Kara liste, günümüzde bir kimsenin ekonomik açıdan yaşadığı en olumsuz durumdur. Bu durumun nedenleri ödenemeyen kredi ve kredi kartı borçlarıdır. Çeşitli nedenlerde ödenemeyen bu borçlar için 3 ayın sonunda yasal süreç başlar.  Yasal süreç başladıktan sonra tüm borçlar ödenmiş olsa dahi 5 yıl boyunca kişinin ismi kara liste  kapsamında kalır. Bu zaman zarfında hiçbir bankadan kredi kullanmak veya kredi kartı almak mümkün değildir. Ancak bazı kara listeden kurtulma yöntemi uygulamalarıyla bu süreçten daha hızlı çıkılabilir.

Borcun Kısa Zamanda Ödenmesi

Bir kimsenin kredi ve kart borçları yüzünden yasal sürece düşmesi halinde, bu borç yasal olarak kendisinden mutlaka tahsil edilecektir. Konuyla ilgilenen avukatlar, banka müşterisine ödeme yapması için bazı kolaylıklar sağlamaktadır. Borcun eşit birkaç taksite bölünmesi, müşterinin iyi niyetli davrandığı anlaşıldığı halde borcun bir miktarından indirim yapılması gibi kolaylıklar, borcun daha rahat ödenmesini sağlar. Borcun ödenmesi için avukatla anlaşıldıktan sonra taksit günlerinde mutlaka ödemenin yapılması gerekmektedir. Hatta imkan varsa taksitlerin daha hızlı kapatılması kara liste içinde ismi anılan kimse için avantaj olmaktadır. Mümkünse tek bir seferde ödenebilen borçların çok daha etkili bir kara listeden kurtulma yöntemi olduğu söylenebilir.

Maaş Hesabı Olan Bankayla İletişime Geçmek

İsmi kara liste içinde anılan bir kimsenin bu durumdan kurtulmasının en hızlı yolu maaş hesabı bulunan banka ile  iyi ilişkiler kurmaktır. Bankalar maaş müşterilerine kredi kullanmak ve kredi kartı konularında diğer bankalardan daha fazla yardımcı olurlar. Çünkü bu bankalar, müşterinin maaşını bir güvence olarak görürler. Çekilen kredi veya kredi kartı borcu ödenmediği takdirde bankanın müşterinin maaşına bloke koyma hakkı bulunmaktadır.

Bu bilgilerden hareketle kara listeye düşmüş ancak borçlarını tamamen ödemiş, yasal süreci tamamlanmış bir kimsenin, maaş müşterisi olunan bankadan düşük limitli bir kredi kartı talep etmesi mümkündür. Bu kredi kartı alındığı zaman, kartı her ay kullanıp, ödemelerini de düzenli olarak yapmak, yeniden kredi notunu yükseltmek açısından olumlu bir harekettir. Ancak bu ödemelerin mutlaka son ödeme gününden önce yapılması şarttır. Ayrıca kredi kartı borcunun asgarisinin değil tamamının yatırılması, banka nazarında olumlu bir izlenim bırakacaktır.

Banka Hesabını Aktif Kullanmak

Kara listeden kurtulmanın yolları arasında banka müşterisinin banka hesabını aktif şekilde kullanması da yer almaktadır. Buna göre kazanılan paranın bir kısmını birikim olarak saklayıp, bu hesaba yatırmak, bankaların olumlu karşıladığı konulardan biridir. Hatta vadeli hesap açarak birikim yapılan paranın bu hesapta saklanması yararlı bir faaliyettir. Bankalar kara listeye düşen kişilerin hesap hareketlerini dikkatle incelerler. Bu hesap hareketlerine düzenli olarak para giriş çıkışının sağlanması, müşterinin belli bir kazanca sahip olduğu ve bunu doğru şekilde kullandığı görüntüsü oluşturmaktadır.

Bir başka kara listeden kurtulma yöntemi de maaş hesabı üzerinden otomatik fatura ödeme talimatıdır. Bu eylem banka müşterilerinin ödemelerine önem verdiği, bunları düzenli olarak yapmak istediğini kanıtlamaktadır. Ayrıca bankaların sunduğu bir hizmet olan otomatik fatura ödeme talimatlarının kullanılması bankanın müşterisine güvenmesini sağlamaktadır. Tüm bu uygulamaları yaparak 5 yıl olan kara liste sürecinden 2 veya 3 yıl gibi bir zamanda kurtulmak mümkündür.