterseniz, bankanızla iletişime geçebilirsiniz. Böylece, talebiniz işleme alınacak ve borçlarınız tek bir taksit halinde hesabınıza yansıtılacaktır.

Kredi Borcunu Erken Kapatma Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi kullanan kişiler, kredilerini isterlerse vadesi gelmeden kapatabiliyor. Bu durumda bankalar; krediye yansıtılan faizleri, ödemesi erken yapıldığından dolayı, kalan taksitlerden düşüyor. Borcu indirimli haliyle yani anapara tutarıyla ödemiş oluyorsunuz.

Erken kredi kapatma talebinizi bankanızla iletişime geçerek belirtebilirsiniz. Bankanızın çağrı merkezini arayarak başvuru yapabilirsiniz. Fakat bazı bankalar erken kapama işlemini yalnızca şubelerden yapmaktadır. Konut kredisini erken kapatmak istediğinizdeyse; kalan kredi limiti ve vade sayısına göre değişen oranlarda, ceza tutarları yansıtılabilmektedir. Bu tür kredilerde, banka şubelerine giderek bilgi almalısınız.

Kredi Borcunu Erken Kapatma Ödeme Hesaplaması

10.000 TL tutarlı bir ihtiyaç kredisinin; %2,34 faiz oranı, %5 BSMV ve %15 KKDF vergi oranlarıyla, 24 ay vadeli kullanıldığını varsayarsak;

  • Taksit tutarı 578,33 TL olacaktır. 3. taksitte erken kapama yapılması talep edildiğinde; geriye kalan anapara tutarına, 1 taksit tutarı kadar daha eklenerek, erken kapama tutarı öğrenilebilir.
  • Kredi kullanımı sırasında verilen ödeme planında, 3. Taksitle birlikte kalan anapara tutarı 9.082,12 TL olduğunu düşünürsek, bu kişinin toplamda 9.660,45 TL ödemesi gerekir.
  • Böyle bir hesaplamaya göre; kişinin erken kapamadan elde ettiği kazanç ise ödenen taksit sayısı ve erken kapama tutarının hesaplanmasıyla belirlenir. 3 taksit toplamı 1.734,99 TL olacağından, kişi bu kredi için toplamda 11.335,44 TL ödeme yapmıştır. Geri ödemesi 13.879,89 TL tutarlı bu krediden, tüketici 2.544,45 TL kar elde edecektir.

Kredi erken kapama hesaplaması yapabilmek için, ödeme planınızın elinizde olması gerekiyor. Yalnızca ödeme planı üzerinde anapara, anaparaya yansıtılan faiz ve vergi tutarları ayrı ayrı görüntülenebilmektedir. Bunun yanı sıra kredi erken kapama tutarınızı, bankanızın çağrı merkezi, internet veya mobil bankacılığı ve şubeler aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Kredi Borcunu Erken Kapatmak Avantajlı mı?

Acil bir ihtiyaçtan dolayı kredi kullanan kişiler, istediklerinde kalan kredi tutarını kapatabilir. Bu durumun kişiye sağladığı bazı avantajlar vardır. Örneğin; mevcut krediler, banka müşterilerinin kredi notunu etkileyen ve düşüren bir işlemdir. Elinizde krediyi erken kapatmak için limit varsa, işlem yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Böylece bir sonraki işlemlerinizde kolaylık sağlayacaktır. Fakat kredi borcu erken kapatılmasa da, borç tutarı azalmaya başladıkça, kredi notunuz yükselmeye devam edecektir.

Krediyi erken kapatmanın bir diğer avantajıysa, erken ödemeden kazanılan indirimlerdir. Özellikle ilk taksitlerde işlem yapılmak istendiğinde, kazanç oldukça yüksek olacaktır. Hatta neredeyse anaparadan krediyi kapatmış olacaksınız. Fakat taksit sayısı sonlara doğru gelindikçe, kazanılacak faiz indirim tutarının oldukça düşük limitlerde olacağını da bilmelisiniz.