Kredi dosya masrafı iadesiyle ilgili yönetmelik, 2014 yılında yürürlüğe girdi. Bu kapsamda kredi kullanan kişiler, dosya masrafı iadesi için başvuruda bulunabiliyor. Günümüzde kullanımı yapılan kredi ürünlerinden de, “kredi tahsis ücreti” adı altında dosya masrafı alınmaktadır. Fakat 2014 yılından önce alınan bu masrafta belirli bir oran olmadığı ve her bankanın birbirinden farklı ve yüksek ücretler talep etmesi nedeniyle, dosya masrafı iadesi ile ilgili yönetmelik çıkarılmıştır. Yeni yönetmeliğe göre, tüketiciye kredi tutarının maksimum binde 5’i oranında kredi tahsis ücreti yansıtılabiliyor.

Kredi Dosya Masrafı İade Kapsamı

Tüketici, bankasından kullandığı krediden doğan dosya masrafı için, 2014 yılından önceki tarihler adına talepte bulunabiliyor. Ayrıca geriye dönük 10 yıla kadar başvurular olumlu sonuçlanıyor. Örneğin; bir kişi 2019 yılında kredi dosya masrafı iadesi için başvurduğunda, 2009 yılından 2014 yılına kadar olan ürünleri için dosya masrafı iadesi alabiliyor.

Bankalar Yasal Olarak Ne Kadar Dosya Masrafı Alabilir?

Dosya masrafı diğer adıyla kredi tahsis ücreti, kredi tutarının en fazla binde 5 oranında tüketiciye yansıtılabiliyor. Bu durumda 150.000 TL kredi kullanacak olan bir kişi, maksimum 750 TL kredi tahsis ücreti öder. Krediden diğer masraflar da alınabiliyor. Bunlar; sigorta masrafı, ekspertiz veya ipotek masrafıdır. Bu tür ek hizmetlerden alınan ücretler için tüketici iade talebinde bulunulamıyor.

Kredi Dosya Masrafı İade Başvurusunda Bulunma

Tüketici, 2014 yılından önce kullandığı kredi için dosya masrafı iade talebini, Tüketici Hakem Heyetleri’ne yapmaktadır.  Başvuru yapmadan önce, kişiler bankalarıyla görüşerek, kredi dosya masrafı dekont talebinde bulunmalıdır. Çağrı merkezini arayarak, mail adresinize dekontları gönderilmesini talep edebilirsiniz. Ayrıca banka şubeleri de dekontunuzu verecektir.

Tüketici, dosya masrafı tutarına göre ilçe veya il Hakem Heyetlerine başvurabiliyor. Başvuru formu ve dekontlarla birlikte;

  • Dosya masrafı tutarı 5.650 TL’nin altındaysa, kişiler İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine,
  • Dosya masrafı tutarı 5.650 TL ile 8.480 TL arasındaysa, kişiler İl Tüketici Hakem Heyetlerine,
  • Dosya masrafı 8.480 TL üzerindeyse, kişiler İl Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunmalıdır.

Dosya Masrafı İade Süreci Nasıldır?

Tüketici Hakem Heyeti’ne, kredi dosya masrafı dekontu ve form ile başvuruda bulunulabiliyor. Başvuru sırasında tüketiciden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Dilekçeniz hakem heyetince değerlendirilir. Sonuç ise 1-6 ay arasında bildirilir. Dosya masrafı iade sürecinizi, kaymakamlık internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Değerlendirme sona erdiğinde tarafınıza karar tebliğ edilir. Olumlu değerlendirilmesi halinde, bankanız kısa süre içerisinde masraf iadesini vadesiz hesabınıza yapacaktır. İadenin gözlenmemesi halinde bankanızla iletişime geçerek, bilgi almalısınız. Adınıza açılan dosyanız kontrol edilip, bilgi verilir ve gerekirse çağrı merkezi danışmanı tarafından, iade talebiniz alınır.

Hakem heyetine başvuruda bulunmadan önce, bankanızdan dosya masrafı iadesi de talep edebilirsiniz. Bazı bankalar müşteri memnuniyeti nedeniyle, hakem heyetine başvuru yapmanıza gerek kalmadan, ilgili tutarı hesabınıza aktarmaktadır.