Kredi çekmek için banka kendini güvence altına almak istiyor dolayısıyla sizlerden bazı şartlar istiyor. Örneğin maaşınız, varsa evinizin ipoteği ya da kefil. Kredi çekenin borcunu ödememesi durumunda kefil olan kişi borçlu oluyor. Peki kefil olan kişinin sorumluluğu ne? Borçlu borcunu ödemezse kefile ne olur ? Yazımızın devamında.

Kefil Olan Kişiler Dikkat!

Kefil olan kişilerin öncelikle unutmaması gereken konu şu; kredi çektiğiniz anda bankalar sizin başkasına kefil olduğunuzu biliyor. Kefil olan kişi bu sebeple sorumluluk aldığını aklından asla çıkarmamalıdır. Kefil olduğu şahsın borcunu ödememesi durumunda kendisine haciz geleceğine maaşına varsa gayrimenkulüne kadar el konulacağını bilmesi gerekiyor.

Kefil Olan Kişi Nelere Dikkat Etmeli?

Kefil olan kişi banka ile yaptığı sözleşmenin bir kopyasını kendisine almalı. Herhangi bir olumsuz durumda kefil olan kişi bu sözleşmenin kopyasına bakarak hangi sorumluluk altına girdiğini daha iyi bilebilir. Çünkü siz kefil olduğunuz anda başkasının da sorumluluğunu almış oluyorsunuz. O şahsın ödeme yapmaması durumunda ortaya çıkacak olumsuz durumlarda sizin sorumluluğunuzda.

Eş Rızası Gerekli mi?

Yeni yasalarımız ile birlikte birine kefil olma durumunda yeni düzenlemeyle birlikte eş rızası gerekli. Bu yasa 2012 yılında yürürlüğe girdi ve artık yeni düzenlemeyle birlikte eğer evliyseniz kefilliğiniz için eş rızası gerekli. Borçlar Kanunu’na göre, eğer siz eşinizin rızasını almadan kefil olduysanız geçersiz sayılacağından bankalarda eş rızası olmayan kefillikleri kabul etmemektedir. Bu kefil sürecinin hukuki açıdan geçerliliği olmadığını da ayrıca hatırlatalım. Eşinizden rıza alsanız bile banka eşinizden yazılı olarak ayrıca feragat name almaktadır.

Kredi Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Bankalar borcun ödenmediği durumlarda önce asıl kredi sahibinden borcu tahsil etmeye çalışır. Evi, arabası ve gayrimenkulu varsa bunun üzerinden borcu tahsil etmeye çalışır. Eğer asıl kredi sahibine ulaşmıyorsa yada borcu tahsil edemiyorsa kefile yönelir. Kefil bu gibi durumlarda borcu ödemek zorunda kalır yada bırakılır. Kefilin bu olumsuz durum karşısında kredi notu düşeceğinden gelecekte kendisi içinde kredi işlemleri yapamayacak duruma gelecektir.